CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Superkondenzátor by dokázal úplne nabiť smartfón len za 60 sekúnd

5

Výskumníci tvrdia, že „našli chýbajúci článok“ k superkondenzátoru, ktorý dokáže nabiť napr iPhone iba za 60 sekúnd. Podľa ich vyjadrenia by mohol nabiť aj notebook v rovnakom časovom rámci a vo zväčšenej mierke dokáže nabiť elektrické vozidlo len za desať minút.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Podľa hlavného autora štúdie Ankura Guptu tieto superkondenzátory skladujú až desaťkrát viac energie ako bežné batérie. Bolo známe, že superkondenzátory nabíjajú elektroniku bleskovo. Problémom však bolo zistiť, ako zvýšiť hustotu energie, aby sa vyrovnala alebo prekročila hustota lítiovo-iónových batérií.

Inžinieri z Coloradskej univerzity v Boulderi vysvetlili, že všetko závisí od spôsobu, ako sa nabité iónové častice správajú. Ich výsledky boli publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Tím zistil, že ióny sa v poréznom prostredí pohybujú odlišne, čo je v rozpore s Kirchoffovým zákonom, ktorý určuje, že napätie sa musí pohybovať v špecifických slučkách. Táto výnimka z pravidla by mohla mať obrovský význam pre kapacitu skladovania energie. Na to, aby sa zistenia mohli uplatniť v zariadeniach na ukladanie energie novej generácie, je však potrebný ďalší výskum.

Už predchádzajúci výskum vedcov  z University of Central Florida z roku 2016 priniesol flexibilný superkondenzátor, ktorý by mohol úplne nabiť iPhone len za 60 sekúnd s využitím pokročilých dvojrozmerných materiálov omotaných okolo drôtov s nanometrovou hrúbkou. To im umožnilo dosiahnuť vysokú hustotu energie. A čo je najlepšie, tieto zariadenia sa dokážu nabiť a vybiť až 30 000-krát bez poškodenia. To ďaleko presahuje životnosť tradičných lítiovo-iónových batérií, ktoré znesú približne 1500 cyklov nabíjania.

Zdroj: supercarblondie.com

Zobrazit Galériu

5 komentárov

Geniuskonďík reakcia na: Superkondenzátor by dokázal úplne nabiť smartfón len za 60 sekúnd

3.8.2024 16:08
Radioamaterov ubuda. Ale asi aj my starsi by sme sa v mladosti nehrali s 50 mikrofaradovymi konďikmi,ale skrabkali fb,instgr,twitter,net ,porno,jutrúby a ine lesklé lákadlá. Ejaj je ešte pred pubertou,pockajme,co zacne vyvadzať za par rokov. Pikometrove ,či femto,atto metrove obvody čipov ,už na báze posuvu elektronovych jednotlivych vrstiev obalu jadra atómu,umožnia hodnoty státisicov Faradov vo velkosti dnesnej stvoramperhodinovej smartfonovej baterie. Taka kapacita ju aj nahradi,nabijanie jasnacka že nebude hodiny ako pri litium jonke ale tak zhruba minutu,odhadujem. Porovnanim s parfaradovymi konďikmi , co som odskušal....
Reagovať

RE: Geniuskonďík reakcia na: Geniuskonďík

4.8.2024 17:08
na čom fičíš?
Reagovať

opravy reakcia na: Superkondenzátor by dokázal úplne nabiť smartfón len za 60 sekúnd

2.8.2024 08:08
superkondenzátor nie je nabíjačka, ale náhrada batérie - nadpis a obsah je zavádzajúci. Čiže superkondenzátor nenabíja iphone, ale ak by bol použitý namiesto bežnej batérie v iphone, iphon so superkondenzátorom by sa dokázal nabiť za spomínaných 60 sek. Podobne u iných spomínaných zariadení...
Reagovať

RE: opravy reakcia na: opravy

2.8.2024 11:08
Toto iste som im uz pisal v minulosti pod inym clankom, redaktor asi nepozna terminologiu...
Reagovať

RE: RE: opravy reakcia na: RE: opravy

3.8.2024 11:08
Obávam sa že aj v tomto prípade sa jedná o prácu AI ktorá nahradila redaktora. Korektora už dávno prepustili.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať