ASUS_042025 ASUS_042025 ASUS_042025

AI spoločnosti Meta dosahuje až 80% presnosť čítania myšlienok

Výskum a vývoj
0

Výskumný tím spoločnosti Meta zaoberajúci sa umelou inteligenciou napreduje smerom k interpretácii ľudských myšlienok. V spolupráci s Basque Center on Cognition, Brain and Language spoločnosť vytvorila model AI, ktorý dokáže rekonštruovať vety z mozgovej aktivity s presnosťou až 80 %. Mohlo by to viesť k technológiám pomáhajúcim jednotlivcom, ktorí stratili schopnosť hovoriť.

Výskum využíva neinvazívnu metódu na zaznamenávanie mozgovej aktivity. Na rozdiel od súčasných rozhraní mozog – počítač, ktoré si zvyčajne vyžadujú invazívne postupy, táto metóda využíva magnetoencefalografiu (MEG) a elektroencefalografiu (EEG), ktoré umožňujú meranie mozgovej aktivity bez chirurgického zásahu. Model AI bol trénovaný pomocou nahrávok aktivity mozgu od 35 účastníkov pri písaní viet.

Meta tvrdí, že pomocou údajov MEG dokáže presne predpovedať až 80 % napísaných znakov, čo demonštruje minimálne dvojnásobnú účinnosť v porovnaní s dekódovaním založeným na EEG. Metóda však má svoje obmedzenia. MEG vyžaduje magneticky tienené prostredie a účastníci musia zostať nehybní, aby sa zabezpečili presné údaje. Okrem toho bola táto technológia testovaná iba na zdravých subjektoch, takže jej účinnosť pre jednotlivcov s poranením mozgu je neistá.

SAMSUNG_04_3 Advertisement

Okrem prekladu myšlienok do textu pomáha umelá inteligencia Meta výskumníkom takisto pochopiť proces, ktorým mozog premieňa myšlienky na jazyk. Model AI skúma záznamy MEG a monitoruje mozgovú aktivitu s milisekundovým rozlíšením. Odhaľuje, ako mozog počas písania mení abstraktné myšlienky na slová, slabiky a dokonca aj špecifické pohyby prstov.

Významný je aj objav, že mozog využíva „dynamický nervový kód“ – systém, ktorý spája rôzne štádiá vývoja jazyka, pričom si zachováva prístup k predchádzajúcim informáciám. To môže objasniť, ako jednotlivci bez námahy vytvárajú vety počas hovorenia alebo písania. Technológia však ešte nie je pripravená na praktickú aplikáciu.

Zdroj: me.mashable.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať