ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

5× recenzia notebooku

Archív NXT
0

Aký by bol nový rok bez poriadneho prekvapenia aj na poli notebookov? Pripravili sme pre vás päť recenzií veľkých noviniek na našom trhu. Začneme oku lahodiacim ultrabookom shrúbkou iba 12,9 mm zdielne Aceru. Rovnaká značka prináša na náš trh aj svoj Chromebook.

qr_notebookove_novinky.png

Predstavujeme notebook založený na operačnom systéme od Google. Uvidíte, ako sa s ním pracuje a čo od neho môžete čakať.

ASUS mieri medzi používateľov hybridným notebookom typu 2 v1 satraktívnou cenou. Lenovo si pripravilo o300° otočný IdeaPad Flex 14 aSony prináša svoju cestovateľskú malinu aprincipiálne takisto notebook typu 2 v1 sneustále oddelenou klávesnicou.

notebooky tab 1-1.jpg

Tabuľka technických parametrov novoročných notebookových noviniek

Acer Aspire S7-392

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Acer ukazuje svetu, ako sa robí špičkový ultrabook. Dizajnom, kvalitou spracovania, kvalitou displeja, hrúbkou, ale, žiaľ, aj cenou. Aspire S7 je výstavný kúsok shrúbkou iba 12,9 mm, s výbornou výbavou apríjemnou hmotnosťou iba 1,331 kg. Tohto 13,3-palcového krásavca si môžete zobrať aj na viac ako 6-hodinové cesty. Aprácu si tak vychutnáte na displeji srozlíšením 2560 × 1440 pixelov.

acer3.jpg

Dizajn

Perleťová strieborná skombinovaná sbielou, úplne minimalistický dizajn anajmä kryt displeja chránený sklom Gorilla Glass 2 svýrazne podsvieteným logom Acer = nádych luxusu už pri prvom otvorení. Klávesnica je veľmi pohodlná, prakticky jej spätnú väzbu nepočuť. Touchpad je skôr širokouhlejší, sintegrovanými kontextovými tlačidlami, ale prekvapivo sa na ňom pracuje pohodlne. Šasi modelu Aspire S7 je vyfrézované zjedného kusa hliníka. Tenký anádherný dizajn ukrýva vsebe špičkový displej IPS svýbornými pozorovacími uhlami. Za nás pridávame, že je škoda vyhotovenia vlesklej povrchovej úprave. Zdizajnového hľadiska nemôžeme zabudnúť na dve veci – na ľahký napájací adaptér anový systém chladenia TwinAir vzadnej časti.

Výzbroj avýkon

Srdcom tohto elegána je nízkonapäťový dvojjadrový procesor Intel Core i7-4500U, ktorému sekunduje pekných 8 GB pamäte RAM. Výrobca sa stým nebabral avložil do svojej novej vlajkovej lode na poli ultrabookov 256 GB disk SSD. Displej sWQHD rozlíšením je krása – nie je to síce notebook snajvyšším rozlíšením na trhu, no rozdiel vporovnaní sfull HD displejom objavíte aj voľným okom. Pomenej je však rozhraní – objavili sme jedno HDMI (chválime, že je rozmerovo plnohodnotné) adva porty USB typu 3.0. Potom je tu ešte jeden špecializovaný konektor na redukcie. Súčasťou balenia je redukcia ztohto portu na VGA ajedna kombinovaná redukcia, ktorá vmenšej škatuľke ponúka VGA, eternet aUSB súčasne.

Čítačku pamäťových kariet aaudioport považujeme za samozrejmosť. Ak aj zavrieme oko nad menším portfóliom rozhraní, nemusel sa výrobca uskromniť so starším čipom Wi-Fi spodporou štandardov B, G aN, mohol už pridať aj podporu AC. Čím však tento biely ultrabook rozhodne poteší, je výdrž. Štvorčlánková batéria skapacitou 6280 mAh ponúka veľmi solídnu výdrž za hranicou šiestich hodín na jedno nabitie. Zvýkonnostného hľadiska postačí S7 na všetko, na čo sú ultrabooky určené, okrem grafického výkonu ahier. Tu nepomôže ani Intel Core i7, treba totiž zobrať do úvahy, že ten je tu najmä na predĺženie výdrže. Acer Aspire S7 je vcelku ideálny nástroj pre cestovateľov, ktorí zároveň potrebujú aj reprezentovať. No uvádzacia cena je vysoká.

Hodnotenie

Dizajn, hrúbka, nadštandardné rozlíšenie displeja, 256 GB SSD
Cena, malé portfólio rozhraní, lesklý displej


Cena: 1729 EUR
Zapožičal: Acer

Acer Chromebook C7

Štvorfarebné logo Chrome na veku displeja okamžite prezrádza, že nejde ohocijaký počítač. Nový model je špeciálne určený pre používateľov, ktorí radi využívajú cloudové služby, potrebujú byť on-line avyžadujú hlavne výdrž amobilitu. Tento notebook nie je vhodný pre každého. Má svoje výhody, ale oproti hlavnej platforme aj množstvo obmedzení. Dá sa používať aj vrežime off-line.

Acer-Chromebook-previewed-at-IDF-forward-angle.jpg

Dizajn

Na prvý pohľad je dizajn zameniteľný sbežným notebookom. Nejde však ani tak opriame odlíšenie Chromebooku od iných notebookov, ako skôr o fakt, že mohol byť oniečo tenší. Výbavou aj typovo by mohol byť tento model pokojne vo variante neoficiálneho „ultrabooku“. Vzásade však ide opríjemného spoločníka na cesty. Tým, že je tu Chrome OS, je klávesnica oniečo čistejšia. Absentujú klasické klávesy na pohyb vdokumentoch (Page down, up atď.), samozrejme, aj kláves na spustenie ponuky Štart. Tu je vlastná ponuka aplikácií, práve preto by sme nejaký podobný kláves aj ocenili. Klávesnica má nadštandardné veľkosti klávesov práve pre spomínanú úsporu miesta apíše sa na nej pohodlne. Kláves Enter má silnejší prítlak, je však možné, že je to tak len v prípade testovacieho kusa. VChrome OS sa nám veľmi dobre pracovalo stouchpadom. Po pripojení myši nám prekážala maximálna rýchlosť kurzora.

Výzbroj avýkon

Zpohľadu výkonu ide ozaujímavý jav, ktorý však vzhľadom na platformu nie je výnimočný. Notebook bol počas surfovania na webe sviacerými otvorenými kartami svižný, takisto aj pri prehrávaní videa. Podľa rýchlosti sme odhadovali silnejšiu platformu. Použitý je procesor Intel Celeron 2955U sfrekvenciou 1,4 GHz. Ide odvojjadrový model sdostatočným výkonom pre túto platformu. RAM má kapacitu len 2 GB, no aj to úplne postačuje na pohodlné používanie.

Ocenili by sme viac úložného priestoru než len 16 GB. Sdokumentmi síce môžete pracovať aj off-line apo pripojení ksieti sa synchronizujú sdanými službami, ale na multimediálne súbory treba použiť externé úložisko. Buď vo forme externého disku, alebo napríklad pamäťovej karty. Displej má natívne rozlíšenie 1366 × 768 pixelov, ktoré sa dá umelo zvýšiť na 1536 × 864 pixelov. Prvky na obrazovke sa zmenšia azískate slušný priestor navyše. Všetky nastavenia sa vykonávajú na karte nastavení prehliadača Chrome.

Samozrejme, na rozdiel od bežného prehliadača tu pribudli systémové voľby, ako nastavenia Wi-Fi, Bluetooth, myši, obrazoviek atď. Najviac sme si cenili rýchly štart aplikácií aj počítača zúsporného režimu. Kým stihnete otvoriť veko displeja, systém je pripravený na použitie bez jediného zaseknutia. Vtomto smere sa nám naozaj páčilo zaklapnutie notebooku ajeho takmer okamžité uspatie. Pri práci nám vydržal zhruba 9 hodín, čo je výborná hodnota. Ideálne pre cestujúcich používateľov, ktorí nevyžadujú špecifické programy.

Výbava portov pozostáva zdvoch USB, ztoho jeden vkonfigurácii 3.0, HDMI, vstupno-výstupného audioportu ačítačky kariet SDHC. Spolu sChromebookom získavate na dva roky zadarmo 100 GB dát vúložisku Google Disk, čo považujeme za poriadnu pridanú hodnotu. Možno ešte keby klávesy boli podsvietené. Chápeme, že zlepšovať by sa dalo viac vecí, no potom by už notebook nemal taký dobrý pomer cena/výkon. Nechýba Wi-Fi a/b/g/n,Bluetooth 4.0 aHD kamera na videohovory. Nie je to počítač pre tých, ktorí potrebujú programovať klasické aplikácie, ani pre tých, ktorí chcú strihať video alebo hromadne spracúvať fotky. Pre študentov apoužívateľov, ktorí vytvárajú web, tvoria texty alebo chcú nástroj na sociálne siete ačítanie, je to ideálny pomocník.

Hodnotenie

Výkon, výdrž, uspatie azobudenie, ovládanie, dobre použiteľný touchpad, zvýšenie rozlíšenia, cena
Klávesnica nie je podsvietená, len 16 GB disk SSD

Cena: 249 EUR
Zapožičal: Acer



ASUS Transformer Book T100

Keď sme ho prvýkrát otvorili na redakčnom stole, nevedeli sme presne, čo si oňom máme myslieť. Je to plnohodnotný notebook sWindows 8.1 vhybridnom vyhotovení sodnímateľnou klávesnicou alebo tablet sprídavnou klávesnicou, do ktorého výrobca dostal Windows 8.1? Správna odpoveď je niekde uprostred abližšie smerom ktabletu. Zodpovedá tomu cena, výbava, veľkosť displeja či použitá flash pamäť. Každopádne je Transformer Book T100 krásny dôkaz toho, ako sa spája svet tabletov anotebookov. Apresne toto je trend, na ktorý jasne nabehol aj ASUS.

asus3.jpg

Dizajn

Pri vybaľovaní nás ihneď nadchla jedna vec – ľahučký adaptér. Ten je však preto taký ľahký amalý, lebo ponúka nabíjanie tabletu cez klasický port microUSB anepotrebuje také veľké „trafo“. 10,1-palcový tablet prichádza včierno-sivom perleťovom dizajne. Nič výnimočné, skôr cesta, ako nikoho neodstrašiť. Súčasťou balenia je aj dokovacia klávesnica. Treba si však uvedomiť, že je to iba klávesnica bez prídavnej batérie, čo je škoda. Tlačidlá na klávesnici sú dosť natesnané pri sebe a touchpad je takisto miniatúrny. ASUS chválime za hmotnosť zariadenia akvalitný panel IPS 10,1-palcového displeja sHD rozlíšením.

Výzbroj avýkon

Pri študovaní špecifikácie produktu sme sa obzvlášť tešili na procesor Intel Atom Z3740. Ide totiž oprocesor srodiny Bay Trail, postavený na architektúre Silvermont, ktorý vporovnaní spredošlou generáciou Atomu ponúka dve jadrá navyše (je to štvorjadrový procesor) azároveň dvojnásobný výkon pri podobnej nadobúdacej cene. Výkonnostný rozdiel cítiť pri prehrávaní videa, určite však snovým Atomom nepočítajte na najmodernejšie hry či náročnejšie aplikácie.

Jeho TDP je pod hranicou 4 W aSDP stanovené na úrovni 2 W. Akeďže výkon treba uchladiť, tu nie je veľký priestor na zlepšovanie. Testovaná verzia T100 ponúkala 2 GB pamäte RAM, ktoré stačili na chod systému Windows 8.1, aj keď niekedy sme museli byť trpezlivejší. Vnútorná pamäť bola vyriešená vpodobe 32 GB modulu eMMC, dostupná je T100-vka aj vkonfigurácii s500 GB diskom HDD asi za 50-eurový príplatok. Ak nepotrebujete veľa miesta na disku, pozrite si ten fantastický výkon pamäte eMMC flash. Bezproblémový chod Windows 8.1 na tablete nás príjemne prekvapil. Nesmiete mať však veľa spustených aplikácií azaplniť RAM-ku, potom začne systém výrazne swapovať.

Rozhrania sú riešené takto: port microHDMI je na tablete spolu sportom microUSB štandardu 2.0 aešte je tu audiokonektor. Na klávesnici sa nachádza iba jeden port USB. Tým sme skončili. Reproduktory sú na tablete skôr zpovinnosti. Potešila nás 1,2 Mpix kamera ačítačka pamäťových kariet. Dvojčlánková batéria vtablete skapacitou 31 Wh však ukázala naplno výhody nového procesora zrodiny Bay Trail. Takmer osem hodín na jedno nabitie pri bežnej kancelárskej práci je nadmieru slušný výkon. ASUS Transformer Book T100 je výborný evolučný krok, ktorý ukazuje, kam sa symbióza notebookového atabletového sveta bude uberať. Atento smer sa nám rozhodne páči.

Hodnotenie

Mobilita, výdrž pri práci na batérie, nový Intel Atom
Nekomfortná klávesnica bez batérie, vtestovacej verzii iba 32 GB eMMC

Cena: 349 EUR
Zapožičal: ASUS

Lenovo IdeaPad Flex 14

Keď sme pred pár mesiacmi sledovali model Flex na výstave IFA pri jeho oficiálnom predstavení, mali sme zmiešané pocity. Teraz však už vieme, že Lenovo ide správnym smerom. Čím je IdeaPad Flex špecifický? Najmä tým, že má dotykový displej otočiteľný o300°. Nie o360° ako Yoga, ale o300° tak, aby ste ho mohli používať ako stan či stojan, chýba teda režim tablet. Zároveň výrazne kleslacena. Testovaná konfigurácia sIntel Core i5 a8 GB RAM síce stojí mierne cez 700 eur, na výber je však aj verzia sIntel Core i3 so4 GB RAM (na dotykové aplikácie postačujúce) ajej cena sa začína už od 559 eur. Mimochodom, Lenovo IdeaPad Flex 14 je ultrabook.

lenovo1.jpg

Dizajn

Farebná kombinácia black-orange pôsobí sviežo, vtomto smere nemáme výhrady – konečne sa niekto snaží vyhnúť bežným čiernym, strieborným abielym notebookom. Výčitku však smerujeme k plastom imitujúcim brúsený hliník. Chápeme snahu oudržanie nízkej ceny, ale treba si dať záležať aj na konštrukčnom spracovaní. Stačí poklepať prstom po plastoch vedľa touchpadu amáte dojem, že ide skôr ohračku ako seriózny pracovný nástroj. Apritom je tento multi-mode PC/ultrabook zaujímavo konštruovaný svojimi pántmi, oktorých životnosť by sme sa vôbec nebáli. Hmotnostne by na tom Flex mohol byť o100 až 200 gramov lepšie, ale stále sa pohybujeme pod hranicou 2 kg. Vznačke Lenovo sa nám dlhodobo páči klávesnica typu AccuType – mierne dovnútra zaoblené tlačidlá sú príjemné pre brušká prstov.

Výzbroj avýkon

Intel Core i5-4200U je typická voľba výrobcov notebookov anajmä ultrabookov vtomto segmente. Ateší nás, že aj pri udržaní rozumnej ceny Lenovo nešetrilo na procesore. Práve naopak, pridalo mu ešte 8 GB pamäte RAM apoužívateľovi doprialo hybridný pevný disk – 8 GB SSHD vkombinácii s500 GB klasického HDD pri 5200 ot./min. Ako číslovka na konci modelového označenia pripomína, ide o14-palcový model sdisplejom sHD rozlíšením. Je to všakbežný panel TN, pri ktorom vidieť citeľnú degradáciu farieb pri pohľade zboku, zhora azdola.

Možno si poviete, že na displej sa predsa pozeráme priamo. No Flex má slúžiť presne na to, aby sa naň vrežime stanu či stojana pozerali viacerí atu už výhrada začína naberať na význame. Displej má lesklú povrchovú úpravu, samozrejme, matnú vtejto cenovej kategórii zatiaľ veľmi nečakáme. Ale aj na to príde čas. Dôležité je, že ide o dotykový displej. Integrované reproduktory nás príjemne prekvapili svojou hlasitosťou. Zrozhraní je kdispozícii na ľavej hrane vyklápateľný eternetový port, HDMI aUSB 3.0.

Na opačnej hrane sa nachádza USB 2.0, čítačka pamäťových kariet, audiokonektor aovládanie hlasitosti. Skôr teda povinná jazda, ale výrobca zachoval všetko dôležité. Lenovo udáva výdrž štvorčlánkovej batérie tohto ultrabooku na úrovni 9 hodín. Ktejto hranici sme sa však pri testoch nevedeli priblížiť. Prekročili sme pohodlne päťhodinovú hranicu, čo je dobrý výsledok. Pri spracovaní multimédií výkonnostne výrazne pomáha dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce GT 720M s2 GB vlastnej pamäte. Výborne si svoju prácu robí aj operačná pamäť. Lenovo IdeaPad Flex 14 je rozhodne zaujímavý kúsok. Ak radi ukazujete doma fotografie, prípadne potrebujete prezentovať výsledky svojej práce, ide odostatočne flexibilný pracovný nástroj.

Hodnotenie

Cenová dostupnosť, multi-mode ultrabook, 8 GB pamäte RA
Nižšia kvalita displeja, kvalita konštrukčného spracovania plastov

Cena: 709 EUR
Zapožičal: www.lenovoonline.sk

Sony Vaio Tap 11

Zaujímavý anetradičný nástroj pre nadšencov tabletov alebo nekonvenčných ultrabookov. Počítač pre každého, kto nevie, či chce tablet alebo PC. Koncept je trochu odlišný, najmä vďaka klávesnici, ale inak sa dá používať ako bežný notebook. No treba počítať skompromismi, keďže výrobca sa snažil zariadenie orientovať viac ako tablet než počítač. Vtomto prípade však smierne prestrelenou cenou.

Sony-Vaio-Tap-11.jpg

Dizajn

Vzhľad je pri zariadení tohto typu veľmi dôležitý faktor. Každopádne zhľadiska dizajnu nemáme Sony čo vytknúť.Výrobca pripravil pre používateľov z ergonomickej stránky použiteľný tablet arovnako dobre použiteľný prenosný počítač. Vyváženie tabletu aultrabooku sa podarilo, pripravte sa však na nejaké ale... Vtomto prípade zohráva dôležitú úlohu fakt, že vrežime notebooku sa dá použiť len na pracovnom stole. Vlietadle, vo vlaku, čakárni, skrátka kdekoľvek, kde nie je kdispozícii stôl, si musíte vystačiť len srežimom tabletu. Výklopná nožička na zadnej strane displeja potrebuje pevnú plochu, hoci aj hladkú, keďže je pogumovaná. Na nerovný povrch to však nie je. Na klávesnici sa pracuje veľmi dobre, no vyčítame jej náhodné odpájanie, ato dosť časté. Ak nepomohlo spustenie avypnutie leteckého režimu, pomohol až reštart. Koncept je fajn, výrobca však na ňom musí ešte poriadne zapracovať. Dodáva sa vbielej ačiernej farbe.

Výzbroj avýkon

Intel Pentium 3560Y prezrádza, že toto nie je zariadenie na náročnú prácu. Hodí sa ako kancelársky nástroj, na surfovanie na internete, prezeranie obrázkov, skrátka na bežné úlohy. Ide síce odvojjadro na frekvencii 1,2 GHz, no na strihanie videa to veľmi nie je, hoci aj toto sme prostredníctvom Sony Vaio Tap 11 zvládli. Výbava je štandardná – 4 GB RAM, 128 GB disk SSD aintegrovaná grafická karta Intel HD Graphic 4000. Čo nás však enormne potešilo, je rozlíšenie. Full HD je síce trochu priveľa na 11-palcový displej, no získate veľkú zobrazovaciu plochu vmalom tele. Ato sa pri práci sviacerými dokumentmi hodí. Navyše je vbalení dotykové pero, ktoré môžete využiť s mnohými aplikáciami acelým systémom Windows 8. Takisto sa nám páčila prítomnosť IR portu, ktorý nahradí vďaka špeciálnej aplikácii od výrobcu vaše ovládače vdomácnosti. Aplikácia TV SideView zase spraví zvášho tabletu druhý TV displej na prehľad oaktuálnom vysielaní. Keďže ide oSony, nechýba technológia Exmor RS for PC pracujúca vkooperácii s8 Mpix fotoaparátom.

Portová výbava je trochu chudobnejšia apodriaďuje sa viac tabletu ako notebooku. Klávesnica je taká tenká, že nemá žiadne porty, iba nabíjací konektor. Integrovaný akumulátor čerpá energiu zhlavnej časti, teda tabletu. Na ňom je audiovýstup, tlačidlá na ovládanie hlasitosti, vypnutie ana druhej strane pod krytom port HDMI aport USB 3.0 smožnosťou napájania zariadení, aj keď je počítač vypnutý. Dva porty sú málo, ale mať len jeden port USB je celkom trúfalé. Buďme úprimní, počítač na tejto platforme sa najlepšie ovláda myšou. Ak nemáte BT myš, ale klasickú svlastným prijímačom, pripravte sa na zápasy ovoľný port USB sinými bežne používanými zariadeniami.

Hodnotenie

Tenký dizajn, úsporný procesor, tablet anotebook vjednom, dotykové pero
Len jeden port USB 3.0, samovoľné odpájanie klávesnice, nízky výkon, len 128 GB SSD na platforme Windows

Cena: 849 EUR
Zapožičal: Sony Slovakia

Verdikt PC REVUE

Tak čo, páčilo sa vám niektoré znašich novoročných prekvapení? Tentoraz bolo zčoho vyberať azačínali sme už na cene 249 eur. Tento mesiac si od nás ocenenie Tip redakcie odnáša Acer Aspire S7-392, ultrabook do tých najnáročnejších rúk. Je síce postavený cenovo vysoko, ale toto je ultrabook, ako si ho každý predstavuje – tenký, ľahký, tichý, elegantný apritom ultramobilný. Určite sa nám však páčili tento mesiac aj iné kúsky – napr. hybridné 2 v1. Či už lacnejší ASUS Transformer Book T100, alebo drahší Sony Vaio Tap 11. Je zábavné sledovať prerod medzi notebookmi, ultrabookmi atabletmi.

notebooky tab 1-2.jpg

Tabuľka výkonnostných testov novoročných notebookových noviniek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať