S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: Synology DS216play - dvojdiskový centralizátor dát

0

Synology, najväčší výrobca zariadení NAS, si je dôležitosti sieťových úložísk dobre vedomý, čoho výsledkom je aj inovovaný model s prívlastkom play.

Hardvér a softvér

Použitý je procesor ARM STiH412 s dvoma ­jadrami (1,5 GHz) a jednoduchým štvorjadrovým iGPU. Videovýstup na zadnom paneli však už nenájdete. Ten síce v praxi nie je veľmi dôležitý, respektíve požadovaný, ibaže musíte počítať s tým, že NAS nefunguje autonómne a  umožňuje iba prácu po sieti. Vedľa konektora na lokálnu sieť je ešte dvojica portov USB (2.0 + 3.0) na pripojenie externých dátových zdrojov. Chýba však čítačka kariet SD, čo často núti pripájať zrkadlovku či kameru káblom. Operačná pamäť typu DDR3 má v tomto prípade kapacitu 1 GB, ktorá bohato stačí. Podpora HDD je šitá na mieru súčasným podmienkam, NAS pojme 2× 10 TB, čo               odkazuje na disky plnené héliom od Seagatu. Na jeden zväzok však pripadá maximum „iba“ 16 TB.

Montáž je jednoduchá, kryt rozoberiete obzvlášť rýchlo a jednoducho. Disky sa k šachtám pripevňujú skrutkami cez gumené krúžky, ktoré eliminujú vibrácie. Nejaké chvenie síce na kostru i cez ne prejde, no v druhej vlne ho pohltia gumené nožičky, vďaka ktorým NAS nerozozvučí dosku pracovného stola ani sa nekĺže. Konštrukcia      je v každom smere zvládnutá na výbornú.

Obľúbenosť úložísk Synology tkvie v značnej miere i v skvelo fungujúcej webovej aplikácii DSM na správu obsahu. Tá je perfektne intuitívna – všetko (vrátane inštalácie) zvládne bez trápenia i úplne bežný používateľ. Preto budeme zhovievavejší i k vyššej cene, než nájdete u hardvérovo podobne vybavenej konkurencie.

Testy výkonu

Na účely preverenia výkonu sme vytvorili malú lokálnu sieť cez najpopulárnejší gigabitový switch – TP-Link TL-SG1005D, ktorý nespája (a teda nezahlcuje) okrem NAS-u a zostavy s procesorom Intel Core i7-5930K nič iné. Aby boli podmienky čo najpodobnejšie ob­vyklému použitiu, osadili sme dvojicu diskov WD Red 10EFRX, ktoré sú optimalizované práve na nepretržitú ­prevádzku v sieťovom úložisku. Výsledky sa budú preto v závis­losti od disku mierne odlišovať.  

Cez vytvorený server FTP preháňame štyri zložky s rôznymi typmi súborov. Namerané výsledky prikladáme v tabuľke. V režime diskového poľa RAID0 je výkon vyšší, najvýraznejšie pri čítaní menších než úplne veľkých súborov. Výkon sa potom zrovnáva až pri prenose úplne najmenších blokov. Naše odporúčania z bezpečnostných dôvodov rozhodne smerujú k RAID1, resp. SHR, kde je pravde­podobnosť straty dát minimálna, v opačnom prípade je riziko pomerne vysoké. Pekná ­pridaná hodnota je schopnosť v prípade potreby v behu prevzorkovať video z 2160p do 1080p. Je to však pomerne náročný úkon a rozhodne nepočítajte s tým, že popri ňom sa bude váš kolega venovať zálohe svojho počítača. Už i samotný prenos pri maximálnom výkone dáva CPU zabrať a vyťažuje ho na viac ako 80 %, multitasking teda nie je silná stránka DS216play. Ale v tejto cenovej kategórii sa s nejakým agresívnym používaním ani nepočíta. Štandardné kancelárske či multimediálne použitie ustojí bez ťažkostí a bez nepríjemných prestojov. V rámci hardvérovej akcelerácie (HEVC) zvládne dekódovať obsah do rozlíšenia 4K pri 30 fps.

Rozbeh úložiska od zapnutia po použiteľnosť trvá o niečo viac ako minútu. Z režimu hibernácie sa spamätá do 15 sekúnd.

Testy → Sekvenčné čítanie│zápis (+ spotreba*)
Súbory ↓ RAID0 RAID1
1 – 2 GB 87│80 MB/s 12,8│13 W 67 │72 MB/s 12,8│13,5 W
5 – 10 MB 72 │66 MB/s 12,5│12,5 W 38 │56 MB/s 12,5│13 W
427 – 1235 kB 35 │37 MB/s 11,8│11,8 W 20 │35 MB/s 12│12,4 W
12 – 59 kB 2,6 │2,8 MB/s 11,2│11,2 W 2,6 │2,8 MB/s 11,1│11,4 W

*Na meranie používame wattmeter Voltcraft Energy Chceck 3000

Prevádzkové vlastnosti

Spotreba je vynikajúca, v maximálnych číslach pri zaťažení obidvoch diskov neprekročila 14 W, mimo záťaže si NAS vyžiada 10,5 W a v stand-by 4,5 W. Plusové body si pripisuje aj nízkou hlučnosťou chladenia, ktorá je pri východiskovom (najpomalšom z troch možných) profilov hlboko pod úrovňou šumu rotujúcich platní HDD. Zahrievanie je pritom v absolútnom poriadku.

Na záver je dobré vedieť, že hoci to podľa ­označenia tak vyzerá, DS216play nie je plnohodnotný nástupca DS214play. Výbavu má totiž oproti staršiemu modelu slabšiu. No to podstatné, čo sa bežne používa, zostalo, navyše model s číslom 216 je technologicky modernejší a hlavne už lacnejší.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nízka spotreba, špičkové používateľské rozhranie, tichá prevádzka, transkódovanie 4K
- Absencia čítačky kariet, slabší výkon procesora – na vyššiu záťaž ­viacerých používateľov nestačí

HODNOTENIE:

Cena/výkon:  80 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Konektivita:  80 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 88 %

• Cena (bez HDD):  250 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Synology

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať