S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Opätovne použiteľné „wafle“ vyťahujú z vody toxické „večné chemikálie“

0

Vedci v Spojenom kráľovstve vyvinuli novú metódu na odstraňovanie toxických perfluóralkylových a polyfluóralkylových látok (PFAS), známych ako „večné chemikálie“, z odpadových vôd. Špeciálne upravené 3D vytlačené keramické mriežky dokážu za tri hodiny odstrániť zo znečistenej vody až 75 % chemikálií.Vedci z University of Bath použili 3D tlačené „monolity“ vyrobené z keramických materiálov a naplnené oxidom india, ktorý sa spája s molekulami PFAS.

Tieto monolity môžu byť na niekoľko hodín namočené v znečistenej vode, a keď sa odstránia, PFAS sa odstránia s nimi. Potom môžu byť ošetrené, aby sa odstránili chemikálie, čo umožní ich opätovné použitie. Štruktúry sú vyrobené z hrubších „rezancov“ materiálu, podobných napríklad zubnej paste vytlačenej z tuby, a vo výsledku vyzerajú ako stoh vaflí. To nielenže zjednoduší výrobu, ale aj maximalizuje povrchovú plochu, aby sa mohlo zachytiť čo najviac PFAS.

V testoch boli tieto monolity spočiatku schopné odstrániť 53 % bežného PFAS nazývaného kyselina perfluóroktánová (PFOA) z vody za tri hodiny. Ošetrenie monolitov pyrolózou pri 500 °C ich zregenerovalo a umožnilo ich opätovné použitie. A čo je zaujímavé, v skutočnosti sa tým zvýšila ich schopnosť čistiť vodu. V treťom cykle monolity odstránili za tri hodiny až 75 % PFOA.

Tím tvrdí, že sústavy týchto opakovane použiteľných keramických monolitov by mohli byť cenným krokom, ktorý by sa mohol pridať do existujúcich čističiek odpadových vôd. Na rozdiel od iných techník, ktoré si vyžadujú katalýzu, tento proces sám osebe nevyžaduje energiu. Výskum bol publikovaný v časopise The Chemical Engineering Journal.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať