CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

WD Black SN770 NVMe 1 TB / Rýchlik do vášho PC

1

Tak ako zrýchľujú všetky PC komponenty, nezostávajú bokom ani úložiská. Éra pevných diskov je už v podstate za nami a dnes už HDD v role systémového disku v žiadnom PC nenájdete. Samozrejme, stále sa používajú na ukladanie dát, pretože oproti SSD ponúkajú niekoľkonásobne nižšiu cenu za jednotku kapacity. Pre dátové úložisko je hlavne dnes, v čase multimédií s vysokým rozlíšením, kapacita veľmi dôležitá a rýchlosť média až taký veľký význam nemá. Iná situácia je práve so systémovými diskami a diskami určenými na hranie hier. V súčasnosti už výkon hardvéru aj pri lacnejších zostávách dosahuje také hodnoty, že často môže byť problémom práve úložisko, ktoré nedokáže dodávať dostatočné množstvo dát na spracovanie. Systém potom pomalšie štartuje, načítanie programov trvá dlhšie a celý efekt supervýkonnej zostavy môže byť rýchlo preč. Jednoznačne platí, že celkový výkon je závislý od najslabšieho článku systému, a ak ním je disk SSD, našli ste príčinu. Aby to tak nebolo, prinášajú výrobcovia aj v tejto oblasti neustále inovácie. Prispieva k tomu aj zavedenie zbernice PCIe vo verzii 4.0 a k nej prislúchajúcich diskov SSD NVMe s jej podporou. Jeden z nich je aj testovaný model Black SN770 NVMe 1 TB od Western Digital. Novinka aj v rámci diskov pre novú platformu prichádza navyše so zaujímavou cenou, ktorá je nižšia ako pri väčšine konkurencie. Otázka však je, či výrobca tak šetril, alebo skrátka ponúka iba lepšiu cenu.

S_1124 T Gaming Advertisement  

Disk prichádza vo formáte 2280, takže ide o najkratšiu verziu do zbernice M.2. To je výhoda, pretože ho dokážete bez problémov nainštalovať na všetky základné dosky a aj do všetkých externých boxov s podporou M.2 NVMe. Využíva protokol NVMe 1.4 na zbernici PCIe 4.0. Kombinuje 112-vrstvovú pamäť TLC NAND flash s vlastným radičom od WD. Radič nemá vlastnú vyrovnávaciu pamäť DRAM, akú používajú niektoré drahšie disky, namiesto toho využíva RAM počítača ako vyrovnávaciu pamäť hostiteľa. Vďaka tomu je SN770 jeden z najnovších diskov M.2, ktoré využívajú architektúru bez DRAM. Hoci upustenie od pamäte DRAM pomáha znížiť náklady na disk, môže to potenciálne aj znížiť výkon, ale pri meraniach SN770 sa to prejavilo len v malej miere. Disk nemá žiadne integrované chladenie, môžete ho však vybaviť prídavným chladičom. No ak máte dostatočné chladenie skrine, nie je to nevyhnutné, záleží na tom, ako ho budete využívať. Naozaj zaujímavá vlastnosť disku je jeho rýchlosť. Výrobca uvádza rýchlosť čítania 5150 MB/s a zápisu 4900 MB/s. Pri meraniach sme dosiahli čítanie na úrovni 5090 MB/s a zápis 4790 MB/s, takže v podstate to súhlasí s deklarovanými hodnotami. Samozrejme, najväčší význam má nákup takéhoto SSD do zostavy s natívnou podporou PCIe 4.0. V starších zostavách je síce disk takisto veľkým prínosom, ale jeho rýchlosť bude obmedzená rýchlosťou zbernice. V mojej zostave osadenej staršou generáciu SSD znamenalo jeho nasadenie zvýšenie rýchlosti čítania z 1600 na 2800 MB/s a zápisu zo 680 na 2650 MB/s. To sa už počíta, aj keď disk nie je plne vyťažený. Na druhej strane, ak budete časom modernizovať, disk už máte.

Samozrejme, otázkou je, na čo potrebujete taký rýchly disk. Ako som spomínal, jeho najväčší prínos bude pri spúšťaní systému a programov. Pokiaľ hráte hry, tie sa budú podstatne rýchlejšie spúšťať. Na výkon pri hraní to však vplyv nemá. Z rýchlosti disku môžu ťažiť aj používatelia pri spracovaní videa, fotiek a podobne. Pri týchto operáciách sa často pracuje s obrovskými množstvami dát a rýchlosť ich načítania či zápisu má pri tom veľký význam.

PARAMETRE:

Kapacita 1 TB, formát M.2 2280, technológia 112-vrstvová TLC NAND flash, rozmery (d × š × v) 22 × 80 × 2,38 mm, hmotnosť 5,5 g, rozhranie PCIe 4.0 4x NVMe, výkon (max.): čítanie 5150 MB/s, zápis 4900 MB/s, MTBF 1 750 000 h 

Cena: 101,90 EUR

 

HODNOTENIE:

10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

NETARATE TAK TROCHU? ;) reakcia na: WD Black SN770 NVMe 1 TB / Rýchlik do vášho PC

22.11.2022 08:11
"... dnes už HDD v role systémového disku v žiadnom PC nenájdete..."

NETARATE TAK TROCHU? ;)

a prečo ste radšej nerecenziovali Wd850x???
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať