BenQ MH680
Tentoraz sa v našom seriáli o projektoroch pozrieme zblízka na kancelársky model s označením BenQ MH680. Keby sme ho mali opísať niekoľkými slovami, charakterizovali by sme ho takto: all-around projektor s veľmi dobrým pomerom ceny a výkonu. Ide o projektor s natívnym full HD rozlíšením, podporou Blu-ray full HD 3D režimu, s dostatočnou svietivosťou a s potrebným kľúčom USB Wi-Fi aj s podporou bezdrôtovej prezentácie v štandarde Wireless Display.
Tento fešák je podľa opisu výrobcu kancelársky projektor, ale vďaka full HD rozlíšeniu a podpore 3D aj bezdrôtového režimu je vhodný aj na doma
Pri svietivosti 3000 ANSI lúmenov si hneď pomyslíte, že je to kancelársky projektor na presvetlenie okolitých podmienok. S tým súhlasíme, ale v ekonomickom režime a pri stlmení lampy možno jeho full HD rozlíšenie využiť výborne aj na domáce prehrávanie filmov vo vysokom rozlíšení. Elegantný, rozumne veľký BenQ MH680 v klavírnej leštenej čiernej prichádza s taškou a menším diaľkovým ovládačom. Poďme ho teda spustiť. benq_mh680_spredu
Natívne širokouhlé rozlíšenie
Tento projektor s hmotnosťou 2,6 kg je jednočipový model DLP so šesťsegmentovým farebným kolieskom (RYWCBG), ktoré sa krúti rýchlosťou dvojnásobku základnej rýchlosti (2×). V praxi je to asi jediný väčší rozdiel v porovnaní s identickými projektormi pre domáce kino (odmysliac si svietivosť a kontrastný pomer), kolieska týchto projektorov DLP sa krútia typicky rýchlosťou 4×. Natívne ponúka teda rozlíšenie s pomerom strán 16:9, konkrétne 1920 × 1080 pixelov.
Svietivosť je 3000 ANSI lúmenov, čo postačí na prezentácie aj za slnečného dňa v bežnej kancelárii. Kontrastný pomer je 10 000:1, takže čierna nie je až taká čierna ako pri domácich projektoroch, no ak nie ste výslovne fajnšmekri, vystačíte si s týmto projektorom aj na filmy. Šošovka (F = 2,59 - 2,87, f = 16,88 - 21,88 mm) umožňuje vytvoriť obraz od 45 až do 300 palcov. Lampa s výkonom 210 W má životnosť 4000, 5000 alebo 6500 hodín v závislosti od použitého režimu - Normal, Economic alebo SmartEco.
Z rozhraní je k dispozícii až dvojica vstupov VGA a jeden výstup VGA, ďalej klasické HDMI, kompozitné video či S-Video. Zvuk môžete vyriešiť buď cez bežný 3,5 mm jack vstup (+výstup), alebo cez 1× konektor RCA (L/R). Zaujímavé je, že integrovaný reproduktor (1× 10 W) sa dá použiť v režime stand-by ako reproduktor napr. z notebooku a pritom je projektor prakticky vypnutý. Z rozhraní netreba ešte zabudnúť na USB (typ A) a ďalšie USB (typ mini B), k ich využitiu sa dostaneme o chvíľu.
Pri vstupno-výstupných rozhraniach nechýba nič dôležité; zaujímavé je, že reproduktor možno použiť aj v režime stand-by a USB slúži na vytvorenie pripojenia USB Display
Užitočné funkcie = užitočný projektor
Hneď na úvod po odbalení sme sa potešili takej drobnosti, ako je vyskakovacia nožička na korekciu výšky prednej hrany projektora. BenQ doteraz používal skrutkovacie nožičky, čo je pomerne nepraktické pri častom nastavovaní. Priblíženie/vzdialenie obrazu a aj zaostrovanie je riešené manuálne, rovnakým spôsobom je riešená aj korekcia lichobežníkového efektu (+/- 40°).
Ak nám pri tomto projektore niečo chýbalo, bol to fyzický posuv šošovky, čo je však výsada skôr domácich projektorov. Intuitívne menu s elegantným grafickým vzhľadom výrobca už niekoľko rokov nemení a nevidíme na to dôvod ani my, úplne vyhovuje a používatelia projektorov tejto značky vedia presne, čo kde nájdu. Slovenčinu síce nie je k dispozícii, no istotne si vystačíte s češtinou. Okrem bežných nastavení kvality obrazu tu nájdete napríklad časovač vypnutia či automatické vypnutie projektora. Eco Blank Mode umožňuje upriamiť pozornosť na prednášajúceho dočasným (a okamžitým) vypnutím obrazovky a zároveň jej okamžitým zapnutím.
Prezentujúci tak sekundárne ušetrí 70 % aktuálne spotrebovanej energie. Ak sme pri spotrebe, výrobca ju udáva na 270 W v bežnom a 220 W v ekonomickom režime. My sme namerali 265 W a 214 W v rovnakých režimoch, takže tu nie je čo vyčítať, údaje sú korektné. Dostupných je sedem režimov premietania - napr. dva nastaviteľné, jeden 3D a štandardný sRGB, v ktorom realizujeme všetky testy. Pochváliť musíme ostrosť písma a detailnosť kresby vďaka full HD rozlíšeniu, farby sú dostatočne sýte.
Mierne problémy pri prechode jemných gradientov cítiť, nie je to však nič extrémne. Dúhový efekt na tomto dvojrýchlostnom farebnom koliesku vidí iba naozaj skúsené oko, takže žiadne neduhy obrazu sa nekonajú. Svietivosť 3000 ANSI lúmenov sa môže zdať veľa v prípade, že by ste nechceli prezentovať, ale pozerať filmy. V skutočnosti obraz nie je prepálený, reálna svietivosť sa bude pohybovať okolo hranice 2000 ANSI lúmenov. Keby aj to bolo na vás veľa, stačí spustiť ekonomický režim a jas sa automaticky zníži.
Verdikt PC REVUE
Na záver nesmieme zabudnúť na porty USB. Tie možno využiť na prezentáciu bez počítača, projektor si však poradí iba s obrazovým formátmi (JPEG, PNG, TIFF, BMP, GIF). Oveľa elegantnejšie je využitie portov USB na pripojenie projektora k notebooku ako displeja USB, nechýba podpora pre multiprojekčné zobrazenie. A posledná možnosť je vloženie kľúča USB Wi-Fi a užívanie si bezdrôtovej prezentácie.
V konečnom hodnotení je BenQ MH680 projektor s veľmi dobrým pomerom ceny a výkonu. Full HD projektor s dobrou kvalitou obrazu a svietivosťou na každodenné kancelárske prezentácie poslúži aj doma. Nechýba podpora bezdrôtovej prezentácie a pre fanúšikov 3D je tu aj podpora tohto režimu.
Cena: 779 EUR
Zapožičal: BenQ