Recenzia: Sony DSC-RX100 V – legenda v 5. generácii
Prvá generácia Sony DSC-RX100 prišla na trh v roku 2012 a znamenala zásadný míľnik vo vývoji fotoaparátov. Založila kategóriu prémiových kompaktov. Dovtedy boli kompakty určené výhradne do rúk rodinných fotografov na nenáročné fotenie a veľkosť snímačov sa zväčša končila pri 1 2/3". Používatelia však stále čakali na prístroj, ktorý možno nosiť vo vrecku a pritom má dostatočne kvalitnú optiku a snímač, aby sa dal použiť aj na serióznejšie fotenie. Firma Sony práve pri modeli RX100 vypočula tieto žiadosti a umiestnila do malého kompaktného tela 1" snímač v kombinácii s vynikajúcou svetelnou optikou, možnosťou plného manuálneho ovládania a výborným spracovaním obrazu. O tom, že to bol krok správnym smerom, svedčí veľké množstvo predaných kusov, ale aj to, že napriek príchodu už 5. generácie možno stále kúpiť aj všetky predchádzajúce.
Hlavná myšlienka týchto prístrojov je poskytnutie maximálnej kvality a možností ovládania v kompaktnom , ľahko prenosnom prístroji. DSC-RX100 si aj v 5. generácii udržuje pozíciu najmenšieho highendového kompaktu s 1" snímačom. Z hardvérovej stránky má veľa spoločných znakov so svojím predchodcom. Je vybavený 1" snímačom najnovšej generácie Exmor RS s rozlíšením 20,1 Mpx. Tento snímač využíva novú vrstvenú štruktúru, ktorá vďaka presunu všetkých vodičov pod fotocitlivú časť, skráteniu signálových ciest a pridaniu pamäťového modulu DDRAM priamo do čipu umožnila až 5-násobné zvýšenie rýchlosti odčítania dát zo snímača oproti predchádzajúcej generácii Exmor R. Jednopalcový snímač sám osebe poskytuje podstatne lepšiu citlivosť na svetlo a nižšiu hladinu šumu. Procesor preto nemusí používať extrémne odšumovanie, ktoré spôsobuje výraznú stratu detailov. Jedna z najvýznamnejších noviniek oproti 4. generácii je 315-bodový on-chip systém fázového zaostrovania, ktorý je v tejto kategórii použitý prvýkrát. Aj vďaka tomuto systému teraz Sony DSC-RX100 V dokáže sériové fotenie (RAW + JPEG v plnom rozlíšení) rýchlosťou až neuveriteľných 24 obrázkov za sekundu, a to s priebežným meraním a preostrovaním. Výbornú kresbu napomáha aj použitý objektív Zeiss Vario-Sonnar s ekvivalentným rozsahom 24 – 70 mm, antireflexnou úpravou T* a svetelnosťou 1,8-2,8. Rovnaký zostal aj vysúvací hľadáčik OLED s rozlíšením 2,36 Mpx a 3" LCD displej s matricou RGBW, ktorý umožňuje otočenie hore až o 180°, takže umožní aj selfie, navyše sa však dá vyklopiť asi o 35° aj dole, takže nie je problém fotiť či natáčať aj z nadhľadu. Z pohľadu ergonómie všetko zostáva pri starom. Prístroj stále nemá žiadny grip, ktorý by umožňoval istejšie držanie, našťastie za necelých 40 eur možno dokúpiť nalepovací, ktorý vskutku odporúčame. Napriek špičkovým možnostiam filmovania tu stále nenájdete vstup na externý mikrofón ani výstup na slúchadlá. Je však pravda, že na dovolenke to nie je nevyhnutná výbava.
Displej môže okrem náhľadu zobraziť aj údaje o nastaveniach
Displej možno pretočiť do polohy selfie
Fotoaparát umožňuje široký rozsah režimov ovládania – od inteligentnej automatiky cez motívové programy až po režimy P, A, S a úplne manuálne ovládanie. Okrem vysúvacieho hľadáčika na ľavej strane je v strede umiestnený aj výsuvný blesk. Koľajnice na externý blesk prístroj nemá.
Konštrukcia s magnéziovým telom pôsobí solídnym dojmom, všetky ovládače sú kovové. Zaujímavý prvok, známy aj z predošlých verzií, je ovládací prstenec okolo objektívu. Ten podľa nastavenia môžete použiť na zaostrenie, transfokáciu alebo nastavenie clony či času. Prístroj pracuje s časmi uzávierky od 30 s až do 1/32 000 s, do 1/2000 s sa používa mechanická uzávierka (dá sa ručne zvoliť elektronická), nad túto hodnotu iba elektronická. K dispozícii je aj režim otvorenej uzávierky BULB. Sériové snímanie s rýchlosťou 24 snímok za sekundu je skutočne impozantné a v tomto ohľade prístroj ťažko nájde konkurenciu. Pochopiteľne, treba počítať s tým, že pri dlhších expozičných časoch bude rýchlosť nižšia. Rovnako ako predchodca ponúka aj záznam 4K 25p a 1080 100p videa a režim HFR (High Frame Rate – vysoká snímková rýchlosť), pri ktorom dokáže prístroj zaznamenávať rýchlosťou 250, 500 alebo 1000 sn/s. Tento režim je zaujímavý na vytváranie spomalených (slow motion) videí. Na spresnenie treba objasniť rozdiel medzi záznamom 1080p100 a HFR. Pri zázname 1080p100 je zaznamenávaných 100 snímok za sekundu. To znamená, že video má rovnakú dĺžku, ale je zaznamenaných viac snímok. To sa dá využiť pri spracovaní, pri natiahnutí 1 sekundy záberu na 4 sekundy dostanete spomalený záber pri 25 sn./s. Strižňa však nemusí nič dopočítavať, pretože informácia pre každú snímku je tu obsiahnutá. Tento režim je vhodný napríklad na záznam akčných športových scén. Ak použijete HFR s nastavením 250 sn./s, záznam môžete nastaviť na 25p alebo 50p. Kamera zaznamená (pri nastavení priority kvality) za 2 sekundy 500 snímok do pamäte, tie potom prepíše na kartu už v nastavenej snímkovej rýchlosti. Ak máte nastavený záznam 25p, bude výsledný záber trvať 20 s. Záznam sa prepisuje v reálnom čase, takže máte hneď možnosť pozrieť si výsledné spomalené video. Najväčšie spomalenie tak môžete dosiahnuť pri nastavení 1000 sn./s a zázname 25p, keď 2 sekundy záznamu natiahnete až na 80 sekúnd. Pri režime HFR je video zapisované v rozlíšení 1920 × 1080 bodov, obraz je však snímaný v trochu nižšom rozlíšení a je upscalovaný. Pri nastavení HFR je okrem iného na výber priorita kvality (2 s záznamu) alebo záznamového času (4 s záznamu). S nastavením priority kvality je pri 250 sn./s rozlíšenie 1824 × 1026, pri 500 sn./s rozlíšenie 1676 × 566, pri 1000 sn./s rozlíšenie 1136 × 384. S prioritou času záznamu je vždy o stupeň nižšie rozlíšenie, takže pri 250 sn./s je rozlíšenie 1676 × 566 a končí pri 1000 sn./s s rozlíšením 800 × 270. Pochopiteľne, treba myslieť na to, že aj napriek vysokej citlivosti snímača budete pri HFR potrebovať dostatočné osvetlenie. Výhodné je to, že môžete určiť spustenie nahrávania na začiatku alebo na konci scény (v tom prípade sa zapíše záznam z predchádzajúcich 2, resp. 4 sekúnd).
