S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Testovali sme: Veľký test rýchlych pamätí DDR4

0

Operačné pamäte sú teraz horúca téma najmä z dvoch dôvodov. Jednak pre ich extrémne vysoké ceny a takisto preto, že naprieč všetkými platformami viac či menej formujú procesorový výkon. Podstatne viac než svojho času DDR3.

Najmenší vplyv má výkon RAM s top modelmi (Intel Skylake-X/AMD Threadripper) so štvorkanálovým pamäťovým radičom. Bežné main­streamové procesory však majú už polovičnú šírku zbernice a rýchlosť pamätí hrá dôležitejšiu rolu. Obzvlášť závislé od priepustnosti sú aj nové AMD APU, teda procesory koexistujúce s výkonným grafickým čipom, ktorého videopamäť je zdieľaná so systémovou. Vzniká tak otázka, aké pamäte sú kedy najvhodnejšie.

Na test som objednal šesť rýchlych súprav, ­z ktorých každá je špecifická niečím iným. A aj ­na­priek tomu, že sa nepodarilo pokryť všetky možnosti, tie kľúčové – s najčastejšie používanými, a teda i predávanými čipmi – obsadené sú.

Ako testujeme

Pretože testovanie pamätí je pomerne zložitá disciplína, na objektívne závery používam tri konfigurácie. Jednu postavenú na Gigabyte X99-U4 s procesorom Core i7-5930K pretaktovaným na 4,5 GHz (pričom uncore tiká na 3,7 GHz). Na tejto platforme testujem rýchlosti v štvorkanálovom (256-bitovom) zapojení. To však iba s tými pamäťami, z ktorých mám k dispozícii štyri moduly. Rýchlosť čítania, zápisu a latencia sú merané (takisto v Aida64) potom aj dvojkanálovo. To už používam frekvenčne upravený procesor Core i5-7600K@4,8 GHz ­(uncore@4,3 GHz).

Platformu správaním podobnú tejto využíva väčšina používateľov, preto na nej vzniklo i najviac testov. Napríklad i meranie rýchlosti (de)kompresie v 7-zipe s knižnicou nastavenou na 256 MB. Ďalej vplyv na rýchlosť prevzorkovávania 40-megabitového full HD videa. To v HandBrake (vo východiskových nastaveniach profilov) kodérmi x264 a x265. Všetky testy prebiehajú s aktívnym XMP, teda s takou frekvenciou a časovaním, s akým sa promujú.

Všetky pamäte však majú určité rezervy k dobru. Na ich preverenie je základná doska Gigabyte Z270N-Gaming 5 ako stvorená. Najprv hľadám maximálnu taktovaciu frekvenciu pri pevnom nastavení (bezpečného) napätia 1,35 V a pevného časovania CL17. Objavovanie najnižšieho časovania je v opačnom garde, t. j. pri fixných 2666 MHz. Hodnoty zapísané v tabuľke, samo­zrejme, zodpovedajú stabilným nastaveniam i v záťaži.

Na doplnenie však treba poznamenať, že na niektorých doskách (či procesoroch so slabším radičom) nemusíte dosiahnuť tabuľkové výsledky. A aj pri rovnakých moduloch môže byť strop v závislosti od kusa nižší. Napríklad moje testované Flare X z januára tohto roka nedosahujú identické parametre ako tie z apríla 2017, ktoré sú o chlp lepšie. Tieto zápisky berte preto len ako hrubú orientáciu.

 

Tretia testovacia platforma je AMD Ryzen (Summit Ridge), konkrétne procesor s označením 2400G, skrývajúci na pomery integrovaných GPU na spoločnom PCB s procesorom, výkonnú grafiku Vega 11. Na dosiahnutie väčších rozdielov a nárokov na RAM je toto jadro navyše pretaktované na 1,5 GHz.

Okrem výkonnostného obmedzovania sú tu zaujímavé i zistenia ­základných vecí, a síce toho, či sú vôbec konkrétne moduly kompatibilné, alebo nie. Ťažkosti tohto typu sú od začiatku, čo procesory AMD začali podporovať pamäte DDR4. V mojom prípade je testovacím nástrojom dôkladne vybraná doska MSI X370 Carbon Pro, ktorá zvláda i to, s čím majú iné dosky problémy. BIOS je posledný ­dostupný, s mikrokódom AGESA 1.0.0.2a.

Hodnotenie

Asi nikoho neprekvapí, že najlacnejšie pamäte sú zároveň i najpomalšie. Reč je o moduloch Patriotu. Tie používajú čipy od Micronu a ako jediné sú typu dual rank (teda s čipmi na obidvoch stranách), čo je pre Ryzen vražedná kombinácia. Tieto pamäte v režime XMP s procesorom AMD odmietali komunikovať. Najslabšie obstáli, aj čo sa týka pretaktovania, a s časovaním sa nedá hýbať vôbec. Na druhej strane ide vzhľadom na cenu a parametre XMP o vynikajúcu voľbu k nízkorozpočtovým zostavám s procesormi Intel Coffee Lake, postaveným na doskách s čipovými súpravami Intel B360. Tie viac ako 2666 MHz moduly nepodporujú. Platforma AMD bola nepoužiteľná aj s pamäťami GOODRAM.

Aj keď tu to už s XMP žilo, obyčajne len do momentu, kým neprišla nejaká záťaž (a následné rozsypanie obrazu). Tieto moduly sú osadené pomerne vzácnymi pamäťami Nanya. S ich čipmi sa stretávame viac v SSD, kde sú ako buffer DRAM. XPM je nastavené rovnako ako na konkurenčných pamätiach ADATA XPG, ktoré i napriek rovnosti parametrov dosahujú zanedbateľne vyššie rýchlosti. Modely GOODRAM si zase plusové body pripisujú nízkym pasívom, vďaka čomu majú najlepšiu kompatibilitu s procesorovými chladičmi. Naopak, Corsair Vengeance sú najvyššie, a preto je dôležité pred kúpou si dobre prepočítať, či nebudú kolidovať so spodnými rebrami chladiča CPU.

Typ pamätí na puzdre čipov maskuje vlastnou značkou, no vyrába ich Hynix a ide o tie isté čipy (M-die), aké má ADATA. Ibaže ­Corsair v rámci XMP trochu stiahol časovania. Po manuálnych úpravách a detailnom ladení však pri obidvoch súpravách skončíte na rovnakých hodnotách tak pri frekvencii, ako i časovaní. V prepočte na gigabajt sú však pamäte Corsair drahšie. Do nejakej miery v tom zohráva úlohu i prídavné podsvietenie RGB, ktoré moduly ADATA nemajú. Kompatibilita s procesormi AMD je tu však, zdá sa, stopercentná. 

Na záver to najlepšie, ale, žiaľ, i najdrahšie – G.Skill. Lacnejšie TridentZ majú „áčkové“ Hynixy, ktoré pri nezmenenom napätí fungujú do 3600 MHz. A takisto ako Corsair majú svetlovodivý panel a pod ním diódy mixujúce 16,7 milióna farieb. V podstate ide o priamo konkurujúce moduly testovaným Corsairom a musím poznamenať, že pri rovnosti ceny tie z dielní G.Skill vychádzajú vo všetkých bodoch zaujímavejšie.

Suverénne najlepšie skončili Flare X (takisto G.Skill) s čipmi Samsung B-die. Je fascinujúce, ako dokážu pri 1,35 V fungovať na 4133 MHz/CL17. Týmto, mimochodom, strčia do vrecka aj JEDEC pre DDR5. Sympatické je i jednoduché vyhotovenie heatsinku. A hoci žiadne extra chladenie netreba, pasív má navrchu zárezy na lepší odvod tepla. Jeho dizajn je, trúfam si ­tvrdiť, na najvyššej úrovni a pritom Flare X nijako ne­­vy­č­nievajú ani výškovo. Pri návrhu týchto pamätí sa kládol dôraz komplexne na funkčné vlastnosti. Cena je však už naozaj krvavá, no to k špičkovým produktom patrí.

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
DDR4 pamat SD karta pocitac PC dáta digotal

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať