Disk Drill Pro: Keď chcete vymazané dáta späť
Súbory, ktoré uchovávate na úložiskách, mávajú často cenu zlata. Pri ich nechcenom odstránení, či už v dôsledku nerozvážneho čistenia, alebo nehody zavinenej naformátovaním nesprávnej diskovej jednotky, nemusíte hneď podliehať panike. Jeden z najpopulárnejších nástrojov na obnovu „stranených“ dát je dlhodobo Piriform Recuva od tvorcov CCleanera. Ten v tomto teste dobre poslúži ako referenčný bod, od ktorého sa dá dobre odraziť pri hodnotení konkurenčného Disk Drillu vo verzii Pro.
Na porovnanie efektivity som doloval z dvoch flash diskov, kde sa vystriedala väčšina typov používaných súborov. Špečiálne na tento účel bol vytvorený adresár so skúšobným videom (450-megabajtový súbor MP4), fotkami, dokumentmi Word, tabuľkami a nejakými poznámky v .txt. Všetko prehnané cez súborové systémy NTFS, exFAT a FAT32. Vždy s nastavením hĺbkovej úrovne skenovania. Asi neprekvapí, že Recuva si vo všetkom počínala o trochu lepšie. Nižšia efektivita Disk Drillu však neznamená nižšiu úspešnosť. Disk Drill deteguje zhruba o 20 % menej súborov a potrebuje na to približne dvojnásobný čas. Jedným dychom však treba dodať, že síce Recuva toho objaví viac, súbory navyše sú z kategórie „neobnoviteľné“. Všetko, čo je schopná zachrániť Recuva, zvládne aj Disk Drill.
Najmenšia úspešnosť je s FAT32, keď sa nejaké dokumenty poškodili. Nečitateľné však boli pre oboch záchranárov, a tak za najväčšiu slabinu Disk Drillu sa dajú považovať dlhšie časy, ktoré sú spôsobené slabšou softvérovou architektúrou.
Grafické rozhranie je jednoduché, intuitívne a vidieť, že vývojári nechceli nikoho odradiť zbytočnou zložitosťou. Na úvodnej obrazovke je zoznam všetkých pripojených úložísk a pri nich tlačidlá s akciami, ktoré sa majú vykonať (zvyčajne teda hĺbkové skenovanie). Strohé sú i nastavenia. Jedna vec v nich však nechýba. A to možnosť vypnúť triedenie súborov podľa typu. S touto funkciou síce súbory logicky roztriedite do tematických adresárov, no, žiaľ, pri tejto operácii program nezachováva pôvodné názvy súborov a označuje ich v závislosti od toho, kde sú zapísané, zostupne podľa vzoru file000001. Čo Disk Drillu oproti Revuce trochu chýba na lepšiu orientáciu, je farebné rozlíšenie stavu nájdených súborov. Či sú v poriadku, alebo nie, zistíte až pri pokuse o ich prečítanie. Priestor na zlepšenie do budúcnosti tu teda je i v tomto smere. V tejto chvíli je však podstatné to, že ide o funkčný nástroj, ktorý to hlavné – obnovu dát – plní skvelo. A kľúčové je, že za podstatne nižšiu investíciu, než je tá za Piriform Recuva. V prípade Disk Drillu je cenová politika trochu iná. Za licenciu neplatíte paušálne, ročne, ale po jednorazovom nákupe získavate doživotnú licenciu, navyše si môžete pri objednávke vybrať, či ste ochotní 25 eur priplatiť za budúce upgrady.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Špičková efektivita obnovy dát, intuitívne používateľské rozhranie, možnosť kategorizácie podľa typu súboru, výhodná cena
- Nižšia pracovná rýchlosť
• Cena: 75 + 25 EUR (za upgrady)
Aktivačný kód na Pro verziu platnú do konca novembra: |