Nový projekt by mohol dodať prakticky neobmedzenú energiu z jadrovej fúzie
Japonsko oznámilo projekt Fusion by Advanced Superconducting Tokamak čiže FAST, ktorý má demonštrovať „integrovaný fúzny energetický systém, ktorý kombinuje premenu energie vrátane výroby elektriny a palivových technológií“. Podľa správy sa plánuje použiť v projekte supravodivé cievky na generovanie plazmy potrebnej na fúziu, pričom zariadenie bude menšie ako iné tokamaky, čo by malo ušetriť výrobné náklady a čas.
Medzi ciele projektu patrí vytvorenie trvalo horiacej plazmy (čo je rozhodujúce pre výrobu energie), úspešné demonštrovanie palivového cyklu trícia, v ktorom sa trícium vytvorené v procese fúzie čistí a cyklicky sa vracia späť do reaktora, čím sa približuje k systému s uzavretou slučkou, získavanie a premena vytvorenej energie na využiteľnú elektrinu a zabezpečenie integrácie a bezpečnosti systému.
Ako sa uvádza vo vyhlásení projektu, FAST je prvou iniciatívou na svete, ktorej cieľom je získať fúznu energiu z plazmy a zároveň integračne demonštrovať udržiavanie plazmy. Cieľom projektu je trvalá výroba energie z jadrovej fúzie v priebehu 30. rokov tohto storočia. Tokamak je reaktor, ktorý využíva magnetické cievky na generovanie skrúteného magnetického poľa, ktoré zachytáva plazmu a núti ju k fúzii, pričom vzniká obrovské množstvo energie.
Na dosiahnutí fúzie intenzívne pracuje viacero skupín. Spoločnosť zo Seattlu zverejnila nový dizajn svojho zariadenia Z-Pinch, zatiaľ čo spoločnosť zo San Francisca dúfa, že sa jej to podarí pomocou laserov. Vedci z MIT veria, že našli spôsob, ako urobiť štruktúru tokamaku účinnejšou ako doteraz, a to odstránením atómov hélia zo stien konštrukcie.
Výskumníci FAST chcú preukázať, že ich model dokáže generovať 50 až 100 megawattov energie a výboj v ňom bude trvať 1000 sekúnd. Očakávajú, že počas testovacej fázy bude reaktor v prevádzke celkovo 1000 hodín. Predbežné návrhy projektu by mali byť hotové v roku 2025.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.