S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Satelitný full HD prijímač Vu+ Zero

0

» Vu+ Zero je najmenší a najlacnejší z veľkej ­rodiny highendových linuxových prijímačov Vu+.  Táto skutočnosť však nič neuberá na jeho kvalite a širokých možnostiach.

Hardvér

Prijímač je koncipovaný ako jednotunerový prístroj s tunerom typu BCM7362 s podporou štandardov satelitného vysielania DVB-S/DVB-S2. Je poháňaný dvojjadrovým procesorom ­Broadcom s frekvenciou 742 MHz, ktorému sekunduje 512 MB RAM a 256 MB flash. Prijímač nemá možnosť inštalácie interného HDD. Na nahrávanie môžete využiť externý USB HDD alebo pamäť flash, prípadne sieťové úložisko. Predný panel má minimalistickú koncepciu a nájdete tu iba kontrolnú LED, okienko IR prijímača a slot na smart kartu. Zadná strana je, naopak, využitá naplno a nájdete na nej zľava vstup tunera, analógový A/V výstup vo forme 3,5 mm konektora jack, HDMI 1.4, eternet 10/100, 2× USB 2.0, servisný konektor kombinujúci vstup RS-232 a vstup pre externý IR prijímač (ak je prístroj nainštalovaný napríklad na zadnej strane TV), konektor na externý napájací zdroj a sieťový vypínač. Prijímač využíva pasívne chladenie, takže sa trochu viac zahrieva, ale nie je to nič kritické. Na oplátku je úplne bezhlučný.

Softvér

Používateľské prostredie pracuje pod veľmi známym a obľúbeným open source systémom Enigma 2 na báze Linuxu. Tento systém poskytuje veľmi široké možnosti konfigurácie a inštalácie najrôznejších rozširujúcich a doplnkových funkcií. S alternatívnymi softvérmi je možné oživenie čítačky kariet na použitie s rôznymi dekódovacími systémami. Satelitný príjem je však pre tento prístroj iba jedna z možností. Veľmi zaujímavá alternatíva je jeho využitie v úlohe sieťového klienta k vyšším modelom Vu+, hlavne dvoj- a viactunerovým modelom ako Duo 2, Solo 2, Solo SE V2 alebo Solo 4K (PC REVUE č. 12/2015). V spolupráci s týmito modelmi môžete využiť práve ich druhý tuner na streamovanie obsahu cez domácu sieť, takže Vu+ Zero môžete mať umiestnený v inej miestnosti a nemusíte ho pripájať k satelitnej anténe. Stačí pripojiť sieťový kábel a napájanie. Vzhľadom na to, že niektoré z modelov majú navyše aj možnosť použitia tunerov DVB-T a DVB-C, rozšíria sa vám možnosti príjmu aj o tieto štandardy. V praxi to funguje veľmi jednoducho. V menu vyhľadávania kanálov zvolíte poslednú položku Remote channel stream converter a ďalej postupujete podľa sprievodcu. Podmienkou je, aby zdrojový a klientsky prijímač boli pripojené v jednej sieti. Prijímač si sám vyhľadá zdroj a ponúkne vám obľúbené skupiny, ktoré sú uložené v zdrojovom prijímači. Po zvolení sa táto skupina nahrá do vášho zoznamu a ďalej už používate prijímač tak, akoby bol pripojený priamo k anténe. Ako sme sa už zmienili, túto možnosť môžete využiť aj v prípade, že je prijímač pripojený k satelitnej ­anténe a môžete si tak rozšíriť výber kanálov o ponuku DVB-T/DVB-C prijímanú zdrojovým prijímačom. Ak máte sieť veľmi vyťaženú, na zdrojovom prijímači možno zvoliť na konverziu nižšie rozlíšenie ako 1080p. Programy v 4K rozlíšení streamovať nemožno, pretože tie využívajú kodek H.265/HEVC, ktorý Vu+ Zero nepodporuje. Programy v režime streamovania si môžete dokonca s použitím pluginu Net Drive nahrávať aj na zdrojový prijímač. Tým sa však možnosti nekončia. Vďaka pripojeniu k internetu môžete využívať obrovské množstvo internetových archívov vrátane slovenských a českých, takže aj v prípade, že vás v televízii nič nezaujme, máte nevyčerpateľný zdroj zábavy. K dispozícii sú aj internetové databázy IMBD a ČSFD, ktoré vám po spustení automaticky zobrazia informácie o práve bežiacom programe či filme.

Skúsenosti

Počas testovania prijímač splnil všetko, čo sľubuje. V režime satelitného príjmu podporuje všetky bežné konfigurácie antény, takže ho jednoducho pripojíte k systému s DiSeqC prepínačom aj s motorom. Obrazový výstup ho radí medzi najvyššie modely full HD prijímačov. Pri riešení externého ozvučenia treba myslieť na to, že prijímač nemá samostatný digitálny audiovýstup S/PDIF, ten je možný iba prostredníctvom HDMI. V tomto prípade azda mohol výrobca využiť miesto archaického A/V výstupu práve S/PDIF. Ovládanie aj rýchlosť systému sú na dostatočnej úrovni, vo svojej cenovej hladine by sme ho hodnotili ako nadpriemerný. Ak chcete využívať všetky možnosti, vyžaduje to niekedy hlbšie znalosti systému Enigma 2 a trochu hľadania po internete, bežný používateľ si však na ovládanie zvykne pomerne rýchlo.

Verdikt

Prijímač Vu+ Zero patrí v súčasnej ponuke k veľmi dobrému priemeru, a ak už doma využívate nie­ktorý zo zmieňovaných viactunerových prijímačov Vu+, je to pre vás jednoznačná voľba. V tomto prípade môžete jednoducho nainštalovať ďalší prijímač napríklad vašim ratolestiam bez toho, aby ste museli naťahovať ďalší anténny kábel alebo inštalovať ďalšiu parabolu. Výhodou navyše je to, že v prípade kódovaných kanálov sa využíva karta umiestnená v zdrojovom prijímači, takže nepotrebujete ďalšiu. Vzhľadom na cenu prijímača ide naozaj o výhodnú kúpu.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať