S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

ASUS ZenBook Duo UX482EA - notebook s dvomi displejmi a výbornou výdržou

0

Hlavným lákadlom notebooku je sekundárny displej ScreenPad Plus, ktorý je nad klávesnicou a pri otvorení notebooku sa mierne vyklopí, čím sa vytvorí pre používateľa výhodný pozorovací uhol. Umiestnenie sekundárneho displeja priam vyzýva nielen na dotykové ovládanie, ale aj na písanie, či kreslenie stylusom. Dotykový je v tomto prípade aj hlavný displej a taktiež podporuje stylus. Mne pri robení náčrtov lepšie vyhovoval displej nad klávesnicou. Na tomto displeji si môžete zobraziť nielen aplikáciu na písanie, či kreslenie, ale aj numerickú klávesnicu, prípadne ikony často používaných aplikácií. Veľmi praktické je zobrazenie klienta elektronickej poštu, či aplikácie na komunikovanie pomocou správ.

Najskôr som myslel, že ma to bude vyrušovať, budem prerušovať prácu a priebežne reagovať na správy. Opak je však pravdou. Na väčšinu správ stačil len letmý pohľad aby som posúdil, že to nie je urgentné. Aplikácia  ScreenXpert Control Center vám umožní efektívne využitie sekundárneho displeja, vrátane možnosti interaktívneho presúvania okien, či organizácii ikon na druhom displeji, prípadne si po spárovaní s aplikáciou MyAsus na ňom môžete zobraziť obrazovku svojho smartfónu.

Aplikácia  ScreenXpert Control Center - Quick Guide

Kontinuita zobrazenia na dvoch displejoch

Ak to zosumarizujem, sekundárny displej je veľmi praktický, či už na písanie, kreslenie, zobrazenie agendy, alebo komunikácie, prípadne aplikácií s dotykovým ovládaním

Primárny displej má rozlíšenie full HD a pokrýva 100 % farebného priestoru sRGB, takže  ZenBook Duo dobre poslúži aj pre grafické práce, editovanie fotografií či videa. Subjektívny dojem z obrazu bol vynikajúci. Na recenzovanom notebooku som editoval som sériu fotografií v Zoner Photo Studio X a priebežne som porovnával podanie farieb na displeji notebooku a kalibrovanom monitore. S výsledkom som bol veľmi spokojný

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane

Umiestneniu druhého displeja je do značnej miery podriadená konštrukcia celého prístroja, takže klávesnica je posunutá úplne dopredu a touchpad je úplne vpravo. Inak povedané, predpokladá sa používanie hlavne na stole, kde je ergonómia práce rovnaká, ak nie lepšia ako s bežnou klávesnicou. Klávesnica je samozrejme podsvietená. Klávesy majú dostatočný zdvih 1,4 mm a príjemnú pružnú odozvu, takže písanie je rýchle a presné. Klávesy PgUp, PgDn, Home a End sú alternované na kurzorových šípkach. Na umiestnenie touchpadu vpravo si paradoxne vôbec nemusíte zvykať, je totiž tam, kde by ruka intuitívne hľadala myš. Keďže na rozdiel od obrazovky je orientovaný na výšku, na vodorovný posun kurzora cez viac ako polovicu šírky displeja musieť pri implicitnom nastavení urobiť dve gestá. Musím pochváliť aj výborný zvuk vstavaných reproduktorov, maximálna úroveň hlasitosti ma príjemne prekvapila. Na počúvanie v bežnej miestnosti stačí 70 – 80 % hlasitosť.

Po otvorení notebooku sa displej ScreenPad Plus vyklopí približne o 7°, pričom tento uhol je fixný a nemôžete ho zmeniť. Pod sekundárnym displejom tak vznikne medzera perfektná na nasávanie chladiaceho vzduchu a zároveň sa jeho horná hrana priblíži k spodnej hrane obrazovky, čo navodí pocit kontinuity medzi displejmi.

Ku kontinuite prispieva aj rovnaká maximálna úroveň jasu. Druhý displej má rovnaké horizontálne rozlíšenie ako hlavný displej, teda 1920 pixelov, na výšku však má len 515 obrazových bodov. Konfigurácia obrazoviek zodpovedá ich fyzickému umiestneniu, čiže sekundárny displej je rozšírením primárneho displeja smerom nadol. V praxi to znamená, že môžete okná aplikácií flexibilne presúvať z jednej obrazovky na druhú. Pri presunutí aplikácie na dotykový displej sa jej okno zmenší, takže sa lepšie prispôsobí menšej výške displeja. 

Výkon zabezpečuje procesor Intel Core i7 11-tej generácie Tiger Lake, ktorý má aj relatíne výkonnú integrovanú grafiku Intel Iris Xe. K dispozícii sú aj modely s grafickým čipom NVIDIA MX 450, na ktorých budú grafické aplikácie bežať rýchlejšie a zahráte sa aj stredne náročné hry. Aby sa naplno využil výkon nového procesora, konštruktéri sa snažili dosiahnuť čo najúčinnejšie chladenie. Dva ventilátory s tepelnou trubicou nasávajú vzduch zhora aj zdola a vyfukujú ho vzadu a v zadnej časti bočných stien. K účinnému chladeniu prispieva aj pánt ErgoLift, ktorý pri otvorení notebooku trochu zdvihne jeho zadnú časť.

Notebook sa napája a nabíja zo 65 W zdroja USB-C. Prekvapila ma výdrž na batériu, pretože vzhľadom k dvom displejom som bol v tomto ohľade trochu skeptický. S obidvomi displejmi som sa dostal na 9 a pol hodiny a s jedným displejom na 12 hodín bežnej práce pri primeranom jase.

Verdikt: Kompaktný notebook vďaka sekundárnemu displeju poskytuje zaujímavé možnosti ovládania a zobrazovania.

Technické parametre:

Procesor: Intel Core i7-1165G7 (Tiger Lake), taktovacia frekvencia 2,8 GHz, turbo frq – 4,7 GHz, pamäť: 32 GB DDR4 3, 1 TB PCIe SSD, grafika Intel Iris Xe, primárny displej 14" IPS dotykový , rozlíšenie FHD 1920 x 1080 400 Nit; sekundárny displej dotykový IPS 1920 × 515 px; konektivita: Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory:  2x USB-C s podporou Thunderbolt 4, 1× USB 3.2 Gen1 Type-A, HDMI 1.4, mm jack na slúchadlá a mikrofón, čítačka microSD kariet batéria 70 Wh; rozmery  324 × 222 × 17,3 mm, hmotnosť 1,57 kg

Cena: 1 789 eur

+ sekundárny dotykový displej, dobrý zvuk, výdrž batérie

- klávesnica úplne vpredu

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Konštrukcia

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS ZenBook Duo UX482EA ScreenPad Plus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať