S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

ASUS ROG Strix XG438Q / Okno do sveta hier

0

Herné monitory postupom času dosahujú veľkosť, keď už na pohľad nerozoznáte, či ide o monitor, alebo televízor. Aj v hernom rade ROG Strix v ponuke spoločnosti ASUS dnes môžete siahnuť aj po 65-palcovej uhlopriečke. Mne sa dostal na test jeho menší braček ROG Strix XG438Q s uhlopriečkou „iba“ 43 palcov.

Ako som uviedol, monitor patrí do herného radu Republic of Gamers. Ak sa pozriete na papierové parametre, dostávate 43-palcový 4K panel s frekvenciou až 120 Hz, technológiou VA spojenou s certifikáciou DisplayHDR 600 a podporou HDR FreeSync 2. Pre fanúšikov širokého farebného priestoru sľubuje výrobca gamut s 90 % pokrytím farebného priestoru DCI-P3. Vyzerá to na celkom dobrý základ.

Pri tejto uhlopriečke vám monitor na stole už obsiahne v podstate celé zorné pole, čo je žiaduce práve pri hraní hier. Vzhľadom na jeho veľkosť by však bolo lepšie, keby bol zakrivený. Iba na lepšiu predstavu, oproti 34" ultraširokouhlému monitoru je šírka displeja väčšia o 13 cm a výška o 19 cm, hustota pixelov je podobná ako pri 27" 2K monitore. Pri bežnom používaní poskytuje obrovskú pracovnú plochu, ktorú možno prostredníctvom funkcií PiP a PaP rozdeliť medzi viacero zdrojov signálu. Z dizajnovej stránky je monitor viac podobný televízoru. Rámček je oproti menším modelom hrubší, vzhľadom na veľkosť to však neprekáža. Masívny kovový stojan s trojicou nôh so širokými hrotmi dokáže stabilne udržať monitor, aj keď je tu iba možnosť nastavenia sklonu alebo využitia externého stojana s úchytom VESA. Pri pohľade zozadu upúta obrovské logo ASUS ROG, niekoľko prieduchov a vzorov, ktoré zvyčajne sprevádzajú dizajn monitora ROG. Trocha prekvapivo sa v monitore nenachádzajú žiadne prvky podsvietenia RGB, v škatuli však nájdete projektorové RGB logo Aura Sync ROG, ktoré môžete nainštalovať na zadnú časť, takže bude svietiť pod monitor.

Z konektorovej výbavy tu nájdete tri porty HDMI 2.0 a jeden DisplayPort 1.4.Ten budete potrebovať, ak chcete monitor používať pri maximálnej obnovovacej frekvencii 120 Hz v 4K rozlíšení, HDMI podporuje iba 60 Hz. 4K 120 Hz je však aj na hranici možností DisplayPortu bez kompresie streamu, takže tu je niekoľko nevyhnutných kompromisov. V prípade obsahu SDR s 8-bitovou farebnou hĺbkou monitor 120 Hz zvládne bez problémov. No ak chcete používať 10-bitový HDR, budete obmedzení na 60 Hz. Nič vám nebráni používať HDR v spojení s 8-bitovou farebnou hĺbkou, je to však škoda, keďže ide natívne o 10-bitový panel. Z ďalších portov tu nájdete USB rozbočovač s dvojicou portov USB 3.0, audiovstup a výstup na slúchadlá, oba na 3,5 mm jackoch. Príjemné prekvapenie sú reproduktory s výkonom 2 × 10 W, ktoré patria medzi najlepšie, s akými sa pri monitoroch stretnete. OSD menu možno ovládať jedným z troch spôsobov: joystickom a tlačidlami na pravej strane zozadu, dodávaným diaľkovým ovládačom alebo pomocou softvérovej utility ASUS.

Poďme sa pozrieť na kvalitu obrazu. Tu som narazil na jeden problém. Keďže ide o 43" 4K displej, je dostatočne veľký na to, aby sa dal používať v jeho natívnom rozlíšení bez toho, aby bolo nevyhnutné upravovať škálovanie obrazu vo Windows. Žiaľ, v takomto nastavení je zobrazenie textu neostré a znaky vyzerajú veľmi čudne. Je to spôsobené tým, že výrobca používa panel s rozložením subpixelov BGR, aké najčastejšie využívajú televízory. Monitory však štandardne pracujú s maskou RGB a tomu je prispôsobený aj operačný systém, s maskou BGR nevie pracovať ideálne. Vyrieši to zvýšenie škálovania na 125 alebo 150 % a úprava nástrojom Clear Type. No toto je vec, ktorú pri hrách nezaznamenáte. Hry na tomto monitore vyzerajú veľmi dobre. Frekvencia 120 Hz sa v porovnaní s niektorými 144 a 240 Hz monitormi môže zdať málo, treba si však uvedomiť, že na to, aby ste nejakú náročnú hru rozchodili v 4K rozlíšení na viac ako 120 Hz, potrebujete naozaj špičkovú hardvérovú konfiguráciu. Podľa mojich meraní monitor zobrazí 94 % farebného priestoru DCI-P3 a 100 % farebného priestoru sRGB. Dosahuje veľmi slušný maximálny jas až 482 nitov a výborný statický kontrast s hodnotou až 4020:1. S farebným podaním to už také slávne nie je a priemerná farebná odchýlka je ẟE= 3,7. Pri hraní to, samozrejme, neprekáža, ale pri úprave fotiek či spracovaní videa to môže byť problém. Pri sledovaní obsahu v štandardnom dynamickom rozsahu je obraz ostrý, výborne prekreslený, s veľmi dobrým kontrastom a hlbokou čiernou. Pri sledovaní HDR je situácia trochu horšia, úroveň čiernej je nedostatočná a obraz má nižší kontrast.

Monitor je prioritne určený na hranie hier a je jedno, či k nemu pripojíte PC, alebo hernú konzolu. Na tento účel je vybavený výborne a poskytne veľmi dobrý obraz. Na kancelárske použitie si ho asi nikto kupovať nebude, ale v prípade potreby zastane aj túto úlohu. Na sledovanie filmov takisto poslúži, ale ak si chcete vychutnávať špičkovú kvalitu aj v HDR, na to sú lepšie televízory.

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 43" (109 cm), natívne rozlíšenie: 3840 × 2160, obnovovacia frekvencia: 120 Hz, typ panela: VA, displej vstupy: 3×  HDMI 2.0, DP 1.4 (s podporou FreeSync2), 3,5 mm audio IN, 3,5 mm výstup na slúchadlá, možnosti nastavenia: sklon -5/+10°, latencia: 4 ms sivá – sivá, zvuk 2× 10 W, spotreba ­typická: 48 W, rozmery so stojanom 974,58 × 631,31 × 242,19 mm, hmotnosť 15,3 kg

• Cena: 1183 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obraz, zvuk, svietivosť, 120 Hz + FreeSync, ovládanie
- Nepresvedčivé podanie HDR

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu:  80 %  
Výbava: 90 %
Ovládanie: 90 %     
Spracovanie: 90 %
Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Asus ROG Strix

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať