V MIT vyvíjajú najsilnejšie supravodivé magnety na svete. Poslúžia na skonštruovanie prototypu fúzneho reaktora s výkonom 200 MW
Najsľubnejším zdrojom čistej energie je stále jadrová energia. Vedci z MIT teraz získali 30 miliónov dolárov na výskum v tejto oblasti.
Massachusettská technologická univerzita spojila svoje sily s spoločnosťou Commonwealth Fusion Systems a spoločne chcú v priebehu 15 rokov vytvoriť pilotnú elektráreň vyrábajúcu elektrinu pomocou jadrovej syntézy.
Dnešné jadrové elektrárne vyrábajú energiu štiepením atómov, naopak, pri jadrovej syntéze vzniká energia tým, že sa spojí atóm vodíka s héliom. Je to rovnaký jadrový proces, aký sa odohráva aj vnútri hviezd vrátane nášho Slnka. Pri takejto fúzii môže vznikať teplo siahajúce až po stovky miliónov stupňov Celzia. Ak sa toto teplo podarí využiť, môže sa premeniť na obrovské množstvá elektrickej energie.
Vedci pracujú na vývoji fúzneho reaktora už od 40. rokov minulého storočia. Zatiaľ však každý pokus priniesol len toľko energie, čo stačí na beh reaktora, nikdy sa toto množstvo nepodarilo prekročiť.
Jeden z najperspektívnejších návrhov jad ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH