CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

3 × skvele vybavené základné dosky

Archív NXT
0

Tento mesiac sme okrem množstva iných noviniek vyskúšali aj nové základné dosky pre aktuálne platformy Intelu. Pokiaľ si skladáte herný počítač alebo pracovnú stanicu a hľadáte nekompromisné dosky s čo najlepšou výbavou, máme pre vás veľmi zaujímavé tipy.

GIGABYTE G1.SNIPER Z87

Všetci, ktorí ste niekedy skladali herný počítač, poznáte situáciu, keď sa snažíte do svojho rozpočtu naskladať čo najlepšie a najvýkonnejšie komponenty. Začnete od výkonnej grafiky a slušného procesora, dostatku RAM, pridávate kombináciu SSD a HDD a tak ďalej. Keď sa potom pozriete na výslednú cenu, začnete uberať na kvalite a cene komponentov a prvou obeťou je obyčajne doska. Poviete si, hlavne nech má päticu na procesor a slot na grafiku. A zvyčajne skončíte pri niektorej z najzákladnejších dosiek bez významnejšej výbavy. O vysoko vybavenej doske neuvažujete ani pri prvom výbere. Lenže nemusí to tak byť, ako ukazuje GIGABYTE s modelom G1.Sniper Z87. Kombinuje totiž vynikajúcu výbavu pre hráča so skoro neuveriteľnou cenou.

sniper1.jpg

sniper2.jpg

sniper3.jpg

Audioriešenie na tejto doske je naozaj unikátne - 4-jadrový čip, separovaný plošný spoj, prepínače zosilnenia a k tomu vymeniteľný zosilňovač

Dosky pre procesory Haswell s päticou LGA 1150 sú na trhu už dlhšie a tento model je akási druhá generácia. Na prvý pohľad efektné zeleno-čierne vyhotovenie dosky nezaujme žiadnym netradičným prvkom, no ak sa lepšie prizriete, nájdete mnoho odlišností od sivého priemeru. Najvýznamnejšia z nich je zvuková karta, krytá a oddelená na čiastočne separovanej časti plošného spoja, takže je lepšie chránená pred elektromagnetickým rušením z plošného spoja dosky. Zvukovka je asi po prvýkrát v histórii integrovaných riešení štvorjadrová - ide o dedikovaný čip, ktorý teda dokáže odľahčiť výpočty procesoru.

Autorom je spoločnosť Creative a čip nesie označenie Sound Core3D, pričom zvuková výbava dosky je ďalej doplnená riešením známym z ostatných modelov Sniper, teda možnosťou vymieňať na doske OP-AMP (operačný zosilňovač). Tak možno dosiahnuť prispôsobenie zvuku potrebám audiofilov a ich konkrétnej výbave. V tomto by nemali byť obmedzením ani výstupy, okrem bežnej kombinácie 3,5 mm jackov na audio 5.1 totiž nechýba ani koaxiálny a optický výstup SPDIF na zapojenie zariadení digitálnou cestou. Kvalitu zvukového riešenia ďalej posilňuje možnosť zvoliť si prepínačom z dvoch úrovní zosilnenia signálu (2,5× a 6×) podľa impedancie vašich slúchadiel či reproduktorov.

Na spomínanej oddelenej časti plošného spoja, samozrejme, nájdete len kvalitné kondenzátory Nichicon MUSE ES, používané v špecializovaných audiozariadeniach. Konektory z dosky sú pozlátené na čo najdlhšiu výdrž a nechýba medzi nimi jeden špecializovaný USB pre zariadenia typu DAC citlivé na rušenie zdrojom, tento konkrétny port má totiž izolovaný zdroj energie. Podčiarknuté a sčítané - znamená to, že majiteľ tejto dosky nebude musieť premýšľať nad dedikovanou zvukovou kartou ani vtedy, ak má naozaj citlivý sluch a vynikajúcu audiovýbavu.

Hráčov ďalej zaujme sieťová karta, GIGABYTE totiž osadil čip Killer E2200 od spoločnosti Qualcomm Atheros, ktorý preferenčne spracúva sieťové pakety identifikované ako herné a umožňuje tak získať stabilný ping aj pri väčšom zaťažení sieťového pripojenia. Okrem toho ponúka aj podrobnejšie možnosti prispôsobenia než bežné integrované sieťovky. Z hardvérovej výbavy nám ostáva spomenúť rozdelenie zberníc PCI do veľmi dobrého pomeru 2 × PCIe×16, 3 × PCIe×1 a 2 × PCI, pričom rozmiestenie umožňuje osadiť aj dve grafiky s hrubými trojslotovými chladičmi.

Nechýba ani trojica tlačidiel na pohodlné ovládanie dosky v „stolovom" režime, adekvátne chladenie čipovej súpravy aj napájacích mosfetov, žiaľ, je tu len dvojica výstupov pre grafiky v procesore - HDMI a DisplayPort, asi najpopulárnejšie DVI absentuje. Portov USB tretej generácie nájdete na zadnom paneli štvoricu, cez hlavičku na doske možno pripojiť ďalšiu dvojicu na prednom paneli skrinky. Pre USB 2.0 platia iné počty - dvojica na zadnom paneli, štvorica pripojiteľná cez hlavičky. Cez konektory na doske možno pripojiť trojicu systémových ventilátorov.

Softvérové hodnotenie začneme od BIOS-u, ktorý ponúka, ako je dnes už tradíciou, dva režimy. Moderný farebný s množstvom efektov a indikátorov a klasický prehľadný textový. Možnosti BIOS-u nijako nevybočujú zo zabehnutých štandardov, kombinácia dostupných nastavení a kvalitných napájacích obvodov na doske (8-fázové pre CPU, 2-fázové pre RAM) vám umožní dosiahnuť na hranice každého CPU Haswell, ktoré bývajú väčším limitom pretaktovania než doska (platí pri chladení procesora vzduchom). Softvérová výbava pre Windows je klasicky veľmi bohatá, s možnosťou ovládať systémové nastavenia z aplikácie Easytune (môžete tu napríklad ladiť otáčky systémových ventilátorov, upozorňovať na teploty či pretaktovať CPU), z EZSetup ľahko nastavíte funkcie Intel Rapid Start, Smart Response a Smart Connect. Chválime aj detailnú aplikáciu Creative Sound Blaster Pro Studio na nastavenie zvukovky.

Pri tom všetkom, čo ponúka táto doska, by ste asi za recenziou čakali cenovku vyše 200 eur, však? Lenže ona sa do obchodov dostáva s cenou 140 eur, a tak dostáva naše odporúčanie. Hráči aj priaznivci kvalitného audia na nej nájdu všetko, čo potrebujú, bez špeciálnych funkcií navyše. Doska je pritom spracovaná veľmi kvalitne podľa nového štandardu Ultra Durable 4+, teda s kvalitnými elektronickými súčiastkami a ochrannými prvkami na všetkých portoch.

Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 140 EUR

GIGABYTE Z87X-UD7 TH

Zatiaľ čo predošlá doska je príkladom dokonalého vyváženia ceny a výbavy, tento model je nekompromisné riešenie pre procesory Haswell. Ide o najdrahšiu dosku s čipovou súpravou Z87 v ponuke GIGABYTE a poznať to na nej na prvý pohľad. Doska je masívne chladená, celým systémom prechádza jedna široká chladiaca trubička (heatpipe), pričom na chladičoch čipu PCH (platform controller hub, teda southbridge) a napájacích mosfetov (16 fáz napájania) nájdete dva aktívne ventilátory.

th1.jpg

th2.jpg

th3.jpg

Toto na doskách často nevidíte: možnosť komplexne pretaktovať procesor aj systém len pomocou tlačidiel. A pritom na vlastnom voltmetri merať jednotlivé napätia.

Keby toto nestačilo a plánovali by ste naozaj seriózne pretaktovať, môžete na chladiaci systém pripojiť trubice vodného chladenia, konektory a obehový systém má doska zabudované. Na doske nájdete dovedna 7 prepínačov (prepínanie medzi BIOS-mi, možnosť vypnúť jednotlivé sloty PCIe) a až 11 (!) tlačidiel. Medzi nimi sú aj niektoré dosť netradičné, napríklad tlačidlo OC Ignition, ktoré umožní ponechať po vypnutí systému prísun energie ostatným súčastiam, čo je užitočné pri chladení dusíkom proti kondenzácii vodných pár na súčiastkach.

OC Turbo pretaktuje systém automaticky, dva páry tlačidiel +/- umožňujú priamo meniť základnú frekvenciu BCLK aj násobič procesora, zatiaľ čo tlačidlo OC Tag vám automaticky vytvorí nový profil v BIOS-e, kam uloží momentálne dosiahnuté nastavenia. Vcelku vám tento systém umožňuje hľadať maximálne stabilné pretaktovanie priamo počas bežiaceho testu stability v prostredí operačného systému, čo šetrí veľa času. Počas toho si môžete voltmetrom overovať stabilitu jednotlivých napätí cez odmerné body umiestnené vedľa taktovacích tlačidiel. Na zabezpečenie dostatočného prísunu energie je na doske možnosť pripojiť jeden konektor ATX_12V navyše, pre extra energiu grafikám je tu konektor ATX4P, ktorý však nájdete len na novších zdrojoch. A aby bol celý systém chladený naozaj dokonale, môžete priamo z dosky napájať až 9 ventilátorov.

Táto doska zatiaľ vyzerá, akoby bola vybavená čisto na pretaktovanie procesorov, však? Lenže naše vymenovanie výbavy bude ďalej pokračovať prekvapivým smerom. V balení totiž nájdete kombinovaný modul Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth, vyrábaný Intelom, ktorý sám osebe má pomerne vysokú cenu. Podporuje prenosové rýchlosti 867 MB/s, technológiu Wireless Display a do dosky sa inštaluje vo forme karty PCIe ×1.

Ďalšia nečakaná chuťovka je dvojica výstupov Thunderbolt 2.0. Ide o vôbec prvú dosku od spoločnosti GIGABYTE s certifikáciou na druhú generáciu tohto rozhrania. To je, mimochodom, na fyzickej úrovni totožné s prvou generáciou, rozdiel je len v schopnosti spojiť dva obvyklé kanály s rýchlosťou 10 Gbit/s do jedného kanála s rýchlosťou 20 Gbit/s. Výstupy Thunderbolt 2 majú stále formu konektora DisplayPort. Doske ďalej nechýba bohatá výbava konektorov USB druhej a tretej generácie, pripojíte dovedna 4 zariadenia USB 2.0, resp. 10 zariadení USB 3.0. Vo výbave sú aj dva radiče Gbit LAN, oba v kvalitnom vyhotovení Intel GbE s podporou technológie Teaming.

Fanúšikov ťažby kryptomien poteší prítomnosť až 5 dlhých slotov PCIE, pri osadení aspoň dvojslotovým kartami (ktorých je drvivá väčšina) možno osadiť len štyri. Doska podporuje Quad CrossFire aj Quad SLI, takže v tejto konfigurácii môžete aj hrať, pričom aj v plnom osadení bude mať každý slot pripojenie aspoň 8 linkami PCI Express (slot číslo 2 sa pri osadení viac kariet vypína). Chválime zvýšený počet konektorov SATA, šesť z nich spravuje čipová súprava Intel, štyri pridaný čip od spoločnosti Marvell s podporou SATA 6 Gb/s, ktorý, samozrejme, podporuje aj polia RAID. Audio je riešené čipom Realtek s extra funkcionalitou, zabezpečenou vďaka softvérovej výbave X-Fi od spoločnosti Creative.

Z hľadiska softvérovej výbavy je situácia skoro totožná ako pri predošlej doske, rozdiel je len v podstatne bohatšom BIOS-e s viac možnosťami zameranými na pretaktovanie a sledovanie systému. Je to teda doska s extrémnou výbavou, zameraná na čo najstabilnejšie pretaktovanie, ale nielen naň - uspokojí aj tvorcov pracovných staníc či extrémnych herných strojov. Extrémne možnosti chladenia prídu vhod, ak bude výsledný počítač často pracovať dlhodobo na plné obrátky v pretaktovanom stave.

Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 475 EUR

ASUS X79-DELUXE

Platforma Intel X79 pre extrémne procesory Sandy Bridge-E a Ivy Bridge-E sa s vydaním novšej generácie IVB-E veľmi nezmenila. To iste potešilo majiteľov drahých dosiek s päticou LGA 2011, ktoré nebolo treba upgradovať, maximálne iba updatovať firmvér. Pokiaľ však skladáte nové PC, ktoré má byť pracovnou stanicou, a chcete využiť práve na toto najvhodnejšie procesory s príponou -E, máte teraz navyše vo výbere aj jednu dosku akoby z „druhej" generácie dosiek so súpravou X79. Vďaka novšiemu dátumu uvedenia sa svojou výbavou môžu lepšie porovnávať s najaktuálnejšími doskami pre procesory Haswell.

asus1.jpg

asus2.jpg

asus3.jpg

Napriek obmedzeniam súpravy Intel X79 nájdete na doske 12 portov SATA a až 8 konektorov USB 3.0

Hardvérovou výbavou je táto doska presne to, čo by ste od prémiovej dosky pre pracovnú stanicu čakali: poriadne dimenzované chladenie, množstvo slotov PCIe, obrovská konektivita. Najviac nás v tomto ohľade prekvapil posledný spomínaný bod. Na doske totiž nájdete rovných 12 konektorov SATA, čo je pre platformu X79 skvelé číslo. Čipová súprava v základe ponúka dva konektory pre SATA 6 Gb/s a štyri pre pomalší štandard, ASUS však pridáva tri ďalšie radiče, z čoho Marvell pridáva 4 konektory SATA 6 Gb/s a dva radiče ASMedia pridávajú po jednom, ktorý však možno pripojiť aj externe cez eSATA.

Sloty PCI-Express dokážu aj s tromi grafikami komunikovať v konfigurácii ×16 ×16 a ×8 liniek PCIE 3.0. Extrémnu dátovú šírku ponúka procesor svojím štvorkanálovým prístupom aj modulom RAM, ktorých môžete osadiť osem, teda dva na každý kanál s celkovou maximálnou kapacitou 64 GB. Nechýba ani integrovaná karta Wi-Fi s podporou najnovšieho štandardu 802.11ac plus Bluetooth 4, navyše s elegantnou obdĺžnikovou anténou. Sieťovú konektivitu okrem toho obstarajú dva konektory Gbit LAN Realtek a Intel.

Zvukovú kartu reprezentuje čip Realtek ALC1150, ktorý patrí medzi najnovšie modely s podporou interného spracovania zvuku vo vyššej kvalite (192 kHz/ 24 bit). Napriek tomu, že X79 nepodporuje USB 3, podporuje doska pripojenie až 8 zariadení (6 cez zadný panel) vďaka čipu od spoločnosti ASMedia s možnosťou akcelerácie prenosu pomocou UASP. Nechýba ani množstvo tlačidiel a prepínačov, okrem klasických nás potešilo tlačidlo DirectKey na priamy prístup do BIOS-u pri ďalšom reštarte, čo poteší hlavne na moderných strojoch s rýchlym štartom.

Mohutnú pochvalu si zaslúži BIOS dosky, ktorý prichádza s niekoľkými novinkami. Potešilo nás napríklad to, ako pri opúšťaní BIOS-u vidíte zoznam realizovaných zmien, ktoré sa po uložení zavedú do platnosti. Ďalej možnosť vytvárať si vlastné menu s najčastejšie používanými položkami, podobne ako majú zrkadlovky. Do prostredia BIOS-u si dokonca môžete robiť rýchle poznámky. A navyše je celé prostredie v režime UEFI graficky veľmi efektne spracované.

Softvérovo sú na tom dosky ASUS veľmi dobre a potvrdzujú to aj vo Windows, kde pomocou programu AiSuite môžete veľmi pohodlne meniť nastavenia systému a sledovať správanie teplôt či napätí. Ide skrátka o vynikajúcu dosku, ktorá si zaslúži o niečo vyššiu cenu než priama konkurencia, pretože ju dokáže obhájiť výbavou. Takú v podobnej kombinácii u konkurentov nenájdete. Navyše posúva možnosti platformy X79 na úroveň najaktuálnejších dosiek.

Zapožičal: ASUS
Cena: 310 EUR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať