S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

ASUS ProArt P16 (H7606) / Nadupaný dizajnový notebook

0

ASUS ProArt P16 (H7606) je vynikajúci notebook pre kreatívne a technické povolania, napríklad pre dizajnérov, inžinierov či tvorcov multimediálneho obsahu. Výkon procesora a dedikovanej grafiky, samozrejme, poteší aj hráčov.

ASBIS_L5540

Je to prvý notebook, ktorý som testoval, čo má nielen moderný procesor najnovšej generácie s NPU, ale aj grafiku NVIDIA GeForce RTX 4070, teda plnohodnotnú výbavu na prácu, hry a tak­isto na aplikácie využívajúce AI a strojové učenie. Notebook má prémiový dizajn, telo z pevného hliníka s povrchovou úpravou na báze aktívnej silánovej živice s modifikovaným fluórom. Vďaka tomu je povrch hydrofóbny a nezachytávajú sa na ňom odtlačky prstov ani šmuhy, takže povrch vyzerá stále čistý. Konštrukcia spĺňa náročné požiadavky amerického vojenského štandardu MIL-STD-810H.

Dotykový displej OLED Lumina s uhlopriečkou 16 palcov má rozlíšenie 4K, certifikáciu VESA DisplayHDR True Black 500. Výrobca udáva 100 % pokrytie farebného gamutu DCI-P3. Maximálny jas je 500 nitov a hlboká čierna má svietivosť 0,0005 nitov, čo v praxi znamená veľmi vysoký kontrast. Hodnota parametra delta E<1 je zárukou presných farieb. Displej je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass NBT s priesvitnosťou až 92 %, čo tiež prispieva k brilantnému obrazu.

Elektronickým srdcom zariadenia je nový procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370 s 12 jadrami a 24 vláknami, ktorý v turbo režime dokáže pracovať až na frekvencii 5,1 GHz. Samozrejme, reálny výkon závisí od účinnosti chladenia. Chladiaci systém notebooku dokáže rozptýliť až 75 W CPU TDP v manuálnom režime a 70 W v režime ­Performance. K tomu treba pripočítať aj spo­trebu GPU, preto k notebooku je pribalený 200 W zdroj s proprietárnym konektorom. V prípade potreby môžete notebook napájať a nabíjať aj cez USB-C, samozrejme, adekvátne nižším výkonom. V porovnaní s AMD Ryzen 8040 prináša nový procesor zvýšenie výkonu jedného jadra o 14 % a až 19 % pri využívaní viacerých jadier. Pri aplikáciách so štandardnými nárokmi na výpočtový výkon má notebook vďaka modernému procesoru veľmi dobrú výdrž na batériu. Pri jase dostačujúcom na prácu v miestnosti cez deň vydrží batéria 8 – 10 hodín práce s dokumentmi.

ASUS ProArt P16 (H7606) má veľmi účinné chladenie, na ktorom sa podieľajú dvojité lopatky ventilátora, tvar výfukových otvorov, ktoré zabraňujú prúdeniu vzduchu na displej, a hlavne tepelné trubice so špičkovou technológiou na báze tekutých kovov Thermal Grizzly. Technológia Tri-Fan usmerňuje prúdenie vzduchu cez presne vypočítané prieduchy a efektívne chladí vnútorné komponenty. Tretí pomocný ventilátor sa zapne počas výpočtovo či graficky náročných operácií. Podľa aktuálneho spôsobu používania si môžete nastaviť profily Standard, Performance a Manual. V režime Manual sa dá využiť maximálne TDP CPU + GPU 120 W. Pri nízkej záťaži je chladenie prakticky nehlučné.

Na úlohy strojového učenia je k dispozícii NPU s výkonom 50 TOPS. Testoval som konfiguráciu so 64 GB DDR5 s taktom 7500 MHz, čo v praxi znamená dostatok pamäte na akýkoľvek účel. V čase testovania neboli k dispozícii knižnice ani prostredia, ktoré by umožnili spúšťať lokálne modely na NPU, ale predpokladám, že keď vývojári túto podporu dorobia, bude vyššia kapacita RAM výhodou, pretože pri behu lokálnych modelov AI je dôležité, aby celý model bol v pamäti, pretože pri generovaní výstupov sa nedá predpovedať, po akých neurónových „dráhach“ bude generovanie odpovede prebiehať.

Grafiku a aj niektoré výpočty súvisiace s AI má na starosti GPU NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU s 8 GB GDDR6 VRAM, jadrá RT tretej generácie a jadrá Tensor štvrtej generácie. Výkon GPU na AI výpočty je 321 TOPS. Jadrá RT a Tensor umožňujú ray tracing v reálnom čase, realistické osvetlenie, tiene a efekty, ako aj 3. generáciu NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling) a vysoký výkon na trénovanie modelov neurónových sietí. V benchmarkovej aplikácii 3D Mark Time Spy som dosiahol priemerné skóre z troch po sebe idúcich meraní 12 021 bodov. Počas testovania som najviac vy­užíval DaVinci Resolve na editovanie videa, pričom tvorivý proces 4K videa bol na tenký notebook až prekvapivo plynulý a renderovanie príjemne rýchle. Notebook s grafikou NVIDIA som použil aj na trénovanie neurónových sietí pre seriál Strojové učenie a napriek tomu, že GPU mala k dispozícii len 8 GB VRAM, bolo trénovanie rýchle a efektívne. Inak povedané, je to vynikajúci notebook aj pre vývojárov všeobecne a obzvlášť pre vývojárov AI.

Konštruktéri pri rozhodovaní medzi využitím priestoru na numerický blok klávesnice a reproduktory uprednostnili reproduktory nasmerované nahor na poslucháča. Klávesnica má štandardné rozmery klávesov s príjemným a ergonomickým zdvihom 1,7 mm. Polovičnú výšku majú len štyri kurzorové klávesy, no ruku na srdce: Kto ich intenzívne využíva? Aj hráči používajú na ovládanie pohybu objektov v hrách klávesy WASD. Podobne ako všetky nové notebooky s Windows aj ASUS ProArt P16 (H7606) má kláves na aktivovanie Copilota. Zatiaľ aktivuje webové rozhranie Copilota, no to sa môže v blízkej budúcnosti zmeniť, záleží na Microsofte. Pochvalu si zaslúži aj veľký touchpad s príjemným povrchom. V ľavej hornej časti má vizuálne aj hmatom odlíšiteľný ovládací prvok DialPad. Aktivuje sa gestom – potiahnutím prsta od pravého horného rohu touchpadu smerom dovnútra. V strede DialPadu je malá biela LED indikujúca, že je aktívny. Zároveň sa na displeji zobrazí ponuka funkcií, takisto v podobe kruhu, okolo ktorého sú zobrazené voľby na prepínanie, prípadne grafická stupnica s aktuálnou hodnotou nastavovaného parametra. V predvolenom nastavení môžete takýmto spôsobom nastavovať jas displeja a hlasitosť. Hodnotu parametra určujete kruhovým pohybom prsta vo vnútri väčšieho prerušovaného kruhu, podobne ako sa kedysi ovládal populárny prehrávač iPod. DialHub sa konfiguruje v aplikácii ProArt Creator Hub. Môžete nastavovať aj rôzne parametre v aplikáciách, ale tie musia tento spôsob ovládania podporovať. Podpora DialPadu je implementovaná napríklad v kreatívnych aplikáciách od Adobe, ako sú Premiere, After Effects, Photoshop a Lightroom. Vyskúšal som ho na nastavovanie hodnôt jasu, kontrastu či saturácie v aplikácii Lightroom Classic a musím konštatovať, že je to veľmi návykové. Veľký potenciál takéhoto spôsobu ovládania vidím aj v práci na časovej osi v aplikáciách na editovanie videa a takisto v kompatibilite s Microsoft Wheel.

Infračervená kamera ASUS AiSense dokáže zistiť prítomnosť používateľa, takže ak sa od notebooku vzdialite, zamkne sa a zníži sa jas displeja. Bohatá je aj konektorová výbava vrátane portu HDMI 2.1 plnej veľkosti, ktorý podporuje 8K/60 Hz s podporou DSC, portov USB 4 Type-C, ktoré podporujú až 100 W Power Delivery na nabíjanie a šírku pásma až 40 Gb/s, a čítačky kariet SD. Notebook podporuje najnovší štandard Wi-Fi 7.

Nielen operačný systém, ale aj niektoré zaujímavé predinštalované aplikácie čoraz viac využívajú AI. ProArt Creator Hub vám pomôže pri nastavovaní systému, nielen čo sa týka profilov výkonu a chladenia, ale aj kalibrácie displeja a externých monitorov. Aplikácia StoryCube využíva AI na triedenie, úpravu a správu fotiek a videí. Dokáže automaticky rozpoznať a kategorizovať podobné súbory do priečinkov na zá­klade ich obsahu, ako sú outdoorové aktivity, domáce zvieratá, deti a podobne. Technológia rozpoznávania tvárí dokáže automaticky triediť a zoskupovať zábery ľudí. ASUS MuseTree zas pomáha používateľom pri kreatívnych činnostiach vrátane inšpirácií, náčrtov či plánovania a myšlienkových máp.


Šesť reproduktorov, z toho dva výškové a dva na reprodukciu nižších tónov, poskytujú výborný zvuk, hlavne ak si aktivujete Dolby Atmos. Zvukový systém bol vyladený v spolupráci s audio špecialistami Harman Kardon. Signálový procesor, ktorý je súčasťou integrovaného zosilňovača, umožňuje naplno využiť možnosti reproduktorov a dosiahnuť vyššiu hlasitosť bez skreslenia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, 4K displej OLED s vernými farbami, veľký touchpad s DialPadom a numerickými klávesmi, slot na kartu SD
- Aplikácie zatiaľ nevedia využiť potenciál NPU            

PARAMETRE:

Procesor: dvanásťjadrový AMD Ryzen AI 9 HX 370, taktovacia frekvencia 2,0 GHz – 5,1 GHz, NPU 81 TOPS (XDNA 50 TOPS); grafika NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, 8 GB GDDR6 VRAM; RAM: 64 GB, 7500 MHz, LPDDR5X; úložisko: 2 × 2 TB M.2 NVMe PCIe Gen4; displej: dotykový OLED 16", 4K (3840 × 2400 pixelov), 16:10, 60 Hz, latencia 0,2 ms, jas 400 nitov, v špičke 500 nitov, 100 % DCI-P3, certifikácia DisplayHDR True Black 500; ASUS AI Sense Full HD IR kamera; konektivita: Wi-Fi 7, bluetooth 5.4; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 1× USB 4 Gen. 3 Type-C, podpora zobrazovania/napájania, 1× USB 3.2 Gen. 2 Type-C, podpora zobrazovania/napájania, 1× USB 3.2 Gen. 1 Type-A, HDMI 2.1 TDMS, 3,5 mm audio jack, čítačka kariet SD; batéria: 90 Wh, rozmery: 354,9 × 246,9 × 17,3 mm, hmotnosť 1,85 kg.

Cena: 2739 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať