ASUS_042025 ASUS_042025 ASUS_042025

Hologramy, ktorých sa môžete dotknúť a hýbať s nimi

Inovácie
0

Španielski inžinieri vytvorili prvé hologramy na svete, ktorých sa môžete dotknúť a manipulovať s nimi, čím preniesli sci-fi do reality. Úspech je podrobne opísaný v článku uverejnenom v otvorenom výskumnom archíve HAL. To, čo nazývame hologramy, sú zvyčajne volumetrické zobrazenia.

Ide o grafiku, ktorá sa objavuje vo vzduchu a možno ju prezerať z rôznych uhlov bez toho, aby ste museli nosiť okuliare na virtuálnu realitu. Existujú komerčné prototypy volumetrických displejov, ktoré vyvinuli napríklad spoločnosti Voxon Photonics so sídlom v južnej Austrálii či japonský Brightvox Inc. Týchto displejov sa však nemožno dotknúť.

Volumetrické displeje fungujú tak, že premietajú obrázky na rýchlo sa pohybujúcu vrstvu nazývanú difuzér. Za sekundu sa premietne približne 2880 obrázkov. Vďaka tejto vysokej rýchlosti sa obraz javí ako 3D objekt. Difuzér je zvyčajne tuhý. To znamená, že ruka, ktorá by sa dotkla volumetrického displeja, by sa buď zranila, alebo by rozbila zariadenie. Riešením by bolo použitie materiálov, ktoré nie sú také tuhé. Problém je v tom, že elastické materiály sa deformujú a vyžadujú korekciu obrazu.


Zdroj Foto: UPNA

Tím ukázal, že obrazy možno korigovať predpovedaním, ako by mal obraz vyzerať, keby difuzér nebol pružný, a prispôsobením budúcich oscilácií pružného difuzéra manipulácii. Výsledkom je virtuálny objekt, s ktorým sa dá prirodzene manipulovať. „Možné je napríklad uchopenie kocky medzi ukazovák a palec, aby ste ňou mohli pohybovať a otáčať, alebo simulovanie chôdze nôh po povrchu pomocou ukazováka a prstenníka,“ hovorí tím.

SAMSUNG_04_2 Advertisement

Trojrozmerná grafika, s ktorou možno priamo manipulovať, má uplatnenie vo vzdelávaní, napríklad pri vizualizácii a montáži častí motora. Okrem toho môžu viacerí používatelia spolupracovať bez toho, aby potrebovali náhlavné súpravy na virtuálnu realitu. Tieto displeje by mohli byť obzvlášť užitočné napríklad v múzeách, kde sa návštevníci môžu jednoducho priblížiť a vstupovať do interakcií s obsahom.

Zdroj: cosmosmagazine.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať