ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Test miniatúrnych PC s Androidom

Archív NXT
0

Operačný systém Android je pre svoju otvorenosť obľúbený softvérový nástroj výrobcov. Často ho integrujú do zariadení, pre ktoré nie je primárne určený. Vďaka jeho funkcionalite a malým rozmerom potrebných hardvérových komponentov sa tak stretávame s množstvom miniatúrnych počítačov.

Majú rozmer väčšieho kľúča USB a k televízoru alebo projektoru ich pripojíte cez rozhranie HDMI. Zopár takýchto zariadení sa predáva aj na Slovensku. No ak zvažujete kúpu miniatúrneho androidového počítača, prečítajte si najskôr náš článok. Možno zmeníte názor.

Koncept miniatúrneho počítača je veľmi lákavý: malé rozmery, pasívne chladenie a akceptovateľný výkon. A v kombinácii s Androidom aj dostatok aplikácií, ktoré ponúknu množstvo funkcií, a nízka cena. Je zrejmé, prečo výrobcovia tieto zariadenia produkujú. Na druhej strane žiadna známa značka nemá svoj miniatúrny Android a dôvodov je niekoľko. Ten najdôležitejší je skutočnosť, že kľúč HDMI s Androidom je v podstate telefón alebo tablet bez dotykovej obrazovky. Toto obmedzenie nemusí byť na prvý pohľad až také vážne, veď k zariadeniu pripojíte klávesnicu a myš. No jeho potenciál sa značne obmedzuje.

iconBIT TOUCAN Stick 3D mk2

Prehľad miniatúrnych počítačov začneme najlacnejším modelom. Za iconBIT TOUCAN Stick 3D mk2 zaplatíte necelých 30 eur. Vstupné náklady sú veľmi nízke - za takúto cenu nekúpite ani tablet, ani Chromecast alebo iný multimediálny kľúč HDMI. Nízka cena je však predzvesť obmedzení.

iconbit.jpg

Počítač využíva Android vo verzii 4.0. Má jednojadrový procesor s taktom 1,0 GHz. Kto mal možnosť stretnúť sa s lacnými tabletmi pred niekoľkými rokmi, vie, čo môže očakávať. Reakcie systému sú však prekvapujúco dobré (vzhľadom na cenu a hardvérovú výbavu) a prekvapil aj internetový prehliadač. Je síce pomalší, ale tromfne niektoré staršie smart televízory. Kľúč má 1 GB operačnej pamäte a 4 GB úložiska, z ktorých má používateľ k dispozícii necelých 2,7 GB. V AnTuTu získal skóre 4026 bodov, čo je asi 1/5 dnešných lacných tabletov s najnovšími procesormi Intel.

Najlacnejší model neponúka rozhranie Bluetooth. Konštrukcia obsahuje jeden micro USB a jeden klasický port USB. K zariadeniu vďaka tomu pripojíte pomocou redukcie klávesnicu/myš a externé úložisko USB. Počítač však neprehrá súbory väčšie ako 4 GB.

Hoci zariadenie ponúka Google Play, jeho prevádzka bola nestabilná. Obchod Play často padal a stiahnuť nejakú aplikáciu bol problém. Potrebné programy sme si preto do počítača nahrali nepriamo, stiahli sme si súbory APK z nášho cloudového úložiska. Situácii nepomáhal ani pomalší adaptér Wi-Fi, sťahovanie súborov trvalo o poznanie dlhšie ako v prípade ostatných počítačov.

Výrobcu však chválime, pretože zariadenie prezentuje ako inteligentný kľúč HDMI, ktorý má urobiť zo staršieho televízora „smart TV". Domovská obrazovka obsahuje odkaz na pár základných aplikácií - prehrávanie multimédií, internetový prehliadač, prehliadač súborov a YouTube. K ostatným možnostiam sa dostanete cez nastavenia. Za negatívum považujeme fakt, že zariadenie nevypnete, ba ani neuspíte. Hoci iconBIT prikladá k zariadeniu aj diaľkový ovládač, ten vyzerá ako lacná kópia ovládača k Apple TV a pre Android nepostačuje. Počas testovania sme sa napr. zasekli v aplikácii, lebo sa nedala zavrieť, a to ani dvojitým stlačením tlačidla späť, čo je jediné systémové tlačidlo na ovládači. Medzi negatíva rátame aj to, že ovládač sme museli mať pripojený cez kábel USB k zdroju energie, aby fungoval.

Cena: 29,95 EUR

Prestigio Multicenter Box

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Multicenter Box od Prestigia nie je zástupcom kľúčov HDMI. Malú škatuľku však takisto schováte do vrecka. Navyše k dispozícii je aj kompaktnejší Multicenter Mini, ktorý už do kategórie kľúčov HDMI patrí. Na testovanie sme dostali set-top box Multicenter Box.

prestigio.jpg

Nie je najvýkonnejší (dvojjadrový procesor získal v AnTuTu 10 396 bodov), ale z hľadiska ponúkaných funkcií je najlepší. RKM (pozri ďalej) vôbec neupravil operačný systém Android, iconBIT len minimálne. No v prípade zariadenia Multicenter Box vidieť, že Prestigio sa snažilo. Nejde pritom iba o zmenu používateľského rozhrania, ktoré je rozdelené do sekcií Aplikácie, Web a Multimédiá. Aj diaľkový ovládač na rozdiel od iconBITu reflektuje možnosti a potreby operačného systému Android. Preto na ňom nájdete tlačidlá Domov, Nastavenia aj Späť. Štvorsmerový kríž je samozrejmosť, možnosť prepnúť sa do režimu kurzora poteší. Hoci nefunguje ideálne, ovládačom sa dokážete bez problémov navigovať v rozhraní a vykonať všetko potrebné. Zariadenie chválime aj z toho dôvodu, že ako jediné automaticky nastavilo natívne rozlíšenie v závislosti od televíznej obrazovky.

Multicenter Box poteší používateľov, ktorí preferujú káblové pripojenie oproti bezdrôtovému. Ako jediné zariadenie v teste ponúka eternetový port. K dispozícii sú aj dva klasické porty USB 2.0, čo je ďalšia výhoda oproti konkurencii. Treba však uznať, že Multicenter Box je rozmerovo väčší a má priestor na dva „veľké" porty.

aplikacia.jpg

Doplnková aplikácia od Prestigia je dobrá, oproti ostatným zariadeniam predstavuje veľkú pridanú hodnotu

Prestigio si nás získalo najmä doplnkovou aplikáciou, ktorá je k dispozícii pre iOS, Android a dokonca aj Windows. Z týchto zariadení môžete posielať do Multicenter Boxu multimediálny obsah a takisto prijímať obraz - výstup z prístroja Prestigio sa bezdrôtovo zrkadlí v aplikácii. Nechýba ani možnosť použiť aplikáciu vo forme diaľkového ovládača alebo na bezdrôtový prenos súborov. Aplikácia v žiadnom prípade nie je dokonalá, oproti konkurencii však ponúka výraznú pridanú hodnotu. A možnosť posielať obsah aj zo zariadení s iOS je príjemný bonus. Kritizujeme však teplotu počas prevádzky. Zariadenie sa zohreje už pár minút po spustení a najmä zospodu je horúce. Diskutabilný nedostatok je aj fakt, že bez karty microSD alebo externého úložiska USB sa nepohnete. Škatuľka ponúka iba 1 GB priestoru.

Cena: 69,00 EUR


RKM MK802 III S

MK802 III S ponúka viac výkonu ako iconBIT. Zaplatíte zaň necelých 50 eur, nečakajte však nijaké prispôsobenie Androidu pre potreby televíznej obrazovky. Rozhranie zariadenia vyzerá totožne, ako keby ste premietali obraz z tabletu na veľkú obrazovku. Výrobca k prístroju nepribalil diaľkový ovládač - odkazuje naň QR kódom na domovskej stránke. QR kód vás presmeruje na cloudové úložisko, z ktorého si stiahnete aplikáciu pre Android. Výrobca teda predpokladá, že zariadenie budete ovládať iným prístrojom s Androidom. Samozrejme, pripojiť si k nemu môžete aj klávesnicu/myš. No ak nemáte príslušenstvo alebo iný Android poruke, zariadenie je nepoužiteľné.

rkm1.jpg

MK802 III S má dvojjadrový procesor s taktom 1,6 GHz. V AnTuTu sme namerali 11 362 bodov a necelých 2300 bodov v 3DMark. Z 8 GB úložiska má používateľ k dispozícii takmer 6 GB. Bluetooth nechýba. Použitý je operačný systém Android 4.2.2. Tento prístroj nám na rozdiel od iconBITu prehral videosúbor väčší ako 4 GB.

firmver.JPG

Takto vyzerá prostredie programu, pomocou ktorého si môžete nahrať továrenský firmvér

Pri testovaní sme však zistili nestabilitu zariadenia. Takmer všetky kľúče HDMI bežia v rozlíšení 720p. To si zmeníte v nastaveniach systému. Z nepochopiteľných príčin však tento prístroj nezvláda full HD rozlíšenie, čo sa prejavilo čiernou obrazovkou. Keďže tlačidlo RESET chýba, obnovenie továrenských nastavení je pri absencii obrazu náročné. Musíte si stiahnuť oficiálnu utilitu, manuálne nainštalovať ovládač v rozhraní Windows, zariadenie pripojiť v tzv. recovery režime (budete potrebovať spinku) a následne nainštalovať pôvodný firmvér. Týmto postupom sa nám zariadenie podarilo oživiť. Žiaľ, po otestovaní a klasickom reštartovaní do výrobných nastavení sa situácia opakovala. Celú procedúru sme museli vykonať znova. Možno sme dostali na test chybný kus. Na internete sme však našli viacero podobných pripomienok zo strany používateľov.

Cena: 47,30 EUR

RKM MK802 IV

MK802 je dostupný aj vo výkonnejšej verzii. Tá je o 30 eur drahšia, ale konštrukciou sa vôbec nelíši. Ponúka slot na kartu microSD, dva porty micro USB (jeden na napájanie) a jeden bežný port USB. Takisto chýba tlačidlo RESET. Rozhranie je totožné, diaľkový ovládač je dostupný vo forme QR kódu - aplikácie pre Android.

rkm2.jpg

V tomto prípade však výrobca siahol po štvorjadrovom procesore s taktom 1,8 GHz. V AnTuTu sa prezentoval výsledkom 16 457 bodov a polepšil si aj v 3DMarku. Dôvodom je lepšie skóre testu fyziky, grafický čip je totožný.

MK802 IV zvládol prepnutie na full HD rozlíšenie bez problémov a spomedzi kľúčov iconBIT/RKM sme boli s jeho prevádzkou najviac spokojní. Je to logické. Má najviac výkonu, čo sa prejavuje na rýchlejších reakciách systému. Nečakajte však zázraky. Reakcie prehliadača sú na úrovni lacných tabletov. V porovnaní s prehliadačmi, ktoré sú zabudované v televízoroch, však reaguje lepšie a neraz zvládne aj multimediálny obsah, napr. video na stránkach. V prípade MK802 IV sa neobjavili problémy, ktoré sme mali pri testovaní predchádzajúcej tretej verzie. Narástlo aj interné úložisko, používateľ má k dispozícii 13,2 GB.

Dodajme, že kľúče HDMI - či už iconBIT, alebo RKM - ponúkajú minimum predinštalovaných aplikácií. RKM má zabudovaný multimediálny prehrávač, ale v obchode Google Play nájdete kvalitnejšie aplikácie. My v redakcii fungujeme na platforme PLEX, videá si do Androidu posielame z počítača alebo z cloudových úložísk a na takéto využitie je zariadenie RKM veľmi dobré.

Cena: 76,00 EUR

Test miniPC - nahlad 01-2.jpg

Verdikt PC REVUE

Všetky zariadenia, ktoré sme v článku spomenuli, chcú uspieť nízkou cenou a potenciálne rôznorodou využiteľnosťou. Android má veľa funkcií, no miniatúrne kľúče HDMI využijete najmä v úlohe multimediálneho centra. Hoci výkon zariadení postačuje na to, aby ste si z malého androidového počítača urobili zariadenie na kancelársku prácu, tento koncept nie je v praxi veľmi použiteľný. A to aj napriek tomu, že sme si k Androidu pripojili pomocou jedného prijímača Unifying klávesnicu aj myš a mali sme k dispozícii všetky cloudové úložiská na ukladanie a zdieľanie dokumentov. Android, ak má byť využiteľný na prácu, musí byť na tento zámer prispôsobený. V opačnom prípade je výsledkom nepohodlie používateľa.

zaver.jpg

Kľúče HDMI s Androidom využijete viac-menej iba na multimediálne účely

Z kľúčov HDMI si nespravíte ani hernú konzolu, pretože väčšina hier vyžaduje dotykové ovládanie, často viacbodové. Pomocou myšky sa dokážete dotýkať iba jedného bodu. RKM síce v zariadeniach ponúka aplikáciu, ktorá zvládne vytvorenie virtuálneho gamepadu, v praxi však toto riešenie nefunguje až tak dobre.

Vo výsledku tak miniatúrne androidové zariadenia ponúkajú to, čo inteligentné televízory. Výhodné je, že internetový prehliadač je v kľúči HDMI v prevažnej väčšine prípadov rýchlejší a schopnejší než zabudovaná aplikácia v televízore. A to platí aj o zvyšku multimediálnych aplikácií.

Na druhej strane, ak máte doma telefón alebo tablet s Androidom, kľúče HDMI v podstate nepotrebujete. Po pripojení k TV vám totožnú funkcionalitu ponúkne ľubovoľný Android. Škatuľky HDMI sú pohodlnejšie riešenie - zariadenie pripojíte k televízoru a do zdroja energie a už s ním nemanipulujete. A v niektorých prípadoch majú aj príjemnú pridanú hodnotu, ako je napr. aplikácia od Prestigia. Ak očakávate, že kľúč HDMI využijete aj na iné účely, ako sú multimédiá, rýchla kontrola internetových stránok a sociálnych sietí, sklameme vás. Android je bez dotykového ovládania dosť obmedzený a vcelku neprispôsobený na televízne obrazovky/klasické monitory.

Produkty zapožičali spoločnosti AGEM Computers a Prestigio.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať