CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Samsung QE49Q7F: QLED prichádza

0

Televízory QLED  obsahujú panely s novou konštrukciou vrstiev kvantových bodov, ktoré majú teraz jadro tvorené zmesou zinku a selénu. Farby sa generujú na základe veľkosti jednotlivých kvantových bodov. Nová vrstva zvyšuje jas až o 15 % a prispieva aj k rozšíreniu farebného gamutu. Televízor tak vie zobraziť až 99 % rozsahu farebného priestoru DCI P3. Tu je zaujímavé, ako sa výrobcovia radi oháňajú týmto farebným priestorom, zatiaľ čo špecifikácia pre Ultra HD 4K predpokladá pokrytie farebného priestoru podľa REC.2020, ktorý je však oveľa širší. No je pravda, že pri súčasných zobrazovacích technológiách ide aj tak o špičkové hodnoty. Nové modely sú zaujímavé aj extrémnymi hodnotami maximálneho dynamického jasu, a to až 2000 cd/m2 pri najvyššom rade Q9, pri testovanom modeli radu Q7 dosahuje táto hodnota stále úctyhodných 1500 cd/m2. To je jeden z parametrov, ktorý je pri technológii OLED zatiaľ nedosiahnuteľný. Daňou za iba 45 mm hrubý panel je podsvietenie Edge LED, to znamená, že diódy na podsvietenie sú v hrane panela. Oproti predošlej generácii bol však počet sektorov lokálneho stmievania rozšírený z 12 na 24. Na lepšie podanie čiernej je povrch panela vybavený technológiou Ultra black, ktorá aktívne potláča odrazy svetla z okolitého prostredia. Túto technológiu sme videli už v minuloročných modeloch, novinky však používajú ďalšiu vrstvu vnútri panela. Pravda je, že účinok týchto vrstiev je presvedčivý a na to, že sú použité, sme prišli hneď pri pohľade na televízor.

Samsung QE49Q7F prichádza však aj s viacerými dizajnovými a funkčnými špecialitami. V duchu najnovších trendov je hrúbka televízora dohnaná do extrémov a panel umožňuje montáž na stenu s minimálnym odskokom, takže pôsobí, akoby bol na stene nalepený. Mechanizmus držiaka je zapustený, preto sa televízor po montáži takmer dotýka steny. Samsung však tentoraz myslel aj na kabeláž a na rozdiel od predošlých generácií je konečne na externom prídavnom boxe One Connect vyvedený aj eternetový port (pri starších modeloch bol na paneli). K televízoru tak už musíte pripojiť iba napájací kábel panela a optický systémový káblik vedúci k externému boxu. Ten má navyše dĺžku až 5 metrov a je navinutý na cievke podobnej hračke jojo s gumovým povrchom. K boxu One Connect teda pripájate všetky konektory aj ďalší napájací kábel. Keďže je prepojenie s panelom optické, musia byť obe časti napájané zvlášť. Externý box je však podľa nášho názoru veľmi praktické riešenie a vďaka dlhému kábliku umožňuje teraz umiestnenie všetkých komponentov ďalej od TV, hoci aj mimo zorného poľa divákov. Pokiaľ použijete pribalený stojan a umiestnite TV na stolík, oba káble sa ukryjú kompletne do podstavca, takže TV prijímač môže pokojne stáť aj v strede miestnosti.

Prístroj pôsobí naozaj luxusným dojmom, okraj panela je široký iba niekoľko mili­metrov a jeho hrúbka iba 45 mm je naozaj extrém, ktorý LCD technológia umožňuje. Jedna z vy­chytávok je aj dodávaný diaľkový ovládač. Má ­minimalistický dizajn s niekoľkými tlačidlami a dotykovými plôškami, vstavaný mikrofón na hlasové vyhľadávanie a je celý kovový. Výborne sa drží a ovládanie ním je  veľmi príjemné. Počiatočné nastavenie je jednoduché. Novinkou je ­automatická detekcia vstupov. Po pripojení ­externého zariadenia ho prijímač zdeteguje, zaradí podľa toho, o čo ide, a vy si ho môžete premenovať, možno pri tom použiť aj hlasové zadávanie, ale iba v angličtine Trocha nelogické sa nám zdalo, že videovstupy zaraďuje vždy až na koniec zoznamu za rôzne internetové služby a podobne. Ak ich chcete mať na predných pozíciách, musíte si ich tam presunúť ručne. Ako už býva pri modeloch Samsungu zvykom, televízor disponuje širokým portfóliom najrôznejších aplikácií: od obligátneho Netflixu či YouTube sa dostanete napríklad k aplikácii Kuki, ktorá ponúka streamovanie českých a slovenských staníc a je exkluzívne dostupná na tomto rade TV Samsungu. K dispozícii je však viacero lokálnych aplikácií. Hráčov určite potešia novinky ako herný režim slúžiaci na spoluprácu s hernými konzolami, napríklad s Xboxom s podporou obrazu HDR. Zaujímavé sú aj možnosti využitia služby Steam, ktorá umožňuje streamovanie hier z vášho PC na obrazovku televízora.

Používatelia tak majú prístup k viac ako 6000 hrám v tejto službe. K najväčším prednostiam však patrí kvalita obrazu. Tu sa naozaj udial pozorovateľný skok aj oproti minuloročným modelom, ktoré ponúkali vynikajúci obraz. Prínos nového panela aj dvojitej antireflexnej vrstvy je pozorovateľný. Obraz má vysokú dynamiku, pričom prístroj vyniká hlavne v scénach s vysokým jasom, kde vie bravúrne zobraziť aj tie najmenšie detaily. Ostrosť aj podanie farieb sú v 4K vynikajúce, trochu kontraproduktívne sa nám zdali pomerne veľké možnosti korekcií obrazu, pri ktorých sa dá naozaj veľa pokaziť. Navyše pri pozeraní obrazu HDR sa prístroj prepne do režimu HDR a korekcie pre tento režim treba nastaviť zvlášť. V tmavých scénach prišlo takisto k veľkému pokroku, ktorý najviac oceníte napríklad pri sledovaní Ultra HD Blu-ray filmov. Pri veľmi tmavých kontrastných scénach, napríklad pri záverečných titulkoch, si môžete všimnúť práve zosivenie pása obrazu zdola v miestach, kde sa nachádzajú titulky. To je spôsobené použitým podsvietením Edge LED, pri ktorom sa lokálne podsvietenie realizuje v pásoch po ploche obrazovky. V tomto prípade je podsvietenie zdola. Nie je to však nič, čo by sa nedalo prežiť, a všimnete si to iba vtedy, ak to budete hľadať. Okrem 4K obsahu televízor zvláda, samozrejme, aj full HD a SD. Pri kvalitnom vstupe vo full HD – či už z Blu-ray, alebo satelitného vysielania – je upscaling perfektný a obraz má vysokú ostrosť aj výborné podanie farieb, pri signáli SD je to horšie a ani tento prístroj nevie robiť zázraky. Panel má široké pozorovacie uhly, ale pri pohľade zboku jedno­značne uhádnete, že ide o technológiu LCD. Zo zvukovej stránky sa vzhľadom na rozmery veľké zázraky čakať nedajú. Zvuk je na bežné pozeranie televízie, samozrejme, použiteľný, ale na vychutnanie filmových zážitkov určite odporúčame použiť domáce kino. Hlasové ovládanie slovenčinu nepodporuje, hoci by sa to už dalo očakávať. Ak sme skúšali nejaké frázy v angličtine, snažil sa vyhľadávať na YouTube. Uvidíme, kedy sa dočkáme lokalizácie týchto funkcií pre slovenčinu a češtinu. Posledná otázka je určenie tohto konkrétneho modelu. S uhlopriečkou 49" je reálne použiteľný ako doplnkový televízor do detskej izby, salónika či kancelárie. Na úlohu hlavného TV do bytu je na sledovanie 4K obsahu malý (teda ak nemáte garsónku). Pri 4K rozlíšení je odporúčaná pozorovacia vzdialenosť rovnajúca sa veľkosti uhlopriečky, teda zhruba necelé 1,3 m. Do bežného bytu tak určite bude lepšia voľba siahnuť minimálne po 55", respektíve 65". 

Parametre:

• Obrazovka LCD s LED podsvietením na okrajoch, uhlopriečka 49" (123 cm), rozlíšenie 3840 × 2160, certifikácia Ultra HD Premium, podpora HDR10, HLG, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie HDMI (x4), optický výstup S/PDIF, USB (x3), anténa, satelit, eternet, Wi-Fi; služby: Netflix, Amazon, BBC iPlayer, ITV prehrávač, YouTube; filmy a televízia Google Play; rozmery a hmotnosť bez stojana 63 × 109 × 4,5 cm; 14,8 kg; rozmery a hmotnosť so stojanom 71 × 109 × 30 cm; 18 kg
• Cena: 2199 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz v UHD aj FHD, dizajn, šikovné ovládanie, rýchle prostredie
- Na 4K malá uhlopriečka

HODNOTENIE:

 Obraz: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
 Zvuk: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 95 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung QLED

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať