CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

3× energeticky úsporné notebooky

Archív NXT
0

Letné notebookové novinky sme zamerali na zaujímavé kúsky z pohľadu energetickej náročnosti a chladenia. V jednom prípade tu máme veľký model, no s netradične štíhlym dizajnom. Dva zvyšné modely predstavujú konvertibilné notebooky. Sú síce trochu hrubšie, no dajú sa dobre prenášať a ich energetická úspora je značná.

NTB tab.jpg

Acer Aspire E1-510

Ultralacný notebook, ktorý je zároveň tenký. Toto sa podarilo Aceru, a hoci v tejto cenovej skupine sa výrobca primárne neorientuje na materiály, je tu pár vlastností, ktoré stoja za pozornosť a márne by ste ich hľadali aj v drahších notebookoch. Rekordná výdrž a pohodlná práca budú dva hlavné faktory pri tomto rýdzo kancelárskom notebooku.

csm_E1_Teaser_e617c14305.jpg

Dizajn

Výrobca mal isté cenové limity, no napriek tomu sa nám tento model páčil. Áno, je trochu fádny, plasty spoľahlivo zachytia všetky odtlačky prstov a mastnoty, ale stále ide o dobrý počítač pre nenáročného používateľa. Najviac sme ocenili tenký dizajn, ktorého hrúbku vlastne určuje len optická DVD mechanika. Ako vidno, aj na 15,6" tele sa dá zapracovať a vcelku pôsobí notebook skladným dojmom. S tým súvisí aj jednoduchšie prenášanie a rozdiel oproti hrubším modelom sme popri iných veciach v batohu badali. Povrch základne je hladký, touchpad a tlačidlá sú mierne zdrsnené. Čierna farba je základom tohto stroja, platí to tak pre veko, ako aj pre základňu a tlačidlá. Nenápadné je aj tlačidlo na zapnutie, ktoré nemá podsvietenie. Všetky signalizačné prvky sú na prednej hrane a nám sa tento spôsob pri notebookoch páči. Napodiv výrobca umiestnil vedľa numerického bloku zmenšené verzie šípok, aj keď ide o 15,6" model. Našťastie majú okolo seba dostatok miesta. Veko je mierne slabšie a pri trochu väčšom tlaku sa stlačenie prejavuje na displeji.

Výzbroj a výkon

Výrobca zvolil procesor Intel Celeron N2920 1,86 ÷ 2 GHz. Ide o jeden z novších modelov mobilného Celeronu, ktorý má štyri jadrá a uvedený bol na konci roka 2013. Jeho maximálne TDP je 7,5 W, čo sa prejavilo nielen na nízkej teplote pri záťaži, ale aj na výslednej spotrebe. Z pohľadu takýchto veľkých notebookov je to „rekordman", ktorý vás nebude stáť takmer nič, pokiaľ ide o cenu elektrickej energie. Kapacita RAM je na úrovni 2 GB a dosť to cítiť pri náročnejších úlohách. Viac ako kapacita RAM sa však prejavil pevný disk. Má kapacitu 500 GB, no ide o pomalší 5400-otáčkový disk. Rozlíšenie je HD a plne korešponduje s cieľovou skupinou, ktorej je tento model určený. Všimli sme si aj nižšiu hmotnosť. Svoj podiel majú na nej najmä plasty, no pri pozornejšom zaobchádzaní zrejme oceníte hmotnosť iba mierne presahujúcu dva kilogramy.

Výsledky testov dopadli podľa očakávania. Počítač nie je stavaný na hranie hier, a to ani tých starších. V kancelárii sa však nestratí, rovnako ani na cestách. Dych nám vyrazila výdrž. Sedem a pol hodiny na notebook v tejto cenovej kategórii, to je rozhodne výsledok, ktorý poteší. Výbava portov je skromnejšia, popri dvoch verziách USB 2.0 je tu aj jeden port USB 3.0. K základnej výbave sa pripájajú port HDMI a VGA. Na prednej hrane je vľavo čítačka pamäťových kariet.

Hodnotenie

Tenký dizajn, minimálna energetická náročnosť, výdrž, cena
Pomalší HDD, plasty a odtlačky prstov

Cena: 299 EUR
Zapožičal: Acer

HP Pavilion 11 x360

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Cenovo dostupný notebook s možnosťou používania aj vo forme tabletu bude vítaným spoločníkom cestujúcich používateľov. V dielni HP sa podarilo zladiť efektný a funkčný dizajn s cenou a vytvoriť primeranú kombináciu. Tento notebook na nás urobil dobrý dojem. Ak chcete niečo na používanie v kaviarni, škole alebo aj doma, je tu ergonomická „jedenástka" za super cenu.

HP-Pavilion-x360-3.jpg

Dizajn

Vzhľad notebooku sa podaril a domnievame sa, že viac zaujme ženy. Dostupný je v čiernej a červenej farbe. Vyskúšali sme model s vekom a zadnou stranou červenej farby veka a a môžeme ho smelo odporúčať každému, kto chce byť v spleti sivých a čiernych šasi viac viditeľný. Hrany sú oblé, a tak sa dobre používa v režime tabletu aj klasického notebooku. Základňa s klávesnicou je z hliníkového materiálu, ktorý dobre chladí aj v teplom počasí. Okolo základne je pogumovaný lem kolísky spodnej časti, do ktorej je vnorená základňa. Hoci mal notebook široké gumové podstavce, pri väčšom vyklopení displeja sa šmýkal. Displej totiž nadvihne spodnou stranou veka základňu.

Prichytenie je špeciálne vzhľadom na možnosť otočenia displeja do režimu tabletu. Kĺb je pevný a voľačo znesie. Notebook sme však prevažne používali v klasickom režime. Ako tablet sa nám predsa len zdal hrubý. Využiť tento systém môžete vtedy, ak pozeráte filmy alebo chcete niekomu ukázať fotografie. V takom prípade sa zíde aj dotykový displej. Ide len o 11-palcový model, no pracovalo sa nám na ňom nadštandardne. Veľkosť klávesov a ich rozmiestnenie sú navrhnuté tak, aby ste písali aj po prechode z inej značky prirodzene a nemuseli ste si zvykať na iné rozloženie a posunutie klávesov. Výrobca pojal klávesy F príliš multimediálne, no v BIOS-e sme zmenili poradie F a úpravu jasu či iných funkcií späť na hmat Fn + F, nie ako priamu voľbu. Pod displejom je logo Windows. Je podsvietené a jeho funkcionalitu netreba zvlášť rozoberať. Chýbala nám vibračná reakcia a podsvietenie klávesnice. Chápeme však aj dôraz na cenu.

Výzbroj a výkon

Intel Pentium N3520 2,166 ÷ 2,42 GHz má dynamickú frekvenciu podľa záťaže. Ide viac o šetrenie energie než výkon. Štyri jadrá sa však prejavili a procesor zvláda prezeranie filmov v HD rozlíšení a zároveň surfovanie po internete. Hoci v závislosti od otvorených záložiek dokáže prehliadač procesor poriadne žmýkať. Kým ostatní výrobcovia volia 2 GB RAM, HP bolo štedrejšie a použilo dnes viac-menej štandardnú kapacitu na úrovni 4 GB. Pevný disk je 500 GB s 5400 otáčkami, no aj keď to podľa benchmarkov tak nevyzerá, hybridný disk má svoje plusy. Je tu totiž ešte 8 GB SSD ako súčasť disku a slúži ako cache na dáta. Notebook sa tak dá rozumne používať a netreba sa obávať ani reštartov, ktoré trvajú na bežných diskoch neúmerne dlho.

Na ľavej hranej je výduch ventilátora, no notebook nie je veľmi hlučný ani pri náročnejšej práci. Na tejto strane je ešte port USB 2.0, kombinovaný audiokonektor a tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Vľavo je čítačka pamäťových kariet, dva porty USB, z toho jeden vo verzii 3.0, HDMI a eternetový konektor v plnej veľkosti.

Hodnotenie

Použitie aj v režime tabletu, vzhľad, celkový výkon a cena, hybridný disk, dotykový displej
Hrúbka

Cena: 449 EUR
Zapožičal: Hewlett-Packard Slovensko

Lenovo IdeaPad Flex 10

Kým staršie modely notebookov mali veľmi skromné možnosti, čo sa týka variability displeja a uhla vyklopenia, teraz výrobcovia prichádzajú s novým konceptom. Lenovo v tomto smere určuje trend a tento dual-mode notebook si môžete vychutnať v dvoch režimoch. Nám sa tento spôsob páčil a je to počítač, ktorý si treba brať všade so sebou. Veď na to je aj určený.

flexs (2).jpg

Dizajn

Vzhľad tohto mininotebooku trochu pripomína niekdajšie netbooky, od ktorých sa už upustilo. V každom prípade sú použité nové komponenty a celkový dizajn sa podaril. Svoj podiel na tom majú ostrejšie hrany a v kombinácii sivej a sivohnedej vyzerá notebook značne high-tech. Tento konvertibilný stroj je niekde na rozmedzí tabletu a bežného notebooku. Dá sa otočiť tak, že klávesnica bude naspodku ako stojan a displej bude naklonený ako pri bežnom režime notebooku. Tento režim je vhodný na prezentácie, no na použitie v tomto špeciálnom režime bude musieť každý prísť sám. Klávesy sú dostatočne veľké, šetrilo sa len na dĺžke klávesov Ctrl, Shift a rozmere šípok. Tie sú však stále dostatočne veľké na pohodlné ovládanie. Zatiaľ čo výrobca sa sústredil na pohodlie pri použití klávesnice, touchpad výrazne ustúpil do úzadia. Jeho miniatúrna verzia tu síce je, spoľahnite sa však radšej na myš alebo dotykový displej. Notebook je kompletne z plastu, no konštrukcia je dostatočne pevná. Veko má šrafovanie a ako celok to vyzerá dobre. Na prenášanie je to vynikajúci nástroj.

Výzbroj a výkon

Po preskúmaní tela sme nenašli žiadny výduch ventilátora. Procesor Intel Celeron N2920 1,86 ÷ 2 GHz ho totiž nepotrebuje, rovnako ani zvyšok hardvérovej výbavy. Počítač je teda absolútne tichý a úsporný. Z nášho modelového výpočtu pri použití 15 hodín denne vás jeho používanie nebude stáť viac ako 5 eur ročne. Priznať však treba aj druhú stránku. Výkon nie je prvoradý faktor a 500 GB disk s 5400 otáčkami vás o tom presvedčí. Takisto ani 2 GB RAM nie je žiadne terno. Napriek tomu sa nám notebook páčil. Má vynikajúcu cenu a svoju úlohu ultraprenosného kancelárskeho stroja si splní veľmi dobre, nech už ste kdekoľvek. HD rozlíšenie displeja je na 10-palcovú uhlopriečku tak akurát.

Výbava portov v zásade zodpovedá telu. Podstatné je, že sú tu dva porty USB - jeden aj vo verzii 3.0. Nechýba HDMI, no slot na pamäťové karty tu nenájdete. Škoda, občas by sa zišiel. Na pravej hrane je tlačidlo na zapnutie a takisto aj tlačidlo na ovládanie hlasitosti.

Hodnotenie

Dizajn, veľkosť klávesnice, vyklopenie dotykového displeja, nehlučný, výdrž
Miniatúrny touchpad, pomalý disk

Cena: 299 EUR
Zapožičal: Lenovo

NTB tab 2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať