Herné šialenstvo (október 2017)
Quake Champions si už môžete zahrať v režime predbežného prístupu
My herní veteráni pri názve Quake s rešpektom kývame hlavou. Ide o jednu z legiend a zakladajúcich titulov žánru multiplayerových FPS. Ak si chcete vyskúšať, ako funguje v novej modernej podobe, predbežný prístup ku Quake Champions je pre vás povinná jazda. Novinka je špeciálna schopnosť každej postavy, ktorú môže občas použiť v boji. Pod pojmom schopnosť si predstavte napríklad liečenie či videnie cez steny, čo starý koncept značne oživuje, hoci to nie je v žánri nič nové. Napríklad séria Borderlands je tohto prvku plná. Možno vás zaujme aj možnosť nachádzať predmety v skrinkách na bojisku a možnosti rôznych úprav vlastnej postavy v oblasti vzhľadu a výbavy vrátane zbraní. Je tu aj perlička, že medzi postavami, za ktoré si zahráte, je aj B. J. Blazkowicz z Wolfensteina. Herné režimy sú zatiaľ štyri – deathmatch, tímový deathmatch, duel a sacrifice. Zmysel a pravidlá prvých troch sa asi dajú z názvu domyslieť. Sacrifice je režim, v ktorom k obelisku prinesiete dušu, ktorú predstavuje lebka, a bojujete s protihráčmi o túto obeť bohom. Nechýba ani editor, takže si môžete herné režimy a mapy upravovať.
Platformy: PC
Klasický Tomb Raider 2 chytil druhý dych vďaka fanúšikovi
Staručké druhé pokračovanie legendárnej série o Lare Croft sa znova dostáva do pozornosti hráčov. Fanúšik, ktorý si hovorí Nicobass, sa so svojím tímom pustil do prerobenia grafického kabáta hry v Unreal Engine 4. Spojil teda hrateľnosť z roku 1997 a moderné grafické vyhotovenie, čo vyvolalo v hernej komunite pozitívne ohlasy. Pri všetkých rečiach o tom, že grafika nie je dôležitejšia než hrateľnosť, sa to môže zdať nepodstatné, no takýto zásadný skok vo vizuáli môže aj mladým hráčom priniesť zážitky zo slávneho titulu, ktorý prišiel na svet skôr ako oni. Všetky herné mechanizmy ostali zachované, takže zážitok je autentický. Hra má názov Tomb Raider: The Dagger Of Xian a jej demoverziu si môžete stiahnuť zadarmo na adrese tombraider-dox.com.
Platformy: PC
Titul Playerunknown's Battlegrounds ešte nevyšiel, ale už je populárny
Tým, že nevyšiel, myslíme úplnú verziu hry. PUBG je od marca v režime predbežného prístupu a už teraz sa účastníkom mimoriadne páči. Ide o multiplayerovú akciu s prvkami boja o prežitie. Žáner má názov Battle royale a je inšpirovaný rovnomennou knihou. Hráč, ktorý začína s prázdnymi rukami, sa postupne musí prebojovať a vypracovať na posledného, ktorý prežil. Hra sa pritom snaží využívať vysoko realistické prvky a udržiavať vás v neustálom napätí. Zbrane aj akékoľvek zásoby musíte vyhľadať v prostredí ostrova s rozlohou 8 × 8 km a titul využíva všetky výhody, ktoré mu poskytuje Unreal Engine 4. Konkuruje vám do stovky protihráčov pri rovnakých podmienkach a zostať posledný nažive môžete nielen ako jednotlivec, ale aj ako člen štvorčlenného víťazného tímu. Keby vás zaujímal, ako vznikol zvláštny, ťažko vysloviteľný názov hry, vysvetlenie je jednoduché. Za hrou stojí kreatívny riaditeľ Brendan Greene, prezývaný PlayerUnknown, ktorý módy v štýle Battle royale predtým tvoril pri iných hrách. Úplná verzia hry je ohlásená na posledný kvartál tohto roka, no už teraz je to jeden z najhranejších titulov na Steame.
Platformy: Windows, Xbox One
V ARK: Survival Evolved si môžete vyšľachtiť svojho dinosaura
Zdá sa, že hry v štýle boja o prežitie sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Originálnym spôsobom to využíva titul ARK, ktorý sa odohráva na tajomnom ostrove, kde okrem vlastného prežitia môžete chovať dinosaury a iné tvory z obdobia prvohôr. Druhov je pritom viac ako sto a ich zdomácnenie je v hre prepracované nesmierne detailne. Takéto zvieratá môžete využívať pri love, jazdiť na nich, môžu vám nosiť výbavu a pri lietajúcich druhoch si na nich dokonca zalietate. Systém umožňuje aj selektívny chov jedincov, ktoré vám najviac vyhovujú. Okrem genetickej dedičnosti môžete na zvieratách využiť aj tréning schopností. Prostredie, v ktorom sa hráč pohybuje, je realistické vrátane striedania počasia, to isté sa dá povedať aj o postave hráča, ktorá potrebuje jesť a piť. ARK umožňuje stavať stavby, ťažiť suroviny a vyrábať z nich produkty, pestovať rastliny zo semien zozbieraných po okolí, dokonca používať rôzne druhy hnojív. Aby všetko to budovanie a námaha nevyšli navnivoč, po prinesení vzácnych artefaktov na špeciálne miesta môžete privolať silné mýtické stvorenia, s ktorými môžu skupiny hráčov a ich armády udomácnených zvierat bojovať. Nechýba združovanie do kmeňov a prvky RPG. Všetko to znie super, no reakcie hráčov sú zmiešané. Niekomu prekáža slabá AI a pomalé procesy zbierania surovín. Iní však vyzdvihujú množstvo zaujímavého obsahu a zábavné PvE.
Platformy: Windows, Linux, OSX, PS4, Xbox One
Fallout Shelter dosiahol významný míľnik
Napriek tomu, že nejde o najnovší titul ani o graficky prepracovanú hviezdu kategórie AAA na hernom nebi, Fallout Shelter nielenže stále má svojich priaznivcov, ale nedávno sa pochválil ich vysokým počtom. Na všetkých platformách, na ktorých je hra k dispozícii, má dovedna už viac ako 100 miliónov hráčov. Keby ste náhodou nevedeli, ide o budovateľskú stratégiu zo známeho prostredia postapokalyptického Falloutu. Od základov budujete svoj vlastný vault, čo je kryt chrániaci obyvateľstvo pred vonkajším svetom zničeným nukleárnou katastrofou. Nových obyvateľov získavajú úspešné vaulty aj svojimi pozitívnymi ukazovateľmi nálady osadenstva, no nechýba ani možnosť vytvárať partnerské dvojice, ktoré potom majú deti. Tým môžete dať meno, môžete ich trénovať na rôzne druhy činností a napokon ich vyzbrojiť. Môžu tak brániť svoj domov pred nájazdmi zmutovaných zvierat či zbojníckych bánd alebo ich môžete vyslať na preskúmanie vonkajšieho sveta. Potom sa môžu vrátiť vytrénovaní, ožiarení, s náručím plným zásob a zbraní, no takisto nemusia prežiť. Všetko sa odohráva v prostredí 2D, je to zadarmo a hra je príjemne hrateľná aj na smartfónoch. Zrejme aj preto je taká výrazne populárna. Vzniklo v nej už viac ako 140 miliónov vaultov a narodila sa takmer miliarda obyvateľov. Treba však povedať, že náročnosť je vysoká a všetky herné procesy sú pomalé. Takže sa môže stať, že niekoľko týždňov budujete svoj vault, piplete svojich obľúbených obyvateľov a nakoniec sa musíte bezmocne prizerať, ako zahynú pri útoku, ktorému sa neubránia.
Platformy: Windows, Xbox One, iOS, Android
Ako dopadlo Destiny 2 v recenziách?
Po konzolovej exkluzivite prvej hry s názvom Destiny herná komunita zvedavo očakávala druhý diel, ktorý vychádza aj na PC. Konzolové varianty vyšili 5. septembra a v čase vydania tohto článku by už mala byť vonku aj verzia na Windows. I keď tvorcovia nazývajú prvú hru hitom, bola značne kontroverzná a druhý diel má šancu túto povesť napraviť. Destiny 2 príbehovo nadväzuje na koniec prvého dielu a žánrom sa zaraďuje medzi vesmírne akčné MMORPG z pohľadu prvej osoby. Titul je zameraný výhradne na hranie online a o podrobnostiach sme vás informovali už minule. Hra vyšla a jej hodnotenia nesvedčia o tom, že by reputáciu prvého dielu presvedčivo napravila. Recenzenti ju v drvivej väčšine prípadov hodnotia pozitívne a vyzdvihujú aspekty, ako je prepracovaný zvukový a vizuálny aspekt, viac lokalít a viac možností objavovania nového obsahu. Naopak, kritike zo strany niektorých médií a značnej časti hráčov je hra vystavená pre slabo spracované vedľajšie úlohy a globálne eventy, na ktorých sa možno hromadne zúčastňovať. Pochvalu si väčšinou nevyslúžil ani hlavný príbeh. Zlepšovanie postavy na vyššie úrovne je zasa príliš jednoduché a rýchle. Dá sa konštatovať, že Destiny 2 je krok vpred v porovnaní s prvým dielom, no oproti konkurenčným titulom pracujúcim s otvorenými svetmi ide skôr o sivý priemer. Ak sa vám však páčil prvý diel, zrejme sa vám bude pozdávať aj Destiny 2.
Platformy: Windows, PS4, Xbox One
Zobrazit Galériu