Nočné fotografie sú pekne prekreslené a bez šumu (ISO 800, 1/20 s, F1,8)
Fotoaparát má kvalitné podanie farieb a výbornú ostrosť (ISO 120, 1/250 s, F5,6)
Sony využíva pri RX100 už tradične vynikajúci stabilizátor obrazu. Pri fotení sa používa iba optická stabilizácia, pri videu si môžete voliť medzi štandardnou (optická), aktívnou (optická + elektronická) a inteligentnou aktívnou. Pri aktívnej a inteligentnej aktívnej stabilizácii sa používa výrez zo snímacej plochy, aby mal elektronický stabilizátor rezervu na posun obrazu, preto je na širokom ohnisku uhol záberu užší. V režime 4K sa prepne stabilizácia vždy iba na optickú. Kvalita fotografií aj videa je už tradične vynikajúca. V 4K rozlíšení je možný záznam maximálne pri rýchlosti 25 (resp. 30) snímok za sekundu. To je dostatočné pri snímaní statických scén, prírodných panorám a podobne. Vtedy je záznam nádherne ostrý a prekreslený. Pri akčnejších scénach alebo rýchlejšom panorámovaní sa však výrazne začne prejavovať scrubbing (sekanie) obrazu. Stabilizátor obrazu v tomto režime navyše nemá veľkú účinnosť, takže si treba dávať pozor na rozhýbanie kamery. Rovnako ako predchodca exceluje RX100 V hlavne vo full HD režime. Vďaka procesoru BionzX umožňuje záznam vo formáte XAVC-S so snímkovou frekvenciou 1080p50(25) pri 50 Mb/s a 1080p100 s dátovým tokom 60 Mb/s až 100 Mb/s. Pri zázname 4K sa používa XAVC-S 4K25 s dátovými tokmi 60 Mb/s alebo 100 Mb/s. Tieto režimy sú však podmienené použitím minimálne karty SDXC UHS I alebo II Class 1. V prípade, že chcete využívať dátový tok 100 Mb/s, musíte použiť kartu SDXC UHS I alebo II Class 3. Vďaka rovnakej konštrukcii, žiaľ, zostala aj jedna nepríjemnosť z predošlej verzie. Pri režimoch 4K 25 alebo 1080 100p sa pri dlhšom natáčaní prehrieva snímač. Dĺžka záznamu je tak v týchto režimoch obmedzená maximálne na 5 minút. Ešte horšie však je to, že jas displeja sa automaticky zníži asi na 50 %, takže za slnečného dňa je nepoužiteľný. K zahrievaniu však dochádza aj pri bežnom natáčaní, keby ste teda chceli prístroj používať ako pomocnú kameru na statíve, napríklad na svadbe či stužkovej, treba počítať s tým, že maximálna dĺžka záberu je obmedzená na 29 minút, no prístroj sa môže kedykoľvek prehriať (reálne asi po 35- 45 min) takže vypíše hlásenie a vypne sa. Je veľká škoda, že tento neduh sa výrobcovi nepodarilo doriešiť, ináč by bol model RX100 V na takúto úlohu ideálny.
Ako sme sa už zmienili, kvalita fotografií je vynikajúca. Fotiť môžete do formátu JPEG alebo 14-bitového RAW. Rovnako ako u predchodcov aj tu je k dispozícii nastaviteľný režim DRO (Dynamic Range Optimizer) na lepšie využitie dynamického rozsahu snímača. Nájdete tu aj nastaviteľné obrazové profily vrátane filmárskeho S-Log2. Pri fotení do JPEG má automatika hlavne pri slabšom osvetlení tendenciu nasadzovať pomerne intenzívne odšumovanie, čo môže viesť až k strate detailov. Potlačenie šumu preto odporúčame nastaviť na minimum. Pri nočnom fotení v meste vďaka vysokej citlivosti a výbornej svetelnosti možno fotiť z ruky. Do ISO 3200 je šum v podstate nepozorovateľný, použiteľný je však aj ISO 6400. Z RAW dokážete vytiahnuť naozaj vysoký dynamický rozsah, ktorý snímač poskytuje. Samostatná kapitola je nový systém zaostrovania a sériové snímanie. Medzi high-end kompaktmi ide v súčasnosti o to najlepšie, čo je na trhu. Ostriaca automatika pracuje veľmi spoľahlivo a rýchlo. Vyskúšali sme si to na fotografiách letiaceho holuba, ktorého aj pri rýchlom sériovom snímaní dokázala presne sledovať. Zaostrovanie má viacero režimov vrátane sledovania tváre alebo zvoleného objektu. Rovnako kvalitná je práca zaostrovania aj v režime videa, ani raz sa nám nestalo, že by automatika rušivo preostrila tam, kde nemala. Samozrejme, zaostrovať môžete aj ručne pomocou otočného prstenca okolo objektívu. Trochu zvláštne pracuje automatika nastavenia ISO. Minimálny a maximálny limit sa dá nastaviť, pri nastavení priority clony však automatika nezmyselne vo dne nastavila hraničných ISO 6400 a dorovnávala to extrémnymi časmi 1/8000 sa podobne. Pri plnej automatike však nastavenie hodnôt bolo v poriadku. Výhodou je vstavaný jednostupňový filter ND, ktorý možno zapnúť ručne, automaticky alebo vypnúť. Výdrž na batériu je slabšie miesto RX100 V a rozhodne odporúčame nosiť so sebou záložnú. Batéria sa nabíja iba v prístroji cez micro USB. To je na jednej strane nevýhoda, na druhej si pri dlhších výletoch môžete batériu dobiť z powerbanku.
Ukážka sekvencie záberov fotených pri 24 obr./s (orezané v postprocese)
Vo výbave nájdete Wi-Fi aj NFC, takže prístroj možno diaľkovo ovládať aj prenášať fotografie. K dispozícii je aj softvér na diaľkové ovládanie z PC cez USB. Na spracovanie RAW sa dá zadarmo stiahnuť softvér Capture One Express. I keď ide o oklieštenú verziu (profesionálnu možno dokúpiť), odporúčame jeho používanie. Je to absolútna špička na trhu. Fotoaparát podporuje aj inštaláciu doplnkových aplikácií. Táto možnosť je však už od 3. generácie, keď sa objavila, pre absolútne ignorovanie nášho trhu zo strany Sony u nás nedostupná. Prečo to tak je, to sa nám od zástupcov Sony dodnes nepodarilo zistiť. Je to takisto dôvod, prečo sme tomuto prístroju neudelili ocenenie Tip redakcie napriek tomu, že by si ho ináč zaslúžil.
Parametre:
• Snímač 20,1 Mpx 1" vrstvený CMOS Exmor RS s 315-bodovým systémom fázového zaostrovania, objektív F1.8-2.8 24-70 mm Zeiss Vario-Sonnar T*, stabilizátor optický/hybridný, rozsah časov uzávierky BULB, 30 s - 1/32 000 s (do 1/2000 s mechanická), max. rýchlosť fotenia 24 sn./s (s priebežným meraním a ostrením), spomalené video do 1000 sn./s (960 sn./s v móde NTSC), max. rozlíšenie a dátový tok 4K (UHD) video s celosnímačovým odčítaním a dátovým tokom 100 Mb/s, obrazové profily: 7 profilov s S-Log2 nastavením gama, dvojité nahrávanie – záznam MP4 popri nahrávaní videa do 1080 25p, displej vyklápací 3" RGBW LCD, 1,3 Mpx, hľadáčik vysúvací, 2,36 Mpx OLED, vstavaný filter ND, pripojenie Wi-Fi, NFC, WPS, micro USB, micro HDMI
• Cena (telo): 1149 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita výstupov, rýchle a presné zaostrovanie, HFR a sériové snímanie, hľadáčik
- Výdrž batérie, prehrievanie pri dlhšom natáčaní, nedostupnosť aplikácií pre náš región
HODNOTENIE:
Foto: 100 %
Video: 90 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 96 %