Sieť LTE je realitou aj na Slovensku
V predošlom vydaní PC REVUE sme vás informovali o štarte komerčnej siete 4. generácie, s ktorou prišiel Slovak Telekom. Zatiaľ je síce len v niektorých mestách, ale ponuka sa stále rozširuje. Chceli sme vedieť, čo sa od tejto siete dá reálne očakávať, a preto sme si od tohto operátora zapožičali príslušnú výbavu.
Dostali sme SIM kartu, na ktorej boli povolené dátové prenosy v sieti LTE, ďalej kľúč USB Huawei E3276, ktorý sa dá použiť univerzálne s rôznymi zariadeniami. Na stránke www.telekom.sk v sekcii Pomoc a podpora nájdete ovládače pre Microsoft Windows 2000 až Windows 8, ďalej pre Linux a pre operačný systém Apple Mac OS X. Program Telekom Communication Center (TCC) pre Windows vám potom umožní jednoducho pripojiť sa do internetu buď pomocou takého modemu, alebo pomocou príslušného mobilného telefónu či dátovej karty.
Na spojenie telefónu a počítača pritom možno použiť Bluetooth, infraport alebo kábel USB (Bluetooth alebo infra však nebude stíhať rýchlosti LTE). Na využitie siete LTE, samozrejme, musíte mať zariadenia, ktoré podporujú dátové prenosy v tejto sieti - tých je už dosť, ale väčšinou ide o drahšie smartfóny na našom trhu. Podporovaná je mobilná platforma Android, iOS, ale aj Windows.
Spôsob pripojenia pomocou programu Communication Center
Aktuálne je sieť LTE dostupná v 18 slovenských mestách - k už existujúcej sieti v mestách Trnava, Sereď, Sládkovičovo, Nitra, Žilina, Banská Bystrica a Prešov sa v decembri minulého roka pridali aj Bánovce nad Bebravou, Dolný Kubín, Hlohovec, Humenné, Leopoldov, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poprad, Ružomberok a Topoľčany.
Aktuálna mapa pokrytia Slovenska signálom LTE od spoločnosti Slovak Telekom
Z technologickej stránky je sieť LTE Slovak Telekomu postavená na multi-standard platforme staníc od švédskej spoločnosti Ericsson a pracuje zatiaľ v pásme 1800 MHz. Ponúka maximálnu teoretickú rýchlosť 73 Mb/s na download a 23 Mb/s na upload. Je vybavená dôležitou funkcionalitou circuit-switched fallback, ktorá zabezpečuje, aby hlasové hovory a textové správy, ktoré prebiehajú v 2G/3G, mohli byť prijaté počas pripojenia do siete LTE. Použitá technológia navyše umožní v budúcnosti realizovať videohovory v HD kvalite v sieťach LTE a prinesie aj ďalšie komunikačné služby (VoLTE však funguje len v niekoľkých sieťach na svete).
Na test siete LTE sme sa z Bratislavy vybrali autom, a tak sme mohli otestovať jej reálne pokrytie aj mimo uvedených miest. Zhruba je to tak, že asi 5 km v okolí uvedených miest máte veľký predpoklad na pripojenie k sieti LTE. Diaľnica D1 v smere od Bratislavy je dobre pokrytá napr. v okolí diaľničnej križovatky s rýchlostnou cestou R1 (odpočívadlo Zeleneč). V podstate máte pripojenie LTE od križovatky Voderady po opačný koniec Serede. Určite tu nedosiahnete zatiaľ rekordné hodnoty pripojenia, ale komunikačná rýchlosť vysoko presahuje možnosti siete 3G.
Prvé meranie sme realizovali na OMV Vlčkovce. Skutočným cieľom našej cesty bola Nitra, keďže práve tu Slovak Telekom predstavil svoju sieť a tu sme realizovali prvé merania, a to na prvej čerpacej stanici OMV na vstupe od Bratislavy a takisto na čerpacej stanici Shell na Chrenovskej ulici. Sú to miesta, ktoré napr. pre obchodného cestujúceho určite prídu vhod na príjem a posielanie mailov. Všetky namerané hodnoty sme následne spriemerovali a vyšlo nám, že pri downloade môžete počítať s hodnotou okolo 34 Mbit/s a pri uploade s hodnotou 12 Mbit/s, oneskorenie je okolo 65 ms. Pri sieti 4G si tak výrazne polepšíte, hlavne čo sa týka uploadu.
K maximálnym teoretickým hodnotám na downloade sme sa síce nedostali, ale hodnoty downloadu smerujúce niekedy až k 40 Mbit/s sú na mobilný internet veľmi dobré. Rýchlosť prenosu sme merali pomocou systému Ookla, pričom sme využili viaceré pripojovacie servery. Ako orientačné meranie sme využili aj nemecký Speedmeter aj webové nástroje od Slovak Telekomu a Antiku.
Výsledok merania pomocou nástroja na webovej stránke Slovak Telekomu
Meranie v Nitre s pripojeným serverom Raslavice a s využitím nástroja zo stránky www.speedtest.net
Ďalšie meranie sme realizovali na čerpacej stanici Shell v Nitre, pričom sme jednak sťahovali hudobný album a následne aj množinu obrázkov z nášho redakčného servera. Potom sme si chceli vyskúšať v praxi aj upload, preto sme ukladali video na server YouTube a fotografie na Dropbox. Výsledky merania pri porovnaní s ADSL a 3G (HSPA+) vidíte v tabuľke. Ako z nich vyplýva, pripojenie LTE vám ušetrí veľa času, hlavne ak ste tvoriví používatelia a bojujete s doteraz slabým mobilným ulopadom. Tu sa výhody LTE prejavia najviac. Na záver sme ešte vložili SIM kartu s podporou siete LTE do smartfónu Samsung Galaxy Note III a bolo to po prvýkrát, čo sme na Slovensku na ňom uvideli značku 4G.
Výsledky testu SpeedTest na smartfóne Samsung Galaxy Note III. Výsledky zhora: pripojenie Wi-Fi cez ADSL, pripojenie na 3G, pripojenie na HSPA+ nakoniec pripojenie na 4G
Vcelku je jasné, že toto je typ pripojenia, s ktorým sa budeme stretávať v tomto roku často a určite oň bude záujem u používateľov. Chce to, samozrejme, ďalšie investície, len frekvencia 1800 MHz na to nebude postačovať, poriadne treba rozšíriť mapu pokrytia a na to poslúži licencia na frekvenčné pásmo 800 MHz pre rozľahlé oblasti a 2600 MHz pre husto osídlené veľkomestá, nedávno získaná v tendri. Prvé namerané výsledky sú však veľmi sľubné.
Porovnanie času prenosu dát s využitím rôznych foriem pripojenia