Video: Môže dekódovaný neurofeedback vymazať zlé spomienky?
Spomienky na kamaráta z detstva či na lúku plnú púpav sú príjemné, ale existujú aj zlé spomienky, napr. na rozchod či stratu niekoho blízkeho. No čo keby sme takéto traumatizujúce spomienky mohli jednoducho vymazať? Práve to skúma Philipp Kellmeyer, neurológ a vedúci laboratória Neuroethics & A.I. Ethics Lab na univerzite vo Freiburgu. Má však isté obavy, pretože cielená eliminácia alebo vytváranie spomienok na iné účely ako na lekárske ošetrenie zjavne prináša obrovské etické problémy.
Patria medzi ne možnosti zásahu do identity osoby alebo manipulácia s jednotlivcami pomocou falošnej pamäti na ovplyvnenie ich správania. Niektoré obzvlášť bolestivé spomienky môžu zanechať trvalú stopu v podobe posttraumatickej stresovej poruchy (PTSP). Neurológovia teraz pracujú na koncepte novej liečby PTSP s označením DecNef (dekódovaný neurofeedback/neurologická spätná väzba).
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Ide o zhromažďovanie a analýzu signálov mozgu pomocou strojového učenia na modif ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH