ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Recenzia: Vu+ Ultimo 4K: Stále na špici

0

Koncom minulého roka uviedla firma AB-COM, s. r. o., výhradný distribútor značky Vu+, ďalší zo série 4K satelitných linuxových prijímačov, a to rovno najvyšší model Ultra HD prijímača VU+ Ultimo 4K. Keď sme pred rokom písali o prijímači Vu+ Solo 4K, išlo o vôbec prvý komerčne dostupný satelitný prijímač s OS Linux na svete a dodnes to bol aj najvybavenejší model. To však platilo iba do príchodu najnovšieho modelu Vu+ Ultimo 4K. Ten teraz svojho predchodcu zosadzuje z piedestálu a prichádza ako vôbec najvybavenejší dostupný Ultra HD prijímač na trhu.

Zámerne nehovoríme o satelitnom prijímači, pretože tak ako predchodca okrem satelitného príjmu v normách DVB-S a DVB-S2 umožní aj príjem káblového vysielania v norme DVB-C a terestriálneho v DVB-T/T2 podľa aktuálnej konfigurácie. Prijímač je schopný spracúvať signály v rozlíšeniach SD, HD aj UHD a kompresiami MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265. Obsahuje dovedna tri sloty na osadenie tunerov, z toho dva typu FBC a jeden klasický pre staršie typy tunerov. V základnej konfigurácii je osadený duálnym FBC tunerom DVB-S/S2. Ten sa v skutočnosti správa ako 8 virtuálnych tunerov, takže v základnej konfigurácii dokážete súčasne nahrávať kanály až z 8 transpondérov, pri použití ďalšieho FBC tunera sa ich počet rozšíri na 16. Tým sa však možnosti nekončia. Ďalší tuner staršieho typu môže pridať ďalšie dva transpondéry, a keby to bolo málo, cez USB môžete pripojiť ďalší externý tuner DVB-T. Obmedzením, samozrejme, bude celkový dátový tok. Zatiaľ čo súčasné nahrávanie toľkých kanálov asi málokto využije, táto vlastnosť sa dá s výhodou použiť na streamovanie v rámci domácnosti. Namiesto toho, aby ste museli po celom dome naťahovať satelitné káble, pripojíte ďalšie prijímače VU+ alebo PC iba k LAN a môžete bez väčších obmedzení sledovať vysielanie nezávisle od toho, čo sa sleduje na zdrojovom prijímači. Pochopiteľne, na takéto použitie treba mať nakonfigurovaný aj anténny systém. Použiť môžete aj sledovanie TV cez mobilnú aplikáciu Vu+ PlayerHD, ktorá umožní okrem sledovania živého vysielania sledovať aj nahrávky z interného pevného disku.

Z hardvérovej stránky sa novinka nedá ­zahanbiť a zase tu nájdete zoznam toho najlepšieho, čo možno v prijímačoch nájsť. Už na prvý pohľad stredu čelného panela dominuje veľký 4" farebný displej TFT, ktorý je najväčší, aký môžete v set-top boxoch nájsť. Je určený na zobrazenie loga stanice, času a údajov EPG o programe. Možno ho však prepnúť aj do režimu mini TV, keď zobrazuje živé vysielanie. Túto možnosť môžete využiť hoci pri počúvaní hudobných staníc, ak nechcete sledovať obraz na TV, alebo v podobných situáciách. Výhodné je to aj pri nastavovaní prijímača, keď podľa displeja môžete ovládať menu. O pohon sa tentoraz stará 4-jadrový procesor ARM s frekvenciou 1,5 GHz, 3 GB RAM a 4 GB eMMC flash. Pod krytkou na pravej strane sú ukryté dva programovateľné sloty na smart karty s dekodérom XCrypt, dva sloty CI spoločného rozhrania a predný port USB 2.0. Zapínacie tlačidlo je senzorové a ukrýva sa vľavo od displeja pod svietiacim krúžkom. Rozšírené sú možnosti pripojenia. Ku gigabitovému eternetu, Wi-Fi 802.11n a trom portom USB (z toho dva vo verzii 3.0) pribudla aj možnosť pripojenia cez bluetooth, ktorú využijete hlavne na pripojenie rôznych multiroomových bluetoothových reproduktorov. Rovnako ako u predchodcu ani tu už nenájdete žiadny analógový výstup. Predsa len ide o highendový prístroj, pri ktorom sa predpokladá použitie s hardvérom rovnakej kategórie. Medzi výstupmi, samozrejme, nájdete HDMI vo verzii 2.0 a optický S/PDIF. Je tu však aj jedna špecialita, a to vstup HDMI. Spočiatku sme mu nevenovali veľkú pozornosť, väčšinou takéto vstupy bývajú iba priebežné, ale v tomto prípade sme sa mýlili.

Vstup HDMI umožňuje okrem bežného sledovania signálu z externého zdroja aj jeho nahrávanie, čo je pomerne ojedinelá funkcia. Pravda, má to svoje obmedzenia, nahrávanie prebieha v rozlíšení 1280 × 720 bodov s maximálne stereofónnym zvukom. Na druhej strane však nie je problém nahrať si takto hoci program z disku Blu-ray. Túto funkciu hneď tak niekde nenájdete. Prijímač umožňuje inštaláciu interného 2,5" alebo 3,5" HDD. Na rozdiel od sofistikovaného rámčeka na 2,5" HDD z Vu+ Solo 4K, z ktorého zo zadnej strany vytiahnete šuplík, vložíte HDD a zasuniete, tu musíte odmontovať vrchný kryt, vymontovať základňu pre HDD, pripevniť k nej HDD, zapojiť kábel a zase všetko zmontovať. Myslíme si, že toto sa mohlo urobiť trochu lepšie, hlavne keď už výrobca predviedol, že sa to dá... HDD je pripojený zbernicou SATA III.

Na testovanie sme mali prijímač z prvej série, napriek tomu všetko fungovalo správne. Pri testovaní sme overili príjem satelitného signálu vrátane Ultra HD vysielania, prehrávanie multimediálnych súborov, videí v najrôznejších formátoch z interného HDD aj zo siete. Prijímač už tradične využíva linuxový OS Enigma 2, takže jeho znalci nebudú mať problémy s ovládaním. Prijímače Vu+ navyše používajú používateľsky prívetivé diaľkové ovládače, takže zvládnutie základnej obsluhy nie je problém. Nadšencom prostredie Enigma 2 ponúkne nepreberné možnosti konfigurácie a nastavení. Reakcie na ovládanie sú okamžité, preč sú časy, keď vám prijímač po stlačení tlačidla ukazoval presýpacie hodiny a rozmýšľal, čo má spraviť. Výkon hardvéru je naozaj úctyhodný. Nahrávanie vysielania vo full HD aj UHD pracovalo bez problémov aj pri súbežnom nahrávaní niekoľkých kanálov. Rovnako spoľahlivo fungovalo aj prehrávanie. Obrazový výstup je tradične jeden z najlepších vo full HD, v Ultra HD znesie porovnanie s prehrávačmi Ultra HD Blu-ray, aj keď, samozrejme, s ohľadom na kvalitu zdrojového streamu. Výstup vďaka implementácii HDMI 2.0 umožňuje výstup videosignálu v 4K rozlíšení 3840 × 2160 50/60p. Prijímač podporuje HDCP 2.2,10-bitové spracovanie farieb aj vysielanie s rozšíreným dynamickým rozsahom HDR. Vďaka protokolu HDMI CEC umožňuje kompletné uvládanie prijímača prostredníctvom diaľkového ovládača pripojeného TV. Spoľahlivo fungoval aj Time Shift, teda sledovanie aktuálneho programu s oneskorením zo slučky nahrávanej na HDD. Prijímač sme testovali s aktuálnou verziou softvéru VTI. Tá podporuje aj automatickú aktualizáciu softvéru. Je nedeštruktívna, takže po skončení sa prijímač reštartuje a pokračuje v práci tak ako predtým. Nič netreba znova nastavovať. Okrem štandardne dodávaného diaľkového ovládača má AB-COM v ponuke dokonca dva ďalšie typy, ktoré si možno dokúpiť, jeden obojstranný s klávesnicou QWERTY. Ovládače sú kompatibilné s ostatnými modelmi Vu+. Napájací zdroj je externý, to umožňuje jedno­duchší servis a prípadné použitie s 12 V napájaním na chate či v karavane.

Parametre:

• VU+ Ultimo 4K, procesor ARM 4-jadrový 1,5 GHz, 3 GB RAM, flash 4 GB eMMC, HDMI 2.0 s podporou HDCP 2.2, CEC, 2160 50/60p, vstup HDMI, S/PDIF optický 2× slot na duálny FBC DVB-S/S2, (1× duálny FBC tuner DVB-S/S2 dodávaný), 1× slot na sólo/duálny DVB-S2/T/T2/C, 2× CI, 2× Smart Card, USB 1× 2.0 vpredu, 2× 3.0 vzadu, pripojenie LAN Gigabit, Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n/ac 2,4/5 GHz, bluetooth, HDD voliteľný interný 3,5", 2,5" SATA III, TFT LCD 4", napájací zdroj externý
• Zapožičal : AB-COM, s. r. o.
• Cena : 549 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obrovská ponuka funkcií a možností, podpora všetkých najnovších štandardov, špičková kvalita obrazu
- Zložitejšia montáž HDD

HODNOTENIE:

Obraz / zvuk: 100 %
Vybavenie: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 99 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Vu+ 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať