AOC G2790PX: Lacná rýchla dvadsaťsedmička
Za monitory s nadštandarde vysokou frekvenciou obnovovania obrazu si vždy výrazne priplatíte. Pre hráčov s citlivejším okom to však môže byť hlavná požiadavka. Dôraz na plynulejšie a ostrejšie hranie a pritom stále pomerne nízku obstarávajúcu cenu kladie AOC pri modeli G2790PX. Jeho kvality, prednosti i slabiny rozoberieme v tejto recenzii.
Jednoduchá a účelná konštrukcia
Keďže ide o lacnejší monitor, v porovnaní s drahými modelmi výrobcu tu niekoľko prvkov chýba. Škrtalo sa však na miestach, ktoré vás budú najmenej bolieť. Namiesto robustného celokovového stojana so širokým podstavcom je v tomto prípade použitý obyčajnejší, kombinujúci z veľkej časti i plasty. Treba však poznamenať, že na stabilite sa to zvlášť nepodpísalo a monitor nerozhádže ani to, keď si po prehratej bitke buchnete po stole. Napriek konštrukčným úsporám sa zachovali bohaté možnosti polohovania vrátane 90-stupňového natáčania do strán (45° doľava, 45° doprava). Azda ešte dôležitejšie sú dostupné výškové nastavenia v rozsahu až 13 centimetrov. Nastavenie minimálnej vzdialenosti rámčeka/displeja od pracovnej dosky znamená 48/65 mm. Na maxime je to potom približne 176/193 mm. Záleží, samozrejme, i na uhle zaklopenia (max. +19,5 °) či predklonenia (max. - 3,5 °). Všeobecne však môžem konštatovať, že polohovanie je vo všetkých osiach mimoriadne variabilné. A nechýba ani podpora pivotu, teda pretočenia panela do vertikálnej polohy zobrazovania. Oproti najvybavenejším konštrukciám výrobcu tu chýbajú už iba drobnosti ako rúčka (býva na vrcholku nohy stojana) na prenášanie, výsuvný držiak na zavesenie headsetu či luxusný káblový ovládač na pohyb v menu OSD. V tomto prípade slúži na ovládanie päťcestný polohovací joystick, umiestnený na chrbte monitora (po pravej ruke). A potom je tu ešte jeden okamžite viditeľný rozdiel – G2790PX má podstatne užšie a menej vystúpené rámčeky okolo displeja. Na to sa možno pozerať dvoma spôsobmi. Na jednej strane to vyzerá na pohľad príťažlivo, daňou za to je však slabšia ochrana panela pri eventuálnom prevoze. To je už druhá indícia, že výrobca tento monitor viac smeruje k domácim hráčom než k tým, ktorí chodia z akcie na akciu.
Podsvietenie ukážkové,kontrast odstrašujúci
Voľba padla na panel TN, teda hlavne vertikálny pozorovací uhol z podhľadu je úzky. Na herné použitie to však nie je prekážka – v typickej polohe hráča, ktorý sedí za monitorom, nedochádza k žiadnemu skresleniu ani pri výraznejších pohyboch hlavou.
Tento panel oproti konvenčným TN vyčnieva farebným pokrytím, má totiž 8 bitov a v tomto smere nezaostáva ani za „negrafickými“ IPS. Biela je vyvážená perfektne a najnepresnejší je zelený (Δ 4,8) a modrý kanál (Δ 4,7). Stále však možno hovoriť o slušnom továrenskom nastavení. Tieto plusy pri celkovom dojme zabíja mimoriadne nízky statický kontrast iba 210:1. Všetko tak pôsobí vyblednuto a nezachránite to ani manuálnymi korekciami. Priemerná gama je pritom na východiskových nastaveniach kontrastu na hodnote 1,95, no v najtmavších odtieňoch je pod touto úrovňou (~ 1,7) a pri najsvetlejších nad (~ 2,15). Vcelku má teda krivka gamy vzostupný charakter a rozstupy medzi referenčnými odtieňmi nie sú rovnomerné, k strate hrubých obrazových dát však nedocháza ani na jednom póle.
Za pochvalu stojí perfektné podsvietenie, ktoré (žiaľ) nebýva štandardnom ani pri drahších paneloch. V tomto prípade je rovnomernosť jasu na dotyk k dokonalosti. Rozdiel medzi maximálnou a minimálnou svietivosťou pri inak rovnakej úrovni jasu bol na testovanom kuse okolo jedného percenta, čo je vynikajúce.
Rozsah jasu sa dá plynulo nastaviť v rozmedzí 39,5 – 294 cd/m2. Hodnotu 400 cd/m2 sľubovanú v špecifikáciách nedosahuje ani po vynútení kontrastu na 100 % (343 cd/m2), keď už dochádza k typickému splývaniu svetlejších odtieňov. Napriek tomu sa dá monitor používať aj vo svetlejších priestoroch a oči vám nevypáli ani v noci v prítmí lampičky. Spotreba sa v závislosti od svietivosti pohybuje od 11,7 do 26,3 W. S hrajúcimi reproduktormi na plný výkon sa stále zmestí pod 30 W, čím spadá do energetickej triedy A.
Tak ako pri všetkých 27" monitoroch s rozlíšením full HD aj tu treba počítať s hrubším rastrom a tým, že najmä statické objekty môžu rušiť zubatejšími hranami. Hráči to však obyčajne radi odpustia na úkor vyššej snímkovej frekvencie, ktorú možno s frekvenciou monitora synchronizovať adaptívne (30 Hz – 144 Hz) cez FreeSync podporovaný grafikami AMD.
Keď máte obmedzený rozpočet
AOC G2790PX je vhodný monitor k lacnejším počítačovým zostavám na hranie notoricky známych multiplayerových hier FPS (typicky CS:GO) a MOBA (LoL, Fortnite a pod.). Pre tých hráčov, ktorí chcú rýchly panel s veľkou uhlopriečkou a neprekáža im nízky kontrast, ide o jednu z najlacnejších a najvhodnejších možností. Lacnejší je už iba Acer KG271Cbmidpx, ochudobnený však o výškové polohovanie, hub USB (ten má testovaný G2790PX na 4 porty štandardu 3.1 gen. 1) a AOC má navrch i v bohatšej výbave videovstupov. Okrem vysokofrekvenčného DisplayPortu (1.2) má až dve HDMI 1.4 a pre každý prípad aj analógový D-Sub.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Adaptívnych 144 Hz (FreeSync), výhodná cena, štedrá konektivita, široké možnosti polohovania
- Veľmi nízky statický kontrast (podstatne nižší, než uvádzajú parametre – 1000:1)
HODNOTENIE:
Obraz: 70 %
Konektivita: 90 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 85 %
Cena: 287 EUR
Zobrazit Galériu