Disky SSD naplno nastupujú

Archív NXT
0

Spoločnosti Samsung sa za niekoľko posledných rokov podarilo vybudovať neotrasiteľnú pozíciu medzi výrobcami diskov SSD, ktorí ponúkajú nielen cenovo prijateľné a spoľahlivé disky, ale zameriavajú sa aj na klientelu požadujúcu maximálny výkon. V teste sme proti sebe postavili dvojicu novších diskov SAMSUNG 840 EVO a starší top model SAMSUNG 840 PRO, ktoré sa odlišujú nielen cenou a dostupnou kapacitou, ale najmä typom použitých pamätí.


Zatiaľ čo SAMSUNG 840 PRO využíva 21 nm čipy MLC, modely EVO sa spoliehajú na novšie 19 nm pamäte TLC. Hlavný rozdiel spočíva najmä v cene a kapacite, ale aj v dosahovanej rýchlosti a životnosti pamäťových čipov. Dnes najčastejšie používané pamäte MLC dokážu v jednej bunke uchovávať 4 stavy, čomu zodpovedá užitočná kapacita dvoch bitov. Pamäte TLC uchovávajú až 6 stavov, čo na jednej strane umožňuje využiť až 3 bity na bunku, ale zložitejšie uchovávanie stavov sa odzrkadľuje aj na nižšej rýchlosti a životnosti pamäťových čipov. Tieto nedostatky možno aspoň čiastočne minimalizovať použitím prepracovaného radiča, ktorý optimalizuje vstupno-výstupné operácie. V redakčnom teste sme sa zamerali na porovnanie výkonnosti a prevádzkových parametrov trojice v súčasnosti najzaujímavejších diskov SSD z produkcie spoločnosti Samsung.

SAMSUNG 840 EVO laptop 250 GB

Evolúcia v podobe diskov 840 EVO prináša niekoľko výhod a zároveň kompromisov. Najväčší kompromis je maximálny počet prepisov a celková rýchlosť disku, ktorá pri 250 GB modeli dosahuje len úroveň niekoľko rokov starého high-endu. Hlavný problém je nízky počet použitých pamäťových čipov, čo vidno aj na minimálnych rozmeroch plošného spoja. Menší počet pamäťových čipov používa pri operáciách menší počet paralelných kanálov, čo sa nepriaznivo prejavuje na celkovom výkone.

Samsung_840_EVO.jpg

Samsung_840_EVO250_inside.jpg

Katastrofu s dramatickými prepadmi výkonu aspoň čiastočne zachraňuje výkonný radič MDX s trojicou procesorov taktovaných na 400 MHz, ale po zaplnení disku a vzniku vnútornej fragmentácie klesá výkon najvýraznejšie spomedzi testovaných modelov. Pri zaplnení na 75 % môžete nezriedka očakávať až 50-percentný pokles výkonu, a to aj bez predchádzajúceho agresívneho zápisu. Za zváženie stojí aj počet maximálnych prepisov, ktorý pri 19 nm pamätiach TLC klesol niekde na hranicu 2000 prepisov, čo nemusí postačovať náročnejším použitiam. Bežní používatelia však môžu zostať pokojní, pretože aj pri každodennom zápise 50 GB dát by disk mal vydržať približne 15 rokov.

Cena: 165 EUR

SAMSUNG 840 EVO laptop 500 GB

Model s vyššou kapacitou už používa namiesto dvoch až 8 čipov, čo sa priaznivo prejavilo aj na dosahovanom výkone a životnosti. Namerané rýchlosti konkurujú a nezriedka prekračujú aj SAMSUNG 840 PRO 256GB. Vysoký výkon je napriek pamätiam TLC dosahovaný najmä vďaka rýchlejšiemu radiču a novej technológii TurboWrite, ktorá využíva časť buniek TLC na zápis 1 bitu informácie v režime SLC.

Táto časť disku tak v podstate funguje ako vyrovnávacia pamäť, ktorá efektívne zvyšuje okamžitú rýchlosť zápisu menších objemov dát. Veľkosť pamäte TurboWrite stúpa s dostupnou kapacitou, kde 250 GB model disponuje pamäťou s veľkosťou 3 GB a väčšie modely majú túto kapacitu násobne zväčšenú. Nevýhodné je, že pri rýchlych zápisoch a zaplnení tejto vyrovnávacej pamäte dochádza k výraznejším poklesom dosahovaných rýchlostí. Súčasťou všetkých diskov Samsungu je aj dodávaný informačný softvér Magician, ktorý zobrazuje množstvo užitočných informácií a umožňuje jednoduchú migráciu operačného systému zo starého disku.

Samsung_840_EVO500_inside.jpg

Cena: 284 EUR

SAMSUNG 840 PRO 256 GB

Samsung_840_PRO256.jpg

Napriek svojmu veku dosahuje séria SAMSUNG 840 PRO aj dnes vynikajúci výkon na hranici súčasného high-endu. Vysokovýkonná séria PRO je určená najmä pre pokročilých a náročných používateľov, ktorí požadujú maximálny výkon aj napriek mierne vyššej cene. Testovaný disk je vybavený 21 nm pamäťou MLC s kapacitou 256 GB. V kombinácii s úsporným radičom tvorí vhodného kandidáta aj na prípadný upgrade notebooku, kde sa hľadí na každý spotrebovaný watt. Na plošnom spoji je okrem radiča a vyrovnávacej pamäte umiestnených 8 čipov NAND, ktoré zaručia optimálny výkon aj v prípade zaplnenia a náročnejšieho používania.

Spomedzi trojice testovaných diskov vykazoval SAMSUNG 840 PRO najmenší pokles rýchlosti po zaplnení a vďaka väčšiemu plošnému spoju dosahoval aj najnižšie prevádzkové teploty. Kovové telo sa aj počas dlhodobej záťaže zahrialo len na prijateľnú teplotu, ktorá nepredstavuje problém ani pre notebooky bez aktívneho chladenia.

Cena: 219 EUR

74.jpg

Verdikt PC REVUE

SAMSUNG 840 EVO prináša príjemnú evolúciu v podobe priaznivej ceny a drobných zlepšení na strane radiča, ale modely s kapacitou 250 a menej GB neposkytujú veľmi vysoký výkon, ktorý naďalej zostáva doménou série 840 PRO.

Všetky disky na test zapožičala spoločnosť Samsung Slovensko, uvedené ceny sú odporúčané.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať