Synology DS115J: Disk v sieti pre každého
Ceny sieťových úložísk sa začínajú už naozaj od smiešnych súm. Medzi najpopulárnejšími cenovo dostupnými sa dlhodobo drží jednodiskový model DS115j. Jeho ambície boli, sú a budú jasné – dostať sa do domácností. Postupom času aktívni používatelia IT nahromadia stovky gigabajtov obsahu, predovšetkým multimediálneho. Niektoré súbory chceme archivovať dlhšie, iné len zatiaľ, kým si nájdeme čas na ich pozretie. Najjednoduchší model NAS (Network Attached Storage) od Synology s označením DiskStation DS115j má pozíciu na jeden pevný disk s rozhraním SATA II alebo SATA III, pričom maximálna podporovaná kapacita je 10 TB, takže vyhovie aj multimediálne náročnejším používateľom, napríklad amatérskym fotografom či audiofilom, ktorí počúvajú hudbu v kvalite Hi-Res. Inštalácia disku je triviálna, takže ju zvládne každý. Pripomíname nutnosť používať kvalitné disky, ak nechcete prísť o údaje. NAS rozhodne nie je miesto, kam by ste dali doslúžiť disk zo starého počítača.
Operačný systém je rovnaký ako pri drahších modeloch – funkčne nabitý DiskStation Manager. Aktuálna verzia 6.1 obsahuje napríklad populárny súborový synchronizačný nástroj Cloud Station, podporujúci bezpečné šifrované prenosy medzi DiskStation a verejnými cloudovými službami. Cloud Sync umožňuje používateľovi vybrať obojsmernú alebo jednosmernú synchronizáciu, ponúka možnosť zašifrovať dáta pred nahraním na verejné cloudové služby a podporuje nových poskytovateľov vrátane Amazon S3 a regionálnych služieb (SFR, hicloud, Megafon Disk, Yandex Disk) alebo cloudových úložných stránok WebDAV. Používateľ si môže nastaviť maximálny počet súborových verzií pre každý adresár, takže má určitú šancu na obnovenie svojich dokumentov aj po prípadnom rozsiahlom úto-ku ransomvéru. Pri tomto najnižšom a najlacnejšom modeli však počítajte s tým, že reakcia je trochu pomalšia, čo je dané menej výkonným SoC Armada 370 (800 MHz) s jediným jadrom. Na viac prístupov a multitasking nie je preto tento NAS vhodný. S takýmto použitím sa však pri bežnom domácom nasadení neráta. A takisto majte na pamäti, že hoci softvérové možnosti sú široké, operačná pamäť má iba 256 MB, čo zväzuje ruky a obmedzuje voľnosť pri inštalácii a používaní doplnkových aplikácií. V základe je z RAM adresovaných 58 %. Na NAS môžete ukladať aj streamy z bezpečnostných kamier prostredníctvom Surveillance Station 7.1. Tento scenár je síce možný aj pre DS 115j, ale ten, kto si zariaďuje inteligentnú domácnosť, mal by siahnuť po vyššom modeli s podporou redundancie.
V rámci malej siete sme vytvorili zdieľanú zložku (protokol SMB 3.0) a obojstranne presúvali rôzne veľké bloky súborov. Dáta sme nechali prúdiť medzi rýchlym SSD OCZ RD400 (NVMe) a terabajtovým WD Red (v NAS-e), pričom vyťaženie procesora bolo s ojedinelými poklesmi vždy maximálne.
Rýchlosť sekvenčného presunu veľkých súborov, typicky videa, nás pozitívne prekvapila. V priemere 95 MB/s pri čítaní a 82 MB/s pri zápise je vynikajúci výsledok. Pri archivácii fotiek (5 – 10 MB) sme namerali 49 MB/s, malé súbory (427 – 1235 kB) sú potom zapisované tempom 38 MB/s a najmenšie súbory (12 – 59 kB) dokumentového charakteru nahráte na server rýchlosťou 2,4 MB/s, sťahovanie je o polovicu pomalšie. Na kancelárske použitie sa tento NAS veľmi nehodí, dôvodom je hlavne absentujúca redundancia. Na druhej strane prevádzka jediného disku znamená nižšiu energetickú náročnosť, čo hrá, naopak, do karát použitiu na účely centra domácej zábavy.
Spotreba pri maximálnom výkone sa končí na 8,7 W, mimo záťaže je to potom o dva watty menej a po vypnutí diskov odpočítajte ďalšie dva. Okrem toho, že je toto úložisko úsporné, je i tiché – hrozivo vyzerajúci maličký vetráčik sa otáča skutočne iba symbolicky. Bezproblémovému chladeniu pomáhajú aj bočné prieduchy. Konštrukčné spracovanie je slušné, jedinú výhradu máme k montáži diskov typu „kov na kov“. Výrobca totiž z príslušenstva vypustil protivibračné medzikrúžky. Jemné chvenie z pendlujúcich hlavičiek však vcelku efektívne pohltia gumené nožičky, na ktorých úložisko stojí. Konektivita je adekvátna cene, teda veľmi skromná. Začína sa na RJ-45 a končí dvoma portmi USB, aj to iba štandardu 2.0. Pomocou rozhrania USB môžete pripojiť aj externé disky, ale vzhľadom na pomalý port túto možnosť spomíname len pre úplnosť. Výrobca zrejme nechcel podporou USB 3.0 kanibalizovať svoje drahšie modely. Bežný nenáročný spotrebiteľ, pre ktorého je tento model určený, si s tým však vystačí a vďaka veľmi prijateľnej cene je NAS Synology kandidát číslo jeden. K NAS bez problémov pripojí akýkoľvek počítač, smartfón, smart TV, streamer, digitálne rádio, skrátka čokoľvek, čo pristupuje k uloženému multimediálnemu obsahu.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Nízka cena, nízka spotreba, široká funkcionalita OS, rýchle čítanie i zápis veľkých súborov
- Pomalý procesor, pomalšia reakcia systému, kapacita RAM, spredu žiadny port USB
HODNOTENIE:
Cena/výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Konektivita: 80 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 90 %
• Cena: 85 EUR
Zobrazit Galériu