ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Sony Alpha 7R IV / Keď chcete veľké fotky

1

Rad full frame bezzrkadloviek Sony Alpha A7 je medzi fotografmi obľúbený a novinka s označením R bola už dlhšie očakávaná. V Sony sa tentoraz rozhodli pre významný skok a novinka prichádza s niekoľkými zásadnými zlepšeniami. To prvé je úplne nový full frame snímač BSI CMOS EXMOR R s rozlíšením 61 Mpx, ktorý spolupracuje so zlepšeným procesorom BIONZ X a dosahuje tak dynamický rozsah až 15 EV. Druhá zo zásadných noviniek je nový hľadáčik OLED s rozlíšením 5,76 Mpx, aký používajú aj konkurenčné Panasonic Lumix S1x. V súčasnosti je to hľadáčik s najvyšším rozlíšením. Zlepšené bolo aj automatické hybridné zaostrovanie, ktoré teraz umožňuje dokonalejšie zaostrovanie tvárí alebo očí osôb aj zvierat, a to v režime foto aj video. Pozrime sa na stručný prehľad vlastností Alpha 7R IV:

• Prvý 35 mm full frame snímač EXMOR R s rozlíšením 61 Mpx

• Dynamický rozsah 15 EV pri nízkej citlivosti

• Vysokorýchlostné nepretržité snímanie rýchlosťou až 10 sn./s s úplným sledovaním AF/AE približne počas 7 sekúnd v celoobrazovkovom režime

• 567 bodov fázovej detekcie s pokrytím 74 % plochy obrazu a 425 kontrastných bodov AF

• Nová funkcia Real-time Eye AF na nahrávanie videa a fotografovanie a pokročilé sledovanie v reálnom čase

• Možnosť snímania v APS-C s rozlíšením 26,2 Mpx

• OLED Tru-Finder s 5,76 miliónmi bodov

• Dvojica slotov s podporou SDXC UHS-II

• Zlepšená konektivita s podporou Wi-Fi, bezdrôtového pripojenia k PC a bezdrôtového prenosu FTP, zrýchlený prenos cez USB

• Záznam 4K videa s celosnímačovým odpočtom a v režime orezu Super 35 mm, podpora S-Log2,3 a HLG

Ako vidieť, noviniek je dosť. Písmenom R Sony označuje modely s vysokým rozlíšením. To oproti predošlej generácii so 42,4 Mpx vzrástlo významne. Dizajn vychádza z prechádzajúcich modelov, je tu však výraznejší grip na lepšie uchopenie. Tlačidlá majú lepšiu hmatovú reakciu, pribudli možnosti konfigurácie a vítané zlepšenie je to, že si položky rýchleho menu teraz môžete nastaviť pre režim video a foto odlišne. Zmenil sa aj spôsob zobrazenia ostriacich bodov v hľadáčiku, takže lepšie vidíte, čo automatika zaostruje. Poteší aj fakt, že oba sloty teraz podporujú rýchlejšie karty SD so zbernicou UHS II a po kritike je slot 1 presunutý na hornú pozíciu. Prístroj dostal aj novú funkciu na fotenie s vysokým rozlíšením, známu z bezzrkadloviek Olympusu či Panasoniciu. Na rozdiel od nich vie prístroj na tieto účely pomocou posunu senzora zaznamenať 4 alebo až 16 snímok, z ktorých možno vytvoriť fotografiu s rozlíšením až 240 Mpx. Oproti spomínanej konkurencii to má však jeden, respektíve dva háčiky. Prístroj totiž interne snímky nevie zložiť, takže výslednú fotku si musíte vytvoriť sami v aplikácii Sony Image Edge alebo inej alternatívnej aplikácii, ako napríklad SonyPixelShift2DNG. Navyše nemá v tomto režime žiadnu kompenzáciu pohybu, takže ak sa v scéne niečo pohne, hrozí vytvorenie artefaktov. Foto­aparát dokáže snímať rýchlosťou 10 sn./s, no iba v režime JPEG a komprimovaný RAW s farebnou hĺbkou 12 bitov. Ak je nastavený na režim nekomprimovaný RAW, sníma plné 14-bitové súbory RAW rýchlosťou 6 sn./s.

Najväčšia inovácia fotoaparátu je však bez diskusie zaostrovanie. Systém na detekciu tvárí a očí a sledovanie objektov pracuje priam úžasne. Presvedčil som sa o tom pri fotení na lyžiarskom svahu, keď pri nastavení kontinuálneho zaostrovania s automatickou voľbou ostriacich bodov automatika aj pri sériovom snímaní dokázala neomylne identifikovať lyžiara bez ohľadu na to, či mal nasadené okuliare a prilbu, alebo nie. Na svahu som nafotil asi 200 záberov s 99 % úspešnosťou zaostrenia. To som zatiaľ pri žiadnej inej bezzrkadlovke nevidel. Výborne si však automatika počínala aj pri fotení rockového koncertu s množstvom rôznych efektových svetiel. Tu bola úspešnosť zaostrenia asi 96 %, čo je vzhľadom na zložité svetelné podmienky vynikajúci výkon.

Vo videu sa už zopár rokov u Sony nič nové nedeje a výnimkou nie je ani Alpha 7R IV. Máme tu 4K 30p 4:2:0 8-bit. vo formáte XAVC S s dátovým tokom 100 Mb/s a viac z neho nedostanete ani cez HDMI. Záznam využíva celosnímačový odpočet, takže bola by tu šanca na 6K, respektíve 8K rozlíšenie. Na to si však budeme musieť ešte počkať. Pravda je, že použiť také vysoké rozlíšenie snímača v kombinácii s rýchlym odčítaním pri videu je pre výrobcu vždy veľká výzva, hlavne keď si Sony zakladá na malých rozmeroch tela, čo znamená obmedzené možnosti chladenia. Na celosnímačový odpočet sa využíva pixel binning, teda spájanie viacerých bodov do jedného. Výhodná je lepšia citlivosť a menej šumu v slabých svetelných podmienkach, na druhej strane je nižšia ostrosť obrazu oproti oversamplingu, ktorý Sony využíva pri iných prístrojoch. V tomto prípade sa sníma vo vyššom rozlíšení a obraz sa zmenšuje. Pribudli režimy záznamu s výrezom snímača 1,6× pri 24p a 1,8× pri 30p. Hoci sú režimy orezania označené ako Super35, bude o niečo ťažšie získať širokouhlé zorné pole, aj keď sa uchýlite k objektívom Super35 alebo APS-C.

Najväčšie zlepšenie vo videu je tak zaostrovanie. Rovnako ako pri fotení aj v režime videa výborne funguje kontinuálne sledovanie očí, tváre alebo postavy. Presnosť zaostrovania je vynikajúca a sledovanie fungovalo na jednotku. Škoda len, že pri prepínaní medzi režimami videa a fotenia sa zachovávajú hodnoty expozície. Vždy tak musíte upravovať hodnoty. Stabilizácia obrazu sa spolieha na stabilizovanie snímača. Pri fotení dosahuje účinnosť 5,5 EV. V režime 4K videa je účinok stabilizácie dobrý, ale zďaleka nedosahuje kvalitu konkurencie. Zhrňme si teda, pre koho je vlastne Alpha 7R IV určená. V prvom rade to budú fotografi krajiniek, architektúry či umenia, ktorí ocenia vysoké rozlíšenie. Na fotenie akcie alebo športov zväčša nepotrebujete vysoké rozlíšenie, je však výhodou pri väčších možnostiach orezania. Na predĺženie ohniskovej vzdialenosti môžete využívať režim orezu APS-C, pričom máte stále k dispozícii 26 Mpx fotky, čo je viac ako pri väčšine bežných fotoaparátov. Výborné využitie nájde aj u cestovateľov vďaka utesnenej konštrukcii. Treba však počítať s tým, že vzhľadom na veľké súbory sa musíte zásobiť väčšou úložnou kapacitou. Pre rodinné a lifestylové fotenie je takýto prístroj zbytočný. Selfie si s ním nevyfotíte a veľké rozlíšenie zbytočne zahltí vaše úložiská. Svadobný a eventový fotograf ocení špičkové zaostrovanie a sledovanie očí a tváre, rovnako aj možnosť prípadných výrezov fotografií. Pri sériovom fotení však treba počítať s dlhším zápisom aj na najrýchlejšie karty, a pokiaľ nie je zápis ukončený, nemožno napríklad prepnúť do režimu video. Ak chcete prioritne natáčať video, na to tento prístroj určený nie je. Videovýstupy sú síce krásne, s veľmi príjemným podaním farieb, vysokou ostrosťou a nízkou hladinou šumu, no ak chcete trocha viac, bude chýbať 10-bitové video, a tak je aj režim HLG neštandardný a väčšina zariadení ani YouTube ho ako HLG neprehrajú.

V každom prípade však ide zatiaľ o najlepšiu bezzrkadlovku, ktorú v Sony v tejto kategórii vyrobili, a ak si zvážite jej využitie, dokáže poskytnúť špičkové výsledky.

Parametre:

• Senzor EXMOR R (BSI CMOS), stabilizovaný (5,5 EV podľa CIPA), rozlíšenie 61 Mpx efektívne, bajonet Sony E-mount, citlivosť ISO 100 – 32 000, rozšírená ISO 50 – 102 400, video ISO 100 – 32 000 s možnosťou limitov, video max. 4K 30p, 4:2:0 8 bit, XAVC S, full HD 120p, max. dátový tok 100 Mb/s, uzávierka 30 s - 1/8000 s, synchronizácia blesku 1/250 s (len mechanická uzávierka), sériové snímanie 10 fps s AF a AE, bez blackout (elektronická uzávierka), zaostrovanie 567 bodov (automatické zaostrovanie s detekciou fázového rozdielu), rozsah citlivosti zaostrenia -3 EV až 20 EV (ekvivalent ISO 100 s pripojeným objektívom F2,0), hľadáčik EVF OLED, 5 760 000 bodov, 100 %, 0,78×, displej LCD TFT, 3", 1 440 000 bodov, dotykový, výklopný, médium 2× SD UHS-II, výdrž na batériu približne 530 záberov (hľadáčik) / približne 670 záberov (displej LCD) (norma CIPA), konektory USB-C (3.1 gen. 1) – napájanie/nabíjanie, micro-HDMI, jack na mikrofón, jack na slúchadlá, bezdrôtové: Wi-Fi, NFC, bluetooth, rozmery 128,9 × 96,4 × 77,5 mm, hmotnosť 665 g

• Cena: 4240 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, zaostrovanie, video, široké možnosti nastavení, time lapse
- Iba 8-bitové video

HODNOTENIE:

Foto: 95 %
Video: 80 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 93 %

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
sony Alpha

1 komentár

! reakcia na: Sony Alpha 7R IV / Keď chcete veľké fotky

2.4.2020 22:04
skoda toho videa
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať