S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Superčierny materiál z dreva dokáže absorbovať až 99,3 % svetla

0

Vedci z Univerzity Britskej Kolumbie v Kanade vytvorili nový superčierny materiál na báze dreva, ktorý absorbuje viac ako 99 percent svetla, ktoré naň dopadá. A čo je zaujímavé, objavený bol náhodne pri práci na technológiách odpudzovania vody z dreva pomocou vysokoenergetického plazmového plynu. Výskumníci si všimli, že pri použití tohto plynu konce drevených článkov úplne sčerneli.  

Tím nazval svoj nový materiál Nxylon. Nyx je grécka bohyňa noci a xylon je grécke slovo označujúce drevo. Nxylon by mohol nájsť využitie v mnohých oblastiach – od vesmírnych teleskopov až po luxusné šperky. Kombinuje výhody prírodných materiálov s jedinečnými štrukturálnymi vlastnosťami, je ľahký, tuhý a ľahko sa reže do zložitých tvarov.

Materiál má zamatový vzhľad. Plazmová úprava mení drobné štruktúry na povrchu dreva, čím sa vytvárajú vrúbky, ktoré pomáhajú zachytávať svetlo a minimalizovať jeho odrazy. Keď sa na materiál aplikovala zliatina zlata, zostal čierny. To ukazuje, že sa zmenila štruktúra dreva, teda nejde len o dodatočný náter, ale o zmenu konfigurácie základov materiálu.

Superčierne materiály sú cenné v odvetviach ako astronómia, solárna energia a optika, kde umožňujú presnejšie alebo efektívnejšie fungovanie zariadení znížením nežiaduceho odrazu svetla. Napríklad môžu znížiť oslnenie a zlepšiť jasnosť ďalekohľadov. Sú však obľúbené aj v umení a dizajne, pretože superčierna vytvára výrazné vizuálne efekty tým, že poskytuje ostrý kontrast k akýmkoľvek jasným farbám v okolí.

Tím stojaci za objavom si myslí, že Nxylon by sa dal použiť aj v nositeľných zariadeniach a módnych doplnkoch. Nový materiál má množstvo výhod. Využíva drevo (konkrétne lipu), ktoré je obnoviteľným materiálom. Nevyžaduje si ani žiadne zložité predbežné úpravy, čím sa znižujú náklady. Nxylon by mohol nahradiť vzácne a drahé čierne drevá, ako je eben a palisander, a nahradiť čierny drahokam ónyx. Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Sustainable Systems.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať