Umelá inteligencia môže vytvoriť nové druhy práce. Ale aj globálny digitálny proletariát
Keď sa v 70. rokoch 15. storočia začali v nemeckom Augsburgu tlačiť prvé ilustrované knihy, rytci protestovali v obave, že tlačiarenské lisy ich oberú o prácu. No ukázalo sa, že dopyt po ich zručnosti sa, naopak, zvýšil – niekto musel ilustrovať rastúci počet kníh.
Obavy z vplyvu technológie na prácu sa odvtedy objavovali pravidelne. Najnovšie sa spájajú s nástupom umelej inteligencie. No opäť platí, že technológia vytvára dopyt po práci.
Podľa Svetovej banky už viac ako 5 miliónov ľudí ponúka prácu na diaľku na on-line trhoviskách, ako sú Freelancer.com a UpWork. Ich činnosť siaha od návrhu webových stránok až po právne poradenstvo. Podľa prieskumov Staffing Industry Analysts takéto on-line firmy získali v roku 2016 príjmy o výške približne 6 miliárd dolárov.
Okrem toho existujú stránky ponúkajúce tzv. mikropráce, ako je Mechanical Turk, služba prevádzkovaná spoločnosťou Amazon. Asi 500 000 „turkerov“ vykonáva úlohy, ako je napríklad transkripcia zvuku, za ktoré často nedostanú vi ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH