Netradičné smartfóny
Tento test je výnimočný tým, že sa nám dostal do rúk telefón so zakriveným displejom IPS. Ohnutý displej teda už nemusíme sledovať len v zahraničných správach, máme ho aj na Slovensku, a to vo vlajkovej lodi LG G Flex. Okrem zlepšení a funkčnej výbavy je tu extra technológia navyše, ktorou je samoregeneračný zadný kryt.
Priamo na tlačovej konferencii pri predstavením smartfónu LG G Flex sme urobili jeho prvé predstavenie. Najzaujímavejšou vlastnosťou je práve to zakrivenie displeja ako i batérie.
Neočakávajte kompletné opravy v podobe kozmických lodí zo seriálu Babylon 5, no aj tak ide o sľubnú technológiu. Je nám jasné, že toto nie je ľudový telefón a ani najdrahší paušál nezachráni jeho vysokú cenu. Preto vám prinášame pohľad aj na model HTC Desire 300.
LG G Flex
Displeje, ktoré si obtočíte okolo zápästia, sú ešte vo fáze vývoja rôznych prototypov, už teraz tu však máme ohnuté displeje. Prelomový kúsok prináša LG vo svojom špičkovom modeli, ktorý bude vlajkovou loďou tejto spoločnosti na dlhšie obdobie. Nie je však všetko zlato, čo sa blyští, a tak sme sa detailne pozreli na model LG G Flex. V tomto teste sa dozviete, ako obstál v našich testoch a aké sú jeho praktické výhody, ale aj nevýhody.
Ako sme si v praxi všimli, prehnutý telefón okamžite púta pozornosť, nech už ste v kaviarni, čakáte niekde v rade, alebo cestujete
Zakrivený displej
Základom je zmena konštrukcie, ktorú prináša displej. Ten je prehnutý a s ním aj celé telo telefónu. Na rozdiel od lacných alternatív, s ktorými ste sa mohli stretnúť od výrobcov z niektorej z čínskych provincií, tu je telo ohnuté kompletne. Výrobca sa teda popasoval aj s technológiou nového akumulátora, ktorý musí byť takisto ohybný. Displej má uhlopriečku až 6 palcov, čo je dosť aj na väčšiu ruku. Ideálne je pri jeho obsluhe použiť prsty oboch rúk. Len ťažko dosiahnete na všetky virtuálne tlačidlá systému v spodnom paneli.
Zakrivenie je riešenie na veľké rozmery a hlavne na lepšiu čitateľnosť displeja
To je však nevýhoda takmer každého modelu s displejom nad 6 palcov. V tomto prípade nedočiahneme prstami odspodku až nahor napriek zahnutiu displeja. To však nie je skutočný dôvod ohýbania. Ide tu predovšetkým o podanie farieb a čitateľnosti displeja. Tá je vynikajúca a na takomto veľkom displeji má určite zmysel. Pri rovnom displeji totiž pri bežnej vzdialenosti, z ktorej sa naň pozeráte, nemáte všetky body na ňom rovnako vzdialené, čo má za následok mierne skreslenie farieb. Zachraňujú to síce široké pozorovacie uhly technológie displeja IPS, no aj tak to nie je úplne dokonalé. Najviac z tejto technológie budú ťažiť v budúcnosti ohnuté tablety a aj televízory.
Čítanie textov na tomto displeji je vynikajúce, rolovanie textu je skutočne efektné a dobre sa naň pozerá. Čítali sme na ňom elektronické knihy aj prezerali web. V tomto smere ide o fantastické využitie konceptu displeja. Farby sú podané výborne. Displej typu P-OLED je zostavený v takzvanom Real RGB, teda všetky tri zložky obrazu sú v jednom bode. Rovnako chválime aj obraz pri pozeraní filmov, pôsobí skutočne prirodzene. No je tu aj druhá strana mince - narážame na zaujímavý problém. V tmavom prostredí uvidíte na displeji artefakty. Ak si pamätáte tie farebné škvrny RGB na prvých dotykových displejoch spred piatich rokov, tu sa jav opakuje. Trochu to kazí výsledný dojem. Druhá nevýhoda sú odrazy svetiel. Užijete si ich dosť na priamom slnečnom svetle alebo v priestoroch, kde je mnoho svietidiel (obchodné domy, kaviarne) z rôznych strán. Budete tak musieť hľadať vhodný uhol, z akého sa na telefón pozerať. Takisto sme zvyknutí použiť vypnutý displej ako zrkadlo. To v prípade Flexu nie je možné, odrazený obraz je deformovaný.
Iné (ne)výhody
Ďalšia výhoda je v tom, že reproduktor nie je tlmený a zvýšila sa tak jeho hlasitosť pri položení telefónu na stôl. Ale aj ploché telefóny, ako napríklad Sony Xperia Z1, majú už reproduktor umiestnený na spodnej hrane, nie v zadnej časti. Pri týchto telefónoch sa teda problém s počutím zvonenia alebo hovoru pri telefóne položenom na stole neprejavuje. Ako už označenie G naznačuje, niektoré prvky sú prevzaté z G2-ky. Patrí k nim aj súprava tlačidiel na zadnej strane. Ovládate nimi hlasitosť, meníte mierku pri fotení a nechýba tlačidlo na zapnutie displeja. Ocenili sme prítomnosť naozaj návykovej funkcie zapnutia displeja po dvojitom poklepaní naň, prípadne vypnutie poklepaním na voľnú plochu domácej obrazovky.
Displej nemá full HD rozlíšenie, no v praxi nám to neprekážalo - obraz je vynikajúci
Oproti minuloročnému modelu G2, ktorý bol rozmerovo menší, sú tlačidlá fajn, ale až taká výhoda to pri obrom telefóne nie je. Treba sa skrátka naučiