
iPhone “Made in USA” by mohol zdražieť až na 3500 dolárov
Americký prezident Donald Trump sa pochválil, že „pracovné miesta a továrne sa vrátia späť“, keď pri svojom prejave počas „Dňa oslobodenia“ uvalil na celý svet bezprecedentné clá. No jeho rozsiahle globálne clá by priniesli prudké zvýšenie cien produktov od oblečenia až po elektroniku, ktoré by mohli vo veľkej miere znášať americkí spotrebitelia. Významný technický analytik teraz varoval, že cena Apple iPhonu by mohla stúpnuť približne trojnásobne, keby sa vyrábal v USA.
Prezident a jeho ekonomickí predstavitelia prisľúbili, že v dôsledku ciel sa množstvo pracovných miest vo výrobe nakoniec presunie do USA a zamestná milióny Američanov. Dan Ives, globálny vedúci technologického výskumu vo finančnej spoločnosti Wedbush Securities, však povedal, že ide o „fiktívny príbeh“.
Dodal, že iPhony vyrábané v USA by mohli stáť viac ako trojnásobok ich súčasnej ceny okolo 1000 USD, pretože by bolo potrebné replikovať veľmi zložitý výrobný ekosystém, ktorý v súčasnosti existuje v Ázii. „Ak tento dodávateľský reťazec vybudujete v USA s fabrikou v Západnej Virgínii a New Jersey, budú iPhony za 3500 dolárov,“ povedal, odkazujúc na fabriky alebo high-tech výrobné zariadenia, kde sa bežne vyrábajú počítačové čipy pre elektronické prístroje.
Presunutie len 10 % dodávateľského reťazca do USA by spoločnosť Apple stálo asi 30 miliárd dolárov a trvalo by tri roky, povedal Ives. Výroba a montáž súčiastok smartfónov sa pred desaťročiami presunula do Ázie, keďže americké spoločnosti sa vo veľkej miere zamerali na vývoj softvéru a dizajn produktov, ktoré prinášajú oveľa vyššie ziskové marže. Tento krok pomohol Applu stať sa jednou z najhodnotnejších spoločností na svete a upevniť si pozíciu dominantného výrobcu smartfónov.
Od Trumpovej inaugurácie koncom januára stratili akcie spoločnosti Apple približne 25 % svojej hodnoty v dôsledku obáv z vplyvu ciel na jej rozsiahly dodávateľský reťazec, ktorý je veľmi závislý od Číny a Taiwanu. Približne 90 % iPhonov sa montuje v Číne. Čipy pre iPhony sa vyrábajú prevažne na Taiwane, zatiaľ čo panely obrazoviek dodávajú juhokórejské spoločnosti. Niektoré ďalšie komponenty sa vyrábajú v Číne a aj konečná montáž sa väčšinou uskutočňuje v tejto krajine. Vo februári spoločnosť Apple oznámila, že v nasledujúcich štyroch rokoch investuje v USA 500 miliárd USD v rámci svojho úsilia rozšíriť výrobu mimo Číny a vyhnúť sa Trumpovým clám na túto krajinu.
Apple sa už skôr snažil diverzifikovať svoje výrobné základne z Číny do Indie a Brazílie a mohol by presunúť výrobu kľúčových komponentov do krajín, ktoré čelia nižším colným bariéram, aby udržal náklady na svoje telefóny na nižšej úrovni. India čelí 26 % clám, v prípade Brazílie je to 10 %. Hoci Trumpove clá na Brazíliu sú spomedzi kľúčových centier výroby iPhonov najnižšie, pravdepodobne nedisponuje dostatočnými kapacitami na to, aby zaplnila medzeru po Číne.
Zdroj: edition.cnn.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.