Umelá DNA ako pamäťové médium budúcnosti
Vedci stoja pred otázkou, ako uchovať 10 biliónov gigabajtov dát na tejto planéte, pričom toto číslo sa každý deň zvyšuje o 2,5 milióna gigabajtov. Možno však už prišli na to, čo s tým v budúcnosti urobíme. Mohli by sme ich uložiť rovnako, ako naše telá ukladajú biologické údaje, čo poznáme ako DNA. Podľa Jamesa Banala, ktorý viedol štúdiu nedávno publikovanú v časopise Nature Materials, je tento biologicko-digitálny mashup možný.
„Moderné systémy na ukladanie dát vyžadujú stovky až tisíce atómov na uloženie jedného bitu,“ hovorí Banal. „S DNA môžete uložiť bity dát do približne 30 atómov, ktoré tvoria nukleotidy DNA.“ Keď sa spojí veľa molekulárnych jednotiek čiže monomérov, vytvorí sa polymér ako DNA. Umelá DNA by sa mohla ukázať ako mimoriadne užitočná, pokiaľ ide o ukladanie obrovského množstva údajov, ktoré produkujeme. Pamäťové systémy, ktoré ukladajú dáta do jednotlivých molekúl, nie sú nemožné.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Syntetická DNA je však škálovateľná, takže ne ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH