CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Prvá diamantová batéria s uhlíkom-14 ponúka životnosť 5000 rokov

2

Tím vedcov a inžinierov z dvoch britských inštitúcií vytvoril prvú diamantovú batériu na svete s uhlíkom-14, ktorá má potenciál poskytovať nízke množstvo energie po tisíce rokov. Podľa Bristolskej univerzity batéria využíva na výrobu energie uhlík-14 uzavretý vo vyrobenom diamante. Pri rádioaktívnom rozpade uhlíka-14, ktorý je známejší vďaka svojmu využitiu pri rádiokarbónovom datovaní, sa uvoľňujú elektróny, ktoré sa potom zachytávajú v štruktúre diamantu a vytvárajú napätie.

Koncepcia zariadenia je podobná koncepcii solárnych článkov, ale na výrobu elektrickej energie využíva namiesto fotónov elektróny uvoľnené izotopom uhlíka-14. Uhlík-14 má polčas rozpadu 5700 rokov, takže diamantová batéria s uhlíkom-14 by mohla vydržať rovnako dlho, ak nie dlhšie. To z neho robí ideálny zdroj energie pre zariadenia, kde je výmena batérií nepohodlná, nepraktická alebo nemožná.

WESTECH_122024

Takéto batérie by mohli napríklad napájať implantáty, ako sú kardiostimulátory, čím by sa znížila potreba pacienta pravidelne navštevovať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na výmenu batérie. Mohli by sa použiť aj na napájanie vesmírnych sond, ako je Voyager 1, ktorý bol vypustený v roku 1977 a v roku 2024 ešte stále posiela údaje na Zem.

Očakáva sa však, že energia mu vydrží len do roku 2036. No keby bola sonda vybavená diamantovou batériou s uhlíkom-14, mohla by oznamovať svoje zistenia domov tisíce rokov. Keby výskumný tím úspešne uviedol tento zdroj energie na trh, mohlo by to znamenať, že už nebudeme musieť uvažovať o náhradách batérií pre mnohé zariadenia, čo by nám umožnilo inštalovať trvalú elektroniku kdekoľvek.

Zdroj: tomshardware.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Gence14 reakcia na: Prvá diamantová batéria s uhlíkom-14 ponúka životnosť 5000 rokov

11.12.2024 18:12
Nemal by som reagovať na predkomentatorčika,ani posudzovat redakciu,lebo sa mi to tu neuverejni ako posledňe,vsak? Mal by som sa striktne drzať témy cé štrnásť,to je jasné. Nechcem byť neúctivý,negativistický,sarkastický,ci dokonca opovrhovačný. Kedze nie som odbornik s vysokoskolskym vzdelaním,čokoľvek napisem berte s obrovitanskou rezervou prosim. Len sa opytam,ked moze byt prirodne deuterium vo forme ladu v Obe,plavajucom po dne,mozno aj tricium,preco by sme nezvladli v labaku,ci cyklotrone zbúchať cé 28? To by už neťahalo nejaký hodinovy strojcek,ale rovno lietadlovu lod,ak sa nemylim.....
Reagovať

Takéto batérie by mohli napríklad napájať implantáty, ako sú kardiostimulátory... reakcia na: Prvá diamantová batéria s uhlíkom-14 ponúka životnosť 5000 rokov

10.12.2024 08:12
..., čím by sa znížila potreba pacienta pravidelne navštevovať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na výmenu batérie.

Tak ja si myslím, že raz za 5000 rokov nám to bude stačiť vymeniť... :-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať