CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Tablet či notebook? To je otázka!

Archív NXT
0

Ak práve zvažujete nákup nového počítača pre seba, svoje ratolesti či iných členov rodiny, možno ste sa pozastavili nad tým, pre aký formát sa rozhodnúť. Tablety sú súčasný hit, ktorý na nás vykukuje odvšadiaľ, a mnoho ľudí rieši dilemu, kedy mu dať pri nákupe prednosť a kedy preferovať notebook. Premýšľate nad tým, či by ste tablet využili, ak máte už notebook aj smartfón? Alebo zvažujete, či by tablet dokázal v budúcnosti splniť rolu vášho jediného počítača? Poradíme vám, na čo by ste pri rozhodovaní určite nemali zabudnúť.

V dnešnej záplave ultramobilných, mobilných či nemobilných zariadení sa na nedostatok možností rozhodne nemôžeme sťažovať. Pri výbere počítača si možno voliť od veľkých 19- až 30-palcových displejov all-in-one či skladaných stolových riešení cez 11- až 17-palcové displeje notebookov, obvykle 7- až 10-palcové displeje tabletov až po 4 až 5-palcové smartfóny a napokon sú k dispozícii aj minidispleje inteligentných hodiniek či okuliarov, ktoré na svoj rozmach ešte len čakajú.

Pri prekonávaní rozmeru notebook/tablet, samozrejme, nastáva zaujímavá dilema. Obyčajne sa totiž prechádza z mechanickej klávesnice na dotykovú a takisto sa zvyčajne vymieňa operačný systém Microsoft Windows za Google Android či Apple iOS. Existujú však aj výnimky, pričom sa dajú spomenúť tablety s procesorom na architektúre x86 a operačným systémom Windows alebo hybridné zariadenia s oddeliteľnými či preklopiteľnými klávesnicami, ktoré notebook zmenia na tablet. Z hľadiska trhového podielu je však ich význam zatiaľ malý.

Silné a slabé stránky

Notebook aj tablet majú svoje silné a slabé stránky, ktoré zákonite určia to, kedy a pre koho je dané zariadenie vhodnejšie. Tablet je ultramobilný počítač, ktorý sa bez problémov používa pri ležaní v posteli, sedení na gauči aj počas státia či za chôdze. Je ľahší ako notebook, vytiahnuť a používať ho môžete takmer všade a nijako zvlášť pri tom neprekáža.

Dotykové ovládanie umožňuje jeho plnohodnotné používanie bez doplnkových periférií a pohodlne môžete prehliadať internet vrátane používania sociálnych sietí a uploadu fotografií do cloudu či webových galérií. Má zároveň dlhú výdrž na batériu a dá sa kúpiť v rôznych variantoch aj za oveľa nižšiu cenu ako notebook. Nevýhodou je nepohodlné písanie dlhších textov, neefektívna práca s viac programami súčasne, menší výkon a malá presnosť ovládania prstom pri práci náročnejšej na detaily.

Notebook je mobilné zariadenie spĺňajúce všetky požiadavky, ktoré si zvyčajne predstavíme pod slovným spojením plnohodnotný počítač. V jeho cene je obyčajne zahrnutý pokročilý operačný systém, ktorým je vo viac ako 90 % prípadov Microsoft Windows. Na rozdiel od tabletových operačných systémov, ktoré majú svoj pôvod na smartfónoch, je stavaný na rozsiahly používateľský multitasking. Pri akejkoľvek činnosti, ktorá vyžaduje prácu s viacerými programami súčasne, je tak oveľa efektívnejší.

Notebook ponúka obvykle podstatne väčší výkon ako tablet. Hodí sa aj na prácu s náročným softvérom a pri zvolení vhodného modelu je použiteľný aj na hranie pokročilých hier. Jeho fyzická klávesnica umožní ľahké písanie dlhého textu a kurzor ovládaný touchpadom či v lepšom prípade myšou sa hodí na veľmi precíznu prácu s objektmi. S novou verziou Windows 8 a 8.1 sú notebooky vďaka rozhraniu moderných aplikácií dobre použiteľné aj v kombinácii s dotykovým displejom, ktorý sa na ne osadzuje čoraz častejšie. Nevýhodná je už spomenutá vyššia hmotnosť a cena, menšia mobilita a výdrž na batériu.

Kedy dať prednosť tabletu?

Zastane si tablet všetku prácu, aj keď bude jediným počítačom, ktorý budete používať? Nezriedkavo áno. Pre náročnejších používateľov počítačov je to síce ťažko pochopiteľné, ale pre obrovské množstvo ľudí počítač neplní inú úlohu než pasívne zobrazovanie internetu. Pokiaľ teda patríte medzi ľudí, ktorí sú výhradnými konzumentmi obsahu, tablet pre vás môže stačiť aj ako jediné zariadenie tohto typu.

Ak napríklad vaša práca s počítačom pozostáva len z čítania spravodajských a zábavných internetových stránok, prezerania Facebooku či inej sociálnej siete a prehrávania videí na YouTube, tablet skutočne splní všetky vaše požiadavky. Zároveň vám pritom dobre poslúži na hranie jednoduchých hier, videokomunikáciu cez Skype a aj na navigáciu v cudzom meste s využitím GPS. To všetko pohodlne, a pokiaľ vaše nároky nie sú vysoké, aj za „smiešnu" cenu okolo 100 eur. So zvyšovaním jeho ceny súčasne stúpa výkon komponentov a kvalita spracovania. Ak ste na počítači nikdy žiadnu inú prácu nerobili a najrozsiahlejší text, ktorý píšete, je komentár na Facebooku v dĺžke bežnej SMS, nad notebookom skutočne vôbec nemusíte uvažovať. Vaša voľba je tablet.

Tablety.jpg

Tenučký Sony Xperia Tablet Z je navyše aj odolný proti vode

Z tohto pohľadu je tablet napríklad aj výborný darček pre menšie dieťa, ktoré si bude na ňom večer v posteli pozerať rozprávky a cez deň hrať nenáročné detské hry. Ak vyberiete lacnejšie zariadenia, každá ratolesť môže dostať aj vlastný, čo ušetrí veľa kriku. Kým pre väčšinu ľudí na Slovensku by bola kúpa napríklad troch notebookov pre deti vo veku 6, 9 a 11 rokov nemysliteľná, v prípade lacných tabletov sa to dá zvládnuť aj za cenu jedného notebooku.

To je veľké pozitívum, ktoré pred niekoľkými rokmi v rámci počítačov skrátka neexistovalo. Nemenej vhodný môže byť tablet aj ako darček pre seniorov. Dotykové rozhranie je totiž natoľko intuitívne, že s ním rýchlo pracujú aj ľudia, ktorí si za celý svoj život cestu k počítaču nenašli. Tablet im umožní mimoriadne jednoduchý prístup k internetu, videokomunikáciu, ale aj prehrávanie hudby či filmov z pohodlia kresla.

Bolo by však nesprávne predstavovať si, že tablet zvládne len tie najjednoduchšie úlohy. Dokážete s ním totiž aj upravovať fotografie, videá, textové dokumenty a množstvo iných vecí, ktoré by počítač mal bežne umožniť. Predpokladom je, že tieto veci vykonávate buď len na začiatočníckej, alebo skôr zriedkavo na stredne pokročilej úrovni. V tom prípade by vám totiž neprekážalo, že takáto práca je na tablete podstatne pomalšia a menej pohodlná ako na notebooku.

Na prácu, ktorú robíte napríklad jednu hodinu mesačne, by bolo zbytočné kupovať notebook, aby vám ušetril povedzme 40 minút. Je pravda, že pri práci s pokročilými programami, ktoré sú dostupné prostredníctvom webových aplikácií, respektíve cloudových služieb, môže byť už hrúbka vášho prsta dosť otravná. Presnosť dotyku sa však dá zvýšiť použitím dotykového pera. Rovnako dobre si môžete dokúpením samostatnej klávesnice poradiť aj s občasnou potrebou písania dlhšieho textu.

Tablety veľmi dobre zapĺňajú svojimi rozmermi dieru medzi smartfónmi a notebookmi. Pokiaľ si napríklad radi prehliadate internet pred spaním v posteli, notebook z hľadiska pohodlia tu vôbec nedokáže tabletu konkurovať. Čo sa týka použitia mimo domu, myslite na to, že tablet toho neprináša priveľa vtedy, ak už vlastníte napríklad 5-palcový smartfón alebo tzv. phablet. Ak má totiž tablet aj totožný operačný systém, ide o takmer rovnaké zariadenie.

V takomto prípade teda zvážte, či ho naozaj potrebujete a či zaň zbytočne nevyhadzujete peniaze. Oproti smartfónu totiž tablet zas až taký „ultramobilný" nie je. Ak niekam odchádzate len v tričku a nohaviciach, nosenie tabletu je rovnako otravné ako nosenie notebooku. Jednoducho ho nie je kam dať a musíte ho mať stále v ruke, aj keď ho nepotrebujete. Na rozdiel od smartfónu je totiž priveľký na strčenie do vrecka.

Tablety sú zároveň aj veľmi dobré zariadenia na výučbu žiakov v školách - to za predpokladu, že si školy nekúpia len kopu tabletov, ale ucelený vzdelávací systém. Pekný príklad je napr. aktivita Školy na dotyk, ktorá už existuje v 10 slovenských školách (www.skolanadotyk.sk).

TabletyVSkole.JPG

Tablety majú aj výborné využitie vo vzdelávaní ako prístup k hotovému systému

Kedy dať prednosť notebooku?

Kedy tablet prestáva byť vhodným zariadením a váhy sa priklonia na stranu notebooku? Ak vynecháme používanie počas státia a chôdze (napr. navigovanie pomocou GPS), notebook bez problémov zvládne všetky úkony, ktoré vykonáte na tablete. Je využiteľný nielen na zábavu, ale aj ako seriózny pracovný nástroj. Pokiaľ vaše používanie počítača pozostáva z častého písania mailov či spracovania dokumentov, nad tabletom ako vaším jediným počítačom veľmi neuvažujte. Používanie kancelárskych aplikácií v podobe Wordu a Excelu, prípadne ich alternatív je bez mechanickej klávesnice utrpením.

Rovnako dopadnete aj pri pokročilých grafických a zvukových editoroch, ktoré predpokladajú presnú prácu kurzora. S notebookom zároveň počítajte ako s bezproblémovým správcom periférií, ako sú napríklad tlačiareň, skener či projektor. To, či by pri vašom druhu práce dokázal tablet zastúpiť notebook, sa dá dobre zistiť odpovedaním na tri otázky. Pracujete často s viac programami súčasne, ako napríklad s otvoreným webovým prehliadačom a textovým či tabuľkovým programom, medzi ktorými sa preklikávate? Často narábate s viacerými súbormi rôzneho typu, ktoré presúvate medzi rôznymi úložiskami, ako je napríklad disk, kľúč USB či cloudové úložisko? Používate zástup pokročilých programov najrôznejšieho typu? Ak sú odpovede kladné, tablet vám notebook v žiadnom prípade nenahradí.

Ultrabooky.jpg

Ladné krivky a pritom stále výkonný pracovný nástroj, také sú ultrabooky

Pokiaľ nekupujete počítač sebe, ale napríklad svojim deťom, ľahko vám pomôže ich vek. Ak už chodia alebo sa chystajú na strednú či vysokú školu, notebook je správna voľba. Pre študenta je totiž tvorba textových prác bežná záležitosť a pravdepodobne bude v budúcnosti používať aj množstvo špecializovaných programov, ktoré vám pri krátkom zamyslení neprídu na um. Berte do úvahy, že tablet je hlavne zariadenie, z ktorého sa veci pohodlne čítajú. Ak hľadáte nástroj, na ktorom sa veci budú tvoriť, treba dať prednosť notebooku.

Z hľadiska efektivity zaň hovorí veľkosť displeja, disková kapacita, ľahká prepojiteľnosť periférií a hardvérový výkon. Ten sa prejaví skrátením času potrebného na náročnejšie úlohy a zároveň umožní aj hranie neinfantilných hier. Pokiaľ sa notebook bude veľmi často prenášať (napríklad pri vracaní sa na víkend domov z internátu), voľte ľahšie modely. Poobzerajte sa aj po ultrabookoch, ktoré dnes začínajú už na cenách okolo 500 eur, pričom majú tenké telo, nízku hmotnosť a na notebook dobrú výdrž na batériu. Z dôvodu použitia procesorov s nízkou spotrebou a len integrovanej grafickej karty je ich výkon síce trochu menší, stále však výrazne vyšší ako v prípade väčšiny tabletov.

Ak musíte nevyhnutne voliť medzi tabletom a notebookom a nie ste len výhradný konzument obsahu, notebook je zvyčajne lepšia voľba, pretože je univerzálnejší. Jeho výber je ešte jasnejší v prípade, že vám ultramobilitu už zabezpečuje smartfón. Keďže dostupnosť seriózneho a pokročilého softvéru (či už komerčného, alebo zadarmo) je na platforme Windows štandardom už dlhé roky, nečudo, že na ľudí používajúcich počítače na prácu pôsobí tablet v mnohých prípadoch ako hračka alebo prerastený smartfón. Tablet má určite svoj účel a priestor, no ako náhrada plnohodnotného pracovného stroja sa v drvivej väčšine prípadov nehodí.

Hybrid.jpg

Starosti pri rozhodovaní dokáže ušetriť hybridné zariadenie

A čo tak oba súčasne?

Mnoho ľudí dilemu notebook/tablet vôbec nerieši a kúpia si obe zariadenia. Vzhľadom na dostupnosť lacnejších tabletov to často nie je problém. Kým k notebooku si sadnete zväčša za stolom, tablet je dobrý spoločník v posteli, v dopravnom prostriedku či za chôdze. Ak už vlastníte kombináciu 5-palcového smartfónu a notebooku, do úvahy pripadajú 10-palcové tablety. Tie sú dobrým spoločníkom napríklad na dovolenky, pričom ušetríte miesto v batohu a pri relaxe neprítomnosť notebooku nepocítite.

Ak si k vám smartfón cestu ešte nenašiel a dávate prednosť jednoduchému telefónu, zvážte ako doplnok k notebooku 7-palcový tablet. Pôjde o dobré rozšírenie vašej mobility, ktoré vám často príde vhod vďaka navigácii GPS a ľahkému prístupu na internet napríklad v reštauráciách či kaviarni. Zároveň budete mať prístup k počítaču všade tam, kde sú rozmery notebooku priveľké. Aktuálne prichádzajú aj zariadenia, ktoré kombinujú oba operačné systémy. Na výstave CES predviedol takéto zariadenia napr. ASUS, pričom využíval procesor od firmy Intel.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať