Samsung Galaxy S9+: Osvedčený dizajn, vyšší výkon a revolučný fotoaparát
Dizajnéri Samsungu sa pri návrhu nových modelov S9 a S9+ riadili zásadou, že osvedčené veci sa nemajú meniť. Jediné, čo sa na predchádzajúcich modeloch S8 a S8+ neosvedčilo, bolo umiestnenie snímača odtlačkov prstov vedľa objektívu. Kým si používateľ na toto netypické umiestnenie zvykol, dotýkal sa objektívov a zababral ich. „Deviatka“ tento problém nemá, snímač odtlačkov je premiestnený pod objektív, takže používateľ naň pohodlne dosiahne prstom. Samozrejme, aj pri takomto umiestnení tesne pod objektívom si budete musieť na polohu zvyknúť, aby ste nesiahli vyššie na objektív. Snímač je tradične rýchly a veľmi presný.
Dizajn a konštrukcia
Línie smartfónu sú tvorené výhradne oblúkmi. Zaoblenie displeja je vynikajúci kompromis medzi dizajnovou atraktívnosťou čo najviac zaoblených dlhších strán displeja a využitím plochy displeja bez viditeľného skreslenia na okrajoch. Predná a zadná zaoblená stena z odolného skla Corning Gorilla Glass plynulo nadväzuje na kovový rám, a to po celom obvode. Vlastne nie celkom plynulo, v porovnaní s S8 je na prechode medzi rámom a zadnou stenou jemná hrana, ktorá zvyšuje spoľahlivosť držania. Hrana je takmer nebadateľná, takže sa podarilo zachovať dojem kontinuity, a to tak zrakovej, ako aj hmatovej. Fotoaparát na zadnej strane takmer nevyčnieva, no okolo jeho objektívu aj okolo snímača odtlačkov prstov je jemné orámovanie, ktoré pomerne účinne bráni tomu, aby smartfón s lesklou sklenou zadnou stenou skĺzol po podložke. Zadná stena zo skla rozhodne neprispieva k spoľahlivému držaniu, no umocňuje dojem luxusu, umožňuje bezdrôtové nabíjanie a nebráni prístupu signálu dovnútra k anténam. Digitálny asistent Bixby sa aktivuje samostatným tlačidlom, ale v našich končinách príliš užitočný nie je. Verzie DUOS majú podporu dvoch SIM kariet. Obidva sloty podporujú 4G, takže karty nemusíte prehadzovať, no 4G môžete mať zapnuté iba na jednej karte. Druhý slot je alternovaný, takže môžete použiť buď druhú SIM, alebo pamäťovú kartu.
Prípadné náhodné ponorenie do čistej vody telefónu neškodí, pretože S9 je odolný proti prachu a vode na úrovni IP68, takže vydrží 30 minút pod vodou v hĺbke 1,5 metra. Všetky konektory sú vodotesné sú, a tak nepotrebujú krytky. Utesnenie vnútorného priestoru nie je vzduchotesné, bol použitý polopriepustný materiál podobný goratexu, takže ak vnútri vznikne pretlak, vzduch môže uniknúť von. Po náhodnom ponorení odporúčame dôsledne vyklepať vodu z konektorov a nechať uschnúť. Slaná voda je, samozrejme, tabu. Keď už spomínam konektory, 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel zostal aj v modelovom rade S9, takže môžete pripojiť akékoľvek slúchadlá bez redukcie.
Infinity displej ako u predchodcu
Displej AMOLED s rozlíšením QHD zostal rovnaký ako v predchádzajúcom modelovom rade. S9 má uhlopriečku 5,8" a väčšia S9+ 6,2". V obidvoch prípadoch je pomer strán 18,5:9, takže aj väčší model sa veľmi dobre drží v ruke. Z hľadiska vernosti farieb, kontrastu či sýtosti čiernej farby je to absolútna špička. Certifikát Mobile HDR Premium je záruka, že filmy v tomto štandarde budú zobrazované v originálnych farbách. Rozsah pozorovacích uhlov je takisto vynikajúci, bez známok farebného skreslenia. Pri večernom používaní odporúčam zapnúť filter modrého svetla. Vysoké rozlíšenie 2960 × 1440 px sa vynikajúco vyníma v technických parametroch, no zároveň kladie vysoké nároky na grafický procesor a sekundárne zvyšuje odber energie z batérie, preto implicitne nastavené rozlíšenie je full HD, čo je pri tomto pomere strán 2220 × 1080 pixelov. Funkcia Always On znamená trvalé zobrazovanie niektorých informácií, predovšetkým času a ikon notifikácií, aj pri vypnutom telefóne. Technológia AMOLED umožňuje takmer úplne vypnúť čierne pixely. Ak sa k tomu pridá primerane intenzívne podsvietenie len časti obrazovky, takéto zobrazenie je paradoxne aj energeticky šetrné. Podľa výskumov sa totiž priemerný používateľ pozrie na displej telefónu priemerne 150-krát denne a každé pozretie si vyžiada niekoľkosekundové zapnutie telefónu.
Pri nakrúcaní videí z testovania som si všimol interferenciu, ktorá naznačuje blikanie displeja. Pri meraní fotodiódou pripojenou k osciloskopu som skutočne nameral veľmi krátke impulzy opakujúce sa s frekvenciou 117 Hz, pričom každý z nich je tvorený periodickými impulzmi s frekvenciou 180 kHz. Tieto impulzy sú veľmi slabé, blikanie sa voľným okom spozorovať nedá, prejavuje sa však interferenciou, keď je displej v zábere inej kamery. Smartfóny Huawei Mate 10 Pro a Sony Xperia XZ Premium, ktoré som používal na porovnanie, s interferenciou problém nemali.
Hardvér a výkon
Rovnako ako predchádzajúce modely aj S9/S9+ Samsung vyrába v dvoch hardvérových variantoch, líšiacich sa procesorom. Pre geoekonomický región EMEA osadzuje SoC (system on chip ) vlastnej výroby Exynos 9810 Octa (4× 2,7 GHz Mongoose M3 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55), pre Čínu a USA Qualcomm Snapdragon 845. Rôzne sú aj grafické jadrá. Exynos má integrované GPU Mali-G72 MP18 a Qualcomm zas Adreno 630. Grafické jadro využíva predovšetkým herné API novej generácie s označením Vulkan. Ani pri graficky najnáročnejších hrách či náročnom multitaskingu som nezbadal ani náznak zaváhania alebo nestability. Je to logické, veď som testoval jeden z najvýkonnejších smartfónov. Teplota ani pri dlhšom hraní či opakovanom spúšťaní benchmarkov nikdy neprekročila príjemných 38 °C. Kapacita interného úložného priestoru 64/256 GB (podľa typu) vyhovie na akýkoľvek scenár, možno s výnimkou veľkej zásoby filmov a častého nakrúcania 4K videí. Pri 60 FPS sa gigabajt spotrebuje na 2 minúty záznamu. Vtedy oceníte slot na pamäťovú kartu, ktorá však musí podporovať dostatočne rýchly záznam.
Výdrž a nabíjanie
Batéria s kapacitou 3500 mAh sa z originálnej nabíjačky nabíja cez port USB-C pri napätí 9 V prúdom, ktorý pri nabíjaní v režime nečinnosti periodicky kolíše v pomalých cykloch medzi hodnotami 1,3 a 1,6 A. Ak je telefón aktívny, nabíja sa prúdom maximálne 0,7 A. Nabíjanie trvá 95 až 100 minút. Po problémoch s Note 7 boli inžinieri Samsungu pri návrhu nabíjacích obvodov skôr konzervatívni než odvážni. Parametre nabíjania napovedajú, že bola použitá technológia typu Quick Charge 2.0. Dodávaná nabíjačka poskytne pri 9 V prúd 1,67 A a pri napätí 5 V prúd 2 A. Testoval som aj nabíjanie výkonnejším zdrojom od počítača MacBook Pro, ktorý je pri 9 V schopný dodať prúd 3 A, no nabíjací prúd aj čas nabíjania zostali rovnaké. Bezdrôtové nabíjanie som testoval na nabíjačke Ikea Nordmärke a trvalo 3 hodiny a 20 minút. Aj pri pomerne intenzívnom používaní vydrží batéria na jeden deň s rezervou 5 – 10 %, ale takzvaní heavy-users budú musieť počas dňa telefón dobiť.
Zvuk
Zvuk z reproduktora umiestneného vedľa nabíjacieho konektora dopĺňa reproduktor v hornej časti predného panela nad displejom, ktorý sa využíva pri telefonovaní. Kvalitou ani hlasitosťou sa nevyrovná reproduktoru v spodnej časti, ale vhodne a pri primeranej hlasitosti aj veľmi príjemne dokresľuje priestorovú atmosféru zvuku. Pri posudzovaní kvality zvuku, predovšetkým v oblasti nižších frekvencií, si treba uvedomiť, že ide o miniatúrne akustické meniče, ktoré majú k dispozícii minimálny objem ozvučnice, takže podľa toho musíte nastaviť aj očakávania. Hlasitosť je o 3 dB vyššia než pri S8. Keďže decibel je logaritmická jednotka, zvýšenie hlasitosti je významné. Na rozdiel od konkurencie Samsung stále nezavrhol klasický 3,5 mm slúchadlový konektor jack, takže bez problémov môžete pripojiť akékoľvek slúchadlá, prípadne aj externé reproduktory. Súčasťou balenia S9+ sú kvalitné slúchadlá AKG.
Duálny fotoaparát s clonou a citlivejším snímačom
Doteraz vyrábané smartfóny vrátane vlajkových lodí nedávali možnosť meniť svetelnosť objektívu. Pri S9 a S9+ možno prepínať svetelnosť objektívu medzi hodnotami F/1,5 a F/2,4, takže ich fotoaparáty sa dokážu lepšie prispôsobiť málo či príliš svetlému prostrediu. Je to analogické, ako keď sa dúhovka v ľudskom oku rozťahuje a zmršťuje, rovnako aj variabilná clona automaticky vpúšťa v tmavom prostredí viac svetla a za jasných podmienok menej svetla a vytvára tak ostré a jasné snímky. Hodnota nastavenej clony má vplyv aj na hĺbku ostrosti. Čím viac je objektív zaclonený, tým je hĺbka ostrosti väčšia. Využíva sa to pri fotení krajiny či architektúry, kde chceme mať všetko ostré. Naopak, pri malej clone je hĺbka ostrosti menšia, čo sa využíva pri kreatívnom komponovaní záberu tak, aby objekt záujmu v popredí bol ostrý a pozadie efektne rozmazané. V prípade S9/S9+ je však rozdiel medzi clonami menší ako dve clonové čísla, takže rozdiel v hĺbke ostrosti nie je veľmi veľký. Štandardný rad sa začína hodnotami 1, 1,4, 2,0, 2,8, pričom každá ďalšia hodnota znamená polovičnú plochu otvoru v porovnaní s predchádzajúcim clonovým číslom. Zmena clony z F/1,5 na F/2,4 znamená, že pri vyššej clone sa na snímač dostane približne trikrát menej svetla.
Hĺbka ostrosti a rozostrenie pozadia pri clone F/1,5
Hĺbka ostrosti a rozostrenie pozadia pri clone F/2,4
Uhlopriečka 12 Mpx senzora Dual Pixel širokouhlého fotoaparátu s uhlom záberu 77˚, ktorý umožňuje prepínať clonu, je 1/2,55", pričom rozmer pixela je 1,4 µm. Tento objektív má variabilnú clonu. Automatika podľa svetelných podmienok alebo používateľ v režime PRO môžu nastaviť clonu f/1,5 alebo f/2,4. Druhý teleobjektív má uhol záberu 42°, rozlíšenie takisto 12 Mpx. Objektív má svetelnosť f/2,4, veľkosť senzora je 1/3,6" a veľkosť pixela 1,4 µm. Obidva objektívy majú optickú stabilizáciu. S9 má aj ďalšie svetové prvenstvo – najsvetelnejší objektív F/1,5. Takúto svetelnosť majú iba najkvalitnejšie a najdrahšie objektívy zrkadlovky. Vysoká svetelnosť kladie veľké nároky na konštrukciu objektívu a všetky objektívy majú najlepšiu kresbu pri zaclonení o jedno či dve clonové čísla. Potvrdili to aj moje testy, testovací obrazec sa zobrazil ostrejšie pri clone F/2,4. Preto túto clonu fotoaparát preferuje, ak je to z hľadiska svetelných podmienok možné.
Dva objektívy napriek tomu, že majú rôznu ohniskovú vzdialenosť, umožňujú určiť vzdialenosť objektov na snímanej scéne a pri zaostrení na objekt v popredí rozostriť pozadie a, samozrejme, aj naopak, dosiahnuť ostré pozadie a rozostrený objekt v popredí. Tento princíp sa využíva pri fotení v režime dynamického zaostrenia, ktorý sa hodí predovšetkým na fotenie portrétov.
Porovnanie portrétu v normálnom režime a v režime dynamického zaostrovania – všimnite si rozostrenie pozadia
Technológia Dual Pixel potvrdila svoje kvality aj pri nočnom zábere budovy penziónu, ktorá má biele steny pomaľované obrázkami. Penzión je mimo dosahu pouličného osvetlenia, v noci osvetlený len svitom mesiaca. Na zábere z S9 vidno dokonca aj kontúry malieb na stene, na porovnávacom zábere z Huawei Mate 10 sotva rozoznáte obrysy budovy.
Budova v slabom mesačnom svite 0,2 lx
Videá v rozlíšení 4K môžete už nakrúcať aj pri snímkovej frekvencii 60 FPS. Optická stabilizácia funguje výborne, no stále nedokáže konkurovať vlajkovým lodiam Sony XPERIA napriek tomu, že Sony využíva len softvérovú stabilizáciu.
Superspomalené video
Nové vlajkové lode od Samsungu umožňujú snímanie superspomalených záberov. Okamih kľúčového deja akčnej scény trvajúci 0,2 sekundy sa nahrá rýchlosťou až 960 snímok za sekundu a následne si ho môžete pustiť spomalene, takže 0,2 sekundy sa „roztiahne“ do časového intervalu 6 sekúnd. Aby ste stihli zachytiť ten správny okamih, smartfóny S9 a S9+ majú inteligentnú funkciu automatickej detekcie pohybu, ktorá rozpozná rýchly pohyb v zábere a automaticky spustí nahrávanie. Stačí označiť oblasť, kde sa predpokladá rýchly pohyb, ktorý chcete zachytiť a následne prehrať spomalene. Pri spomalenom videu nemôžete použiť originálny zvuk, pretože ten sa v čase natiahnuť nedá, takže do svojho spomaleného videa môžete vložiť pripravené zvukové efekty. Spomalené video som testoval na zábere rozbitia vajca. Označil som predpokladaný priestor, kam malo vajce dopadnúť. Pokus som opakoval šesťkrát a automatická aktivácia nahrávania zakaždým fungovala excelentne. Rozbíjanie som opakoval viackrát, aby som získal záber, pri ktorom sa rozbíjané vajce čo najefektnejšie rozprskne. Pri nakrúcaní je kľúčový faktor dostatok svetla, inak budú zábery zašumené.
spomal Vyznačenie oblasti, v ktorej sa predpokladá pohyb, ktorý treba spomaliť
Emotikony využívajúce rozšírenú realitu
Hlavne mladší používatelia ocenia animované emoji založené na virtuálnej realite. Je to „zlepšená“ odpoveď Samsungu na implementáciu tejto funkcie v najnovších smartfónoch od Applu. Emotikony využívajú nielen rozšírenú realitu (AR Emoji), ale aj algoritmus strojového učenia, ktorý analyzuje dvojrozmerný obraz používateľa. Mapuje sa viac než 100 tvárových čŕt a následne sa vytvorí trojrozmerný model. Ten vie vyjadrovať a napodobňovať výrazy, ako napr. mrkanie alebo kývanie, čím umožňuje skutočnú personalizáciu.
Emotikon (je na ňom tá istá slečna ako na obrázku znázorňujúcom portrét v režime dynamického zaostrovania)
Okamžité biometrické odomknutie
Používateľ sa môže prihlásiť pomocou troch biometrickým metód – snímaním odtlačku prsta, rozpoznávaním tváre a skenovaním dúhovky. Novinkou je kombinované inteligentné rozpoznávanie tváre, využívajúce súčasne rozpoznávanie tváre aj sken dúhovky. Je to bezpečnejšie, spoľahlivejšie a rýchlejšie. Ak si rýchly algoritmus rozpoznávania tváre nie je istý, prípadne je málo svetla, využije sa skenovanie dúhovky.
Skenovanie dúhovky využíva infračervené svetlo, takže funguje aj pri nízkej úrovni okolitého osvetlenia. Vzhľadom na to výrobca túto metódu neodporúča pre deti, osoby trpiace eliptickými záchvatmi a upozorňuje na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti približne 25 cm od oka. Obraz dúhovky sa nikde neukladá, preto ho nemožno replikovať. Konfigurácia čiže prvé snímanie dúhovky majiteľa si vyžaduje trochu cviku. Treba nájsť správnu vzdialenosť a uhol. Pomôckou je umiestnenie obrazu očí do vyznačených kruhov. Snímanie sa mi podarilo až na tretí pokus, no následné rozpoznanie malo pri 20 pokusoch úspešnosť 100 %. Tá sa paradoxne znížila na ostrom slnečnom svetle alebo pri monitore počítača. Problémom sú zrejme odlesky, ale stačí pootočiť hlavu a je to vyriešené. Snímanie dúhovky funguje aj s okuliarmi a väčšinou kontaktných šošoviek.
Android 8.0 Oreo na pozadí nadstavby
Operačný systém vo vlajkových lodiach Samsungu funguje v podstate ako platforma, na ktorej popredí beží používateľská nadstavba Samsung Experience UX 9.0. Ako-tak „natívne“ používateľské rozhranie Android 8.0 Oreo nájdete azda len na obrazovkách nastavenia. Veľmi vtipne a ergonomicky príjemne je vyriešené aktivovanie funkcií pri dlhšom pridržaní ikon aplikácií.
Verdikt: Prvý smartfón umožňujúci nastavovať clonu. Vynikajúco fotí v akýchkoľvek svetelných podmienkach.
Technické údaje (S9+):
Procesor: osemjadrový 64-bitový Exynos 9810 Octa (4× 2,7 GHz + 4× 1,8 GHz) 10 nm technológia; grafika: Mali-G72 MP18; pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 64/256 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 400 GB; 6,2" Quad HD+ Super AMOLED (2960 × 1440), 529 ppi; fotoaparát: zadný širokouhlý: Dual Pixel 12 Mpx (f/1.5 alebo f/2.4), optická stabilizácia na obidvoch objektívoch; zadný teleobjektív 12 Mpx, svetelnosť f/2,4; predný: 8 Mpx (f/1.7); sieť: LTE Cat. 18 (podľa trhu a operátora); konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024QAM bluetooth v 5.0 LE do 2 Mb/s, ANT+, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, Beidou); senzory: barometer, snímač odtlačkov prstov, gyrosenzor, kompas, Hallov senzor, snímač očnej dúhovky, senzor priblíženia; batéria: 3500 mAh, používateľsky nevymeniteľná; operačný systém: Android 8.0 (Oreo); rozmery: 158,1 × 73,8 × 8,5 mm; hmotnosť: 189 g; Benchmark AnTuTu: 247 861, PC Mark: 5594, 3D Mark (test Sling Shot Extreme): 3331
Cena: 949 EUR (64 GB), 1049 EUR (256 GB)
+ Špičkový fotoaparát, osvedčený, veľmi elegantný dizajn, výborný displej, vysoký výkon
- Priemerná výdrž na batériu
Hodnotenie: 96 %
Dizajn: 98 %
Výkon: 98 %
Funkcionalita: 92 %