S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Stimulácia mozgu pomáha ochrnutým pacientom opäť chodiť

2

Dvaja pacienti s poranením chrbtice zaznamenali zlepšenie schopnosti opäť chodiť vďaka hlbokej stimulácii mozgu (deep brain stimulation – DBS). Zaujímavé je, že táto terapia sa zameriava na oblasť mozgu, ktorá zvyčajne nie je spojená s motorickými schopnosťami. DBS zahŕňa chirurgickú implantáciu elektród do špecifických oblastí mozgu, kde sa môžu aktivovať na stimuláciu určitých neurónov. Táto technika sa osvedčila pri liečbe neurologických ochorení, ako sú depresia, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a anorexia.

Teraz výskumníci z EPFL a Univerzitnej nemocnice v Lausanne chirurgicky implantovali dvom ľuďom s čiastočným ochrnutím elektródy do laterálnej oblasti hypotalamu v mozgu s cieľom obnoviť pohyblivosť nôh. Pacienti boli pri zákroku úplne pri vedomí. Keď bola elektróda na mieste a výskumníci vykonali stimuláciu, prvý pacient okamžite vyhlásil: „Cítim svoje nohy.“ Pri zvýšení stimulácie oznámil: „Cítim nutkanie chodiť.“

Druhým pacientom je Wolfgang Jäger, 54-ročný muž z Rakúska, ktorý je na invalidnom vozíku od úrazu miechy v roku 2006. Od zákroku je naň odkázaný už menej. Po zapnutí hlbokej mozgovej stimulácie počas rehabilitácie sa u pacientov okamžite zlepšila pohyblivosť. Mohli chodiť a dokonca stúpať po schodoch s menšou pomocou ako zvyčajne. Dôležité je, že tieto zlepšenia pretrvávali aj po vypnutí stimulácie.

Zaujímavým aspektom štúdie je, že o oblasti mozgu, na ktorú sa tím zameral, sa predtým nevedelo, že má nejakú súvislosť s motorickými schopnosťami. Laterálny hypotalamus je bližšie spojený s kŕmením, príjmom energie a správaním pri odmeňovaní.

WESTECH_122024

Štúdie na myšiach a potkanoch s čiastočným poranením miechy ukázali, že stimulácia týchto neurónov zlepšila schopnosť zvierat chodiť, a pripravili tak pôdu pre súčasné pokusy na ľuďoch. Aj keď neboli hlásené žiadne negatívne vedľajšie účinky, tím tvrdí, že bude potrebné vykonať ďalšie skúšky, aby sa zaistila bezpečnosť a účinnosť techniky. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Medicine.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: EPFL

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Genstimjulejnšn reakcia na: Stimulácia mozgu pomáha ochrnutým pacientom opäť chodiť

11.12.2024 19:12
Ja prajem vsetkym tymto immobilistom,aby vyfasovali cim skôr lepidlo na miechu,nie sekundove,ani minutove,ani hodinove,trva to zhruba pol roka ,nez sa zlepi tri de medzikus v dlzke mensej ako milimeter,samozrejme v sirke patricnej prisposobeňe mieche. V com je ale figeľ? V spojeni jednotlivych vlaken na urovni pikometrov. Spociatku bude chudak immobil len poskakovat a nerozoznavat lavu nohu od pravej,no ono sa to do roka utrasie,tak ako sa aj astronauti po navrate na Zem znovu ucia chodiť.
Reagovať

Perfiš reakcia na: Stimulácia mozgu pomáha ochrnutým pacientom opäť chodiť

10.12.2024 09:12
Teším sa že vedci konečne vytvorili srojček do modzgu, ktorý nahradí poškodenú miechu kvôli ktorej nevedia imobilní pacienti chodiť. Je to logické ako výšplech štvorročného dieťaťa, veď AI zatiaľ neprekonalo taký psychický vek a bežne servíruje konzumentom nezmysly.

Chýba mi tu ešte číslo účtu kam treba prispieť aby sa podporil vývoj tohoto strojčeka.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať