Unikátny objav by mohol viesť k neobmedzenému zdroju energie
Vedci objavili skrytý „okrajový stav“ v kvantovom svete, ktorý by mohol potenciálne viesť k neobmedzenej výrobe energie. Tento jav, známy ako kvantový Hallov efekt, vzniká, keď elektróny prechádzajú cez 2D materiály, ako je grafén. Pozdĺž okrajov materiálu sa vtedy vytvárajú bezstratové energetické stavy. Elektróny sa pohybujú pozdĺž hraníc materiálu a ignorujú všetky prekážky, ktoré im stoja v ceste.
Tieto okrajové stavy je zvyčajne ťažké pozorovať pre ich neuveriteľne malý rozsah a krátke trvanie, vyskytujú sa v priebehu femtosekúnd a v zlomkoch nanometra. Na prekonanie tohto problému výskumníci z MIT použili oblak ultrachladných atómov sodíka ako náhradu za elektróny, čo im umožnilo študovať okrajové stavy vo väčšej mierke mikrometrov počas milisekúnd.
Uväznením atómov v komplexnom laserovom zariadení a ich roztočením, ktoré simuluje plochý priestor, mohli výskumníci pozorovať atómy, ktoré sa správajú ako elektróny pod vplyvom magnetického poľa. Zavedenie laserom definovaného „okraja“ umožnilo atómom prúdiť v koherentnom smere, čím napodobnili správanie elektrónov na kvantovej úrovni.
Experimenty ukázali, že tieto atómy sodíka nevykazovali pri stretnutí s prekážkami žiadny merateľný odpor, čo naznačuje potenciál na vytvorenie exotických materiálov bez elektrického odporu. Tento prelomový objav otvára nové možnosti skúmania hraníc kvantovej fyziky a mohol by viesť k ďalšiemu pokroku v technológiách výroby energie.
Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Physics a vyzdvihuje inovatívny prístup výskumného tímu k rozšíreniu kvantových interakcií a pozorovaniu skrytých fyzikálnych javov, ktoré sú zvyčajne nedostupné pre ich mikroskopickú povahu. Vďaka tomuto novému poznaniu môžu vedci preniknúť hlbšie do tajomstiev kvantovej mechaniky a potenciálne odhaliť praktické aplikácie pre neobmedzené zdroje energie.
Zdroj: popularmechanics.com.
Zdroj Foto: freepik.com.