S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

Revolučný spôsob pohonu by nás mohol dostať aj na Proximu Centauri

1

Vysokoenergetický protónový lúč sa považuje za potenciálne riešenie, ktoré by nás mohlo spojiť s Proximou Centauri, najbližšou hviezdou mimo Slnka vzdialenou 4,22 svetelných rokov alebo 43 biliónov kilometrov. 

ASBIS_L9440

NIAC, inovatívna koncepčná skupina NASA, predstavila pohonný systém PROCSIMA (Photon-particle Opticky Coupled Soliton Interstellar Mission Accelerator) s protónovým lúčom, ktorý by mohol poskytnúť nový spôsob pohonu medzihviezdnych sond.

Pohon kozmických sond bol tradične raketový, ale systém protónového lúča by oddelil subsystémy napájania a pohonu od samotnej kozmickej sondy, čo by umožnilo efektívnejší a účinnejší pohon. Lúč by pochádzal zo Zeme, čím by sa znížila zložitosť výpočtov pohonu na palube sondy.

Jedným z problémov pri používaní lúčov na pohon však bola ich tendencia difraktovať a strácať účinnosť na veľké vzdialenosti, čo znamená, že sonda by mohla byť poháňaná iba na určitú vzdialenosť. Výskum pod vedením Chrisa Limbacha sa zameriava na zachovanie integrity lúča na vzdialenosť biliónov kilometrov, čo by mohlo tento problém vyriešiť. Cieľom je vyvinúť samonavádzacie a nedifraktujúce lúče častíc pre misie na dlhé vzdialenosti.

Aj keď ešte treba prekonať zložité problémy, potenciál využitia protónových lúčov na medzihviezdne cestovanie je sľubný. S rastúcim záujmom o výskum vesmíru by tieto inovatívne nápady na pohon mohli otvoriť cestu ľudstvu, aby jedného dňa dosiahlo Proximu Centauri a ďalšie miesta. Konečným cieľom týchto štúdií je, aby sa medzihviezdne cestovanie stalo v budúcnosti realitou.

Zdroj: popularmechanics.com
Úvodné foto zdroj: depositphotos.com

1 komentár

Protongenius reakcia na: Revolučný spôsob pohonu by nás mohol dostať aj na Proximu Centauri

30.7.2024 13:07
Ha,ha. Prečo sa škrabať ľavou nohou za pravým uchom? Veď uplne stačí odsať spred dopravnej lode vsetky ťażké častice a potom už len brnknuť lejzrom do výfuku a udržovat neustále konstantne zrychlenie v takej hodnote aby to bolo este unosné pre posádku. Desat svetelnych Machov by dosiahli za par mesiacov. No a odalsich par mesiacov by uz len zacali opacnym sposobom brzdiť. Na to fakt tuna nemame ikvačov ,aby to realizovali? Či sú len nadupaní jak verklíky, storočnými ,,mudrosťami,, ...?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať