CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Ako si vybrať sieťový disk?

Archív NXT
0

Každý z nás potrebuje niekam ukladať svoje dáta. V prípade stolových počítačov je situácia jednoduchšia - možno pripojiť ďalší disk SATA. Používatelia notebookov potrebujú externý disk, pretože mať všetky dáta len na integrovanom disku je značne rizikové. Či už pre zlyhanie hardvéru, alebo náhodné vymazanie dát používateľom . Ideálny spôsob je teda použiť externý disk aj v prípade stolových počítačov. My sa zameriame na výber disku, ktorý funguje v domácej sieti ako nezávislé riešenie.

Typy diskov

Disky, ktoré majú sieťový konektor, sa označujú ako NAS (Network Attached Storage). Nepotrebujete špeciálny router ani žiadnu technickú výbavu v domácnosti. Sú nezávislé od zariadení a operačných systémov. Existuje však niekoľko typov úložísk NAS. Prvý takto označovaný typ predstavuje akýsi doplnok do domácej siete a zariadenie obsahuje hardvérovú výbavu, ktorá obstaráva všetky žiadané funkcie, no nenájdete v ňom pevný disk. Takéto zariadenie treba pripojiť cez rozhranie USB. Vtedy sa z bežného externého disk stane riešenie NAS. Tento typ je orientovaný viac na cenu a na príležitostné používanie a mobilitu. Stále máte totiž komponent NAS a bežný pevný disk.


Jednoduchšia alternatíva, kde treba použiť pripojenie externého disku - cena bez disku je 79 eur

Druhý typ s vyššou funkcionalitou sú disky ako napríklad WD MyCloud alebo WD MyBook Live Duo. Je to akési „light" riešenie. Pristupujete k disku cez sieť, zároveň sa dajú riadiť oprávnenia prístupu, disk je dostupný aj odkiaľkoľvek z internetu a pripojíte sa naň z akéhokoľvek operačného systému. Stále však ide o riešenie, ktoré má len základnú výbavu, ktorá sa orientuje na podporu protokolov DLNA, FTP, Time Machine pre Mac OS a podporu servera iTunes.

WD_My_Book_LiveDuo.jpg

Alternatíva v podobe modelu WD MyBook Live DUO - dva disky môžu byť zapojené v JBOD alebo sa budú zrkadliť na vzájomnú zálohu

Skutočné riešenie NAS na profesionálne použitie a na vytvorenie domáceho servera predstavuje napríklad Synology DS411slim. To už je ťažký kaliber a poskytuje pole RAID pre disky s maximálnou kapacitou 4 TB na štyroch 2,5-palcových diskoch. Teda 1 TB pre každý, čo je dostatočná rezerva. Má porty na pripojenie externých zariadení a pracuje s viacerými súborovými systémami. Nezáleží teda na tom, či bude spolupracovať s Windows, Linuxom alebo Mac OS.

Funkcie

Vo februárovom PC REVUE sme priniesli prehľad cloudových služieb. Otázkou pre mnohých bude, kedy použiť vlastný disk NAS a kedy sa spoľahnúť na dátové úložisko on-line. Porovnanie sa bude týkať nielen možností, ale aj ceny. Pre používateľa, ktorý má na disku pár filmov a hudobných albumov, nebude potrebný vyslovene disk NAS. Postačí zálohovanie na cloudové úložisko. Mega vám dáva 50 GB zadarmo a ide o jedno z najbezpečnejších úložísk na internete. Netreba sa starať o zálohy, výpadky diskov a vždy máte dáta dostupné s možnosťou ich zdieľania s inými používateľmi. Podobne je na tom aj Dropbox a iné služby. Na zálohu dokumentov odporúčame takéto riešenie.

tab.jpg

Prehľad cien cloudových služieb a zariadení NAS

Iný prípad je príprava multimediálnej domácnosti. Chcete mať filmy a hudbu v centrálnom úložisku a mať možnosť prezerať fotografie z dovolenky na tablete, smartfóne alebo televízore? Ideálne je aj využitie na zálohovanie dát systému. Disky veľmi dobre spolupracujú s funkciou Time Machine v operačnom systéme Mac OS X. Prídete domov, a len čo sa počítač pripojí do siete a zistí prítomnosť disku, spustí sa zálohovanie dát. Takéto riešenia umožňujú streamovanie filmov a hudby priamo do mobilných zariadení. Pripojením k routeru získate plnú rýchlosť vašej domácej siete a môžete do diskov sťahovať obsah z torrentu aj bez zapnutého počítača. NAS sú dodávané s diskami alebo bez nich.

Je na vás, aké kapacity (v rámci maximálnych podporovaných) zvolíte. Všetky disky môžu byť zapojené v JBOD a tým sa ich kapacita spojí do jedného celku. Na takomto zariadení si môžete sprevádzkovať aj vlastný webový server na testovacie účely, prenášať fotky priamo z digitálneho fotoaparátu alebo napríklad automaticky nahrávať fotky do albumov na sociálnych sieťach z vybraného adresára na disku. Možností je mnoho, ľahko ich rozlíšite najmä podľa cenovky zariadenia.

Výber disku/služby

Podľa našich zistení vychádzajú najlacnejšie vždy riešenia NAS. O zálohovanie sa síce musíte starať sami, no máte k dispozícii multimediálne a serverové funkcie priamo vo vašej domácnosti. Nesporná výhoda je aj konektivita. Podľa našich testov sa dostanete nad hranicu 65 MB/s, ak máte router s gigabitovými portmi. Vtedy získate reálne rýchly prenos po sieti. V prípade 100 Mb/s portov počítajte s rýchlosťou 8 MB/s a väčším kolísaním pri zaťažení siete. Stále je to však viac, ako poskytnú dátové úložiská.

Zatiaľ iba Mega od Kima Dotcoma poskytuje neobmedzenú rýchlosť uploadu a downloadu. Ostatné služby majú limity od aktuálneho vyťaženia a často sa stáva, že rýchlosť sa pohybuje v desiatkach kB/s. Najlacnejšie z cloudových služieb vychádza práve úložisko Mega. Zadarmo máte 50 GB a za 2 TB (aby sme sa dostali na priemernú kapacitu NAS) zaplatíte o vyše tretiny menej než pri iných službách. Zohľadňovali sme pri tom zľavy pri ročných platbách.

MEGA.png

Dátové úložisko, ktoré by malo byť právne odolné proti vládnym organizáciám - je decentralizované a Kim Dotcom sa pokúša o prevádzku nedobytného cloudu

Verdikt PC REVUE

Ako si teda vybrať? Na dokumenty, pár fotografií, ktoré chcete skôr archivovať než k nim neustále pristupovať, sa oplatí cloudové úložisko. O bezpečnosť sa stará poskytovateľ a dáta máte zálohované ešte aj v rámci diskových polí úložiska. Fotografie aj iné dokumenty sa jednoducho zdieľajú medzi ostatnými používateľmi. Cena je však v prípade platených kapacít podstatne vyššia. Odporúčame vyskúšať aj nové úložisko Mega. Má klienta pre PC aj pre mobilné zariadenia.

Riešenie NAS na doma je vhodné na veľké kapacity. Hoci je nadobúdacia cena vyššia, zaistí špeciálne funkcie, ktoré prekonajú vaše očakávania a poslúžia multimediálne ladeným používateľom aj profesionálom na testovanie a spúšťanie rôznych serverov. Podpora servera iTunes, DLNA, zálohovania všetkých počítačov v sieti, torrentov, priestor na váš systém CMS a mnoho ďalšieho v cloudových úložiskách tohto typu ešte dlho nenájdete. Výber disku NAS závisí od vašej peňaženky. Značka Western Digital sa špecializuje na jednoduchšie úložiská, pokročilé servery NAS hľadajte od výrobcov Synology, IOMEGA, D-Link alebo napríklad ZyXEL.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať