S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Stránky a aplikácie na reverzné vyhľadávanie obrázkov

0

Možno sa vám už stalo, že ste sa dostali do situácie, keď ste chceli použiť obrázok, no jeho rozlíšenie bolo primalé, prípadne ste potrebovali zistiť jeho zdroj. Na tieto a podobné situácie slúžia služby reverzného vyhľadávania obrázkov. Sú založené hlavne na posudzovaní podľa obsahu, takže nemusíte poznať názov či kľúčové slová. Poslúžia aj na nájdenie modifikovaných variantov pôvodného obrázka alebo, naopak, z modifikovaného variantu môžete odhaliť pôvodný zdroj.

TinEye.com

Jedna z najznámejších služieb v tejto oblasti je TinEye. Má vlastné API, ktoré využívajú aj iné vyhľadávacie systémy. Webové rozhranie je pomerne jednoduché a poskytuje celkom slušné možnosti zmeny parametrov vyhľadávania. Proces môžete naštartovať nahraním obrázka, ak ho máte k dispozícii, ale nie je to nevyhnutné. Zadaním URL dosiahnete rovnaké výsledky, takže možno vyhľadávať aj týmto spôsobom. Podporované je aj zadanie systémom drag and drop a tvorcovia systému zdôrazňujú, že obrázky, ktoré im poskytnete, vôbec neukladajú. Zhody pri vyhľadávaní možno nájsť vďaka tomu, že TinEye využíva crawlery, ktoré neustále prehliadajú celý web a indexujú obrázky, ktoré nájdu. Momentálne ich je v databáze vyše 22 a pol miliardy. Zaujímavá je aj možnosť pridať si TinEye do prehliadača, ak často používate reverzný spôsob pátrania. Podporované sú Firefox, Safari, Opera, Chrome a Internet Explorer. Doplnok umožňuje hľadať po kliknutí pravým tlačidlom myši na obrázok. No je tu ešte aj možnosť využiť tzv. bookmarklet, čo je skript medzi záložkami prehliadača. Po kliknutí naň pošle URL stránky, ktorú prehliadate, na server TinEye, kde sa analyzuje, a dostanete na výber, ktorý z obrázkov chcete spätne vyhľadať. Keď vám systém poskytne výsledky, môžete si ich prispôsobovať podľa toho, či je pre vás dôležitejšie čo najvyššie rozlíšenie, najnovší či najstarší výskyt obrázka alebo najpresnejšia či najnižšia obsahová zhoda. Možné je teda aj vyhľadanie obrázkov, ktoré s pôvodným majú iba málo spoločného, napríklad portrét začlenený do väčšej fotografie.

Google Goggles

Spoločnosť Google problematiku rieši mobilnou aplikáciou. Spätné vyhľadávanie je preto zamerané hlavne na použitie zabudovaného fotoaparátu. Tento spôsob ocenia napríklad fanúšikovia umenia, ktorí takto môžu zisťovať autorov neoznačených obrazov. No možností je tu viac. Najskôr si môžete zvoliť, či chcete fotografie analyzovať iba pri pripojení cez Wi-Fi, alebo aj cez mobilnú sieť. Pri druhej možnosti by sa to totiž mohlo výrazne odzrkadliť na vašej spotrebe predplatených dát. Pri nasnímaní obrázka či objektu sa Google pokúsi analyzovať obsah, ktorý ste mu naservírovali. Napríklad pri nasnímaní titulku článku s obrázkom na sociálnej sieti dokáže s vysokou presnosťou prečítať text a následne vyhľadať článok, ku ktorému patrí, ale aj všetky ostatné súvisiace informácie. Fotka pritom nemusí byť ani veľmi kvalitná, takže Goggles využijú aj majitelia starších či lacnejších smartfónov. Užitočnosť aplikácie sa ukáže aj pri vyhľadávaní produktu podľa produktového obrázka či jeho priamym nasnímaním v reálnom svete. Pochopiteľne, funguje to aj vtedy, ak fotografia neobsahuje text, a okrem vyhľadania konkrétneho produktu vám funkcia pomôže aj s vyhľadaním jemu podobných. Slabina je v rozpoznávaní zvierat a nábytku, čo však výrobca otvorene priznáva. Zaujímavé je rozpoznávanie známych lokalít, obalov kníh a optických diskov. Skenovanie čiarových a QR kódov môžeme považovať za bežnú vec. No preklad nasnímaného textu pomocou algoritmov OCR do iných jazykov, to už treba oceniť. Aplikáciu sme otestovali a občas nám tvrdila, že nevie podľa obrázka nájsť žiadny výsledok. Našťastie však často fungovala a pri množstve objektov, ktoré dokáže rozpoznávať, ide o pôsobivú funkčnosť.

NooBox

Keby ste hľadali riešenie, ktoré budete mať pri prehliadaní internetu vždy poruke, zrejme vás poteší tento doplnok do prehliadača. Po jeho pridaní zistíte, že je funkčne dostatočne bohatý. Obrázok, ktorý chcete spätne vyhľadať, môžete nahrať cez príslušné tlačidlo, a keby ste sa k predošlým hľadaniam potrebovali vrátiť, ukladajú sa do zoznamu histórie. Výrobca deklaruje, že uploaduje dáta z používania doplnku len preto, aby vedel, či ho ktosi používa, takže nesleduje žiadne osobné údaje ani preferencie a zvyky používateľa. Najjednoduchší spôsob spätného vyhľadávania, ktoré NooBox poskytuje, je kliknutie pravým tlačidlom myši na predmetnú stránku. V kontextovom menu dostanete možnosť extrakcie viacerých obrázkov zo stránky a potom môžete analyzovať jednotlivé výsledky. Okrem toho možno aj bez extrakcie kliknúť priamo na obrázok, na ktorý ste zvedaví. Ako vyhľadávacie systémy používa doplnok Google, Bing, Yandex, Baidu a TinEye. Pochopiteľne, že aj napriek takému veľkému pokrytiu internetu crawlermi sa môže stať, že neznámy obrázok služba nenájde. Je to však málo pravdepodobné, ak doplnku neponúknete čosi zjavne originálne. NooBox poskytuje aj špecifické vyhľadávanie s nasnímaním screenshotu. Môžete pritom presne definovať oblasť, z ktorej sa majú obrázky extrahovať, a následne kliknete na pravej strane na tlačidlo vyhľadávania. Tento spôsob je užitočný, ak napríklad potrebujete identifikovať väčšie množstvo obrázkov z nejakej databázy, no keby ste identifikovali všetky na obrazovke, stratili by ste veľa času. Proces použitia spomínaných služieb totiž trvá dosť dlho. NooBox je projekt typu open source, takže sa môžete zúčastniť na jeho vývoji.

 

SauceNAO.com

Do kategórie jednoduchých riešení patrí služba SauceNAO, ktorej názov je odvodený od fonetického znenia často opakovanej internetovej frázy „Need to know the source of this Now!“ („potrebujem poznať zdroj teraz“). Vznikla ešte v roku 2008, no autor stále udržiava jej prevádzku zmenami a zlepšovaním vlastného vyhľadávacieho algoritmu. Databáza by mala momentálne obsahovať viac ako miliardu obrázkov z webových služieb, anime, filmov, TV relácií a iných zdrojov. Tento opis zároveň napovedá, na aký typ vyhľadávania sa SauceNAO najviac hodí. Webové rozhranie je úplne sparťanské a základný spôsob použitia je nahranie obrázka pomocou tlačidla. Podporované sú formáty GIF, JPG, PNG, BMP, SVG a WEBP, takže pri iných formátoch budete musieť použiť konverziu, ktorú služba neobsahuje. Ďalší spôsob využitia je pridanie doplnku do prehliadača. V takom prípade vám pribudne kontextové menu a po stlačení pravého tlačidla myši môžete ihneď začať spätné vyhľadávanie. Doplnok pritom podporuje nielen vyhľadávanie vlastným systémom SauceNAO, ale aj využitie asi desiatich ďalších služieb vrátane TinEye. Podporované sú prehliadače Chrome a Firefox, autor deklaruje ochotu pokryť aj ďalšie platformy v prípade záujmu prejaveného zo strany fanúšikov. Zaujímavé je, že služba obsahuje takisto blog na rôzne témy, viac či menej súvisiace s technológiami a internetom. Pochváliť musíme rýchlosť vyhľadávacieho algoritmu a pri každom výsledku sa zobrazuje percentuálne vyjadrenie podobnosti s vami zadaným zdrojom. Obrázky s nízkou úrovňou podobnosti sú pritom vo výsledkoch vyhľadávania skryté, no po kliknutí sa možno dostať aj k nim. Registrácia používateľského účtu vyhľadávanie ešte viac zrýchli, poskytne viac výsledkov, umožní prispôsobiť si parametre reverzného hľadania a odstráni reklamy. Autor si za upgrade na platený variant vypýta od 6 dolárov mesačne po 62 dolárov ročne.

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať