ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Sony Vaio Pro 13 po troch mesiacoch tvrdej práce

Archív NXT
0

Pred tromi mesiacmi sme vám priniesli prvú časť výsledkov dlhodobého testu jedného z najľahších 13-palcových ultrabookov súčasnosti Sony Vaio Pro 13. Ultrabook s hmotnosťou iba 1,062 kg využíva jednosmerné uhlíkové vlákna vo veľkej časti svojej povrchovej plochy (najmä krytu displeja), zároveň je výborne konštrukčne spracovaný a dostatočne výkonný.

Hmotnosť, mobilita a výdrž na batériu sú hlavné argumenty v prospech kúpy tohto fešáka, no netreba zabudnúť ani na full HD dotykový displej či NFC

Aktuálne sa predáva na Slovensku v piatich rôznych konfiguráciách, pričom cena sa začína už pod 900 eur. Prvých 90 dní náročného každodenného zaobchádzania už má za sebou, odhalili sme prvé chyby a zároveň po troch mesiacoch vieme nadmieru oceniť nadštandardnú výdrž batérie. Sony Vaio Pro 13 je totiž jeden z mála ultrabookov na trhu, ku ktorému môžete pripojiť sekundárnu batériu.

Oficiálna cena neklesla, porovnávače cien však nesúhlasia

Nami testovaná konfigurácia pod označením SVP1321M2EB je 13,3-palcový ultrabook v solídnej konfigurácii. Základom tvorí procesor Intel Core i5-4200U z rodiny Haswell, sekundujú mu 4 GB pamäte RAM a používateľ má k dispozícii 128 GB disk SSD. Ak pracujete úplne bežne, sem-tam trocha hudby či filmov a za mesiac-dva bežného používania sa rýchlo dostanete pod hranicu 10 GB voľného miesta. No 256 GB disk SSD by bol stále príliš drahý, disk HDD zas spomalí celú konfiguráciu. Takže tu si treba trocha zvykať. Čerešničkou na torte v celom modelovom rade Vaio Pro 13 je displej.

V rôznych konfiguráciách je k dispozícii v dotykovej a nedotykovej verzii, v matnej a lesklej povrchovej úprave. Vždy ide o displej Triluminos, ktorý patrí podľa nášho názoru k špičke na trhu dnešných spotrebiteľských ultrabookov. Matná verzia je dostupná v nedotykovej verzii, lesklá v dotykovej. Lesklá povrchová úprava je potiahnutá navyše antireflexnou vrstvou, ale napríklad počas písania tohto článku vidno v spodnej časti monitora zrkadlové odrazy prstov na klávesnici. Full HD rozlíšenie je návyková vec, keď si zvyknete, nebude chcieť už iné. Vlastne budete chcieť ešte vyššie a vyššie rozlíšenie. Nemusíte sa báť, vyššie rozlíšenie neznamená hneď miniatúrne písmo. Stačí systémové nastavenie operačného systému na 125 % veľkosť písma a je to v poriadku.

sony-nabijacka.jpg

Eternetový port je ukrytý v prídavnom module napájacieho adaptéra - premieňa eternetové rozhranie na signál Wi-Fi

Pred tromi mesiacmi bola odporúčaná koncová cena konfigurácie SVP1321M2EB na úrovni 1199 eur a vtedy sa jej držali aj internetové obchody. Dnes je situácia iná, po troch mesiacoch nájdete identický kúsok v internetových predajniach aj o 100 eur lacnejší. Ak chcete ísť ešte nižšie s cenou, máte dve možnosti - vziať si nedotykovú verziu (ďalších 100 ÷ 200 eur) alebo siahnuť po 11-palcovej verzii. No ak chcete plnohodnotnú 13-palcovú verziu a zároveň čo najviac ušetriť, vezmite si nedotykové vyhotovenie s matnou povrchovou úpravou.

Dobrý výber príslušenstva a najmä cestovateľská batéria

Pri hľadaní príslušenstva k notebooku sme natrafili na niekoľko kúskov užitočného originálneho príslušenstva - adaptér HDMI-VGA (VGP-DA15), ochranné puzdro (VGP-EMCP13), tašku na jedno plece (VGP-EMB12), štíhly sieťový adaptér (VGP-AC10V10), ale najmä cestovateľskú batériu VGP-BPSE38. A tu by sme sa pristavili, keďže sme pri úvodnom článku do dlhodobého testovania sľúbili, že ozrejmíme výdrž batérii v praxi. Integrovaná batéria udrží ultrabook pri živote 4 ÷ 6 hodín podľa typu práce. Preto sme boli obzvlášť zvedaví, čo spraví s výdržou sekundárna batéria.

Tá sa pripája k telu notebooku zo spodnej strany špeciálnym konektorom a pridáva ďalších zhruba 5000 mAh ku kapacite batérie. V praxi to však znamená, že sa výdrž notebooku predĺži na reálnych 9 ÷ 10 hodín podľa typu práce. Prvý mesiac používania sme na jedno nabitie nabíjali notebook až po desiatich hodinách bežnej práce (jas 70 %, Wi-Fi zapnuté, kancelárske dokumenty, hudba, e-mail). Po troch mesiacoch aktívneho používania celková kapacita batérie klesla, ale mierne, povedzme rozumne.

V čase tvorby tohto článku nabíjame notebook približne po deviatich hodinách bežnej práce. A keďže notebook nemá eternetový port, Wi-Fi je zapnuté a pripojené neustále. Takže pracovný deň môže vyzerať takto - buď si nabijeme notebook v noci a do práce napájací adaptér naozaj neberieme, prípadne nabíjame notebook iba v práci a neberieme si ho domov (ani na víkend). Výsledkom je, že prenášame iba ultrabook a nemusíme k nemu „ťahať" so sebou napájací adaptér. Za tri mesiace používania sa iba 3× stalo, že by sa pri práci zobrazila výstraha operačného systému o nedostatku batérie.

sony-klavesnica.jpg

Tlačidlá sú podsvietené bielymi LED diódami, intenzita jasu je upravovaná automaticky - Vaio Pro reaguje pomerne promptne na zmenu okolitého osvetlenia

Chybičky krásy a záver

A teraz sa dostávame k poznatkom, ktoré inak ako pri dlhodobom používaní nemožno zistiť. Počas prenášania sa mierne poškrabal zadný kryt displeja - nič extrémne či extra viditeľné, ale predsa. Touchpad sa v ľavom hornom rohu miestami občas zasekne, akoby sa mu nechcelo „vrátiť späť". Niekoľkokrát sa notebook zapol sám v taške, ale to môže byť chyba OS. Jeden port USB na pravej hrane nie vždy korektne rozpoznáva kľúče USB. A potom už iba drobnosť - lesklý displej s antireflexnou úpravou zbožňuje prach J. NFC ukryté v touchpade využijete ešte aj v roku 2014 zriedka, najčastejšie so slúchadlami, ktoré tak nemusíte komplikovane vo Windows 8 pripájať manuálne cez Bluetooth.

Procesor sa vám podarí výkonnostne zahltiť iba v prípade, že mu dáte poriadne zabrať - desiatky internetových okien, prehrávanie videa a pritom nejaké úpravy vo Photoshope. A to, že ultrabooku sa to nepáči, vám dá vedieť hlasným zvukom ventilátora. Ak nápor práce znížite, ihneď sa vráti do normálneho režimu „pradenia". Keby sme mali zhodnotiť ultrabook Sony Vaio Pro 13 po troch mesiacoch každodennej práce - nemenili by sme a najmä z pohľadu mobility ho považujeme v kategórii 13-palcových notebookov aktuálne za jednu z najlepších volieb. A tých 290 gramov na hmotnosti za prídavnú batériu stojí skutočne za to. Pretože desaťhodinovú výdrž na jedno nabitie si jednoducho treba vyskúšať a radovať sa z nej.

Zapožičal: Sony
Cena pred 3 mesiacmi a dnes: 1199 EUR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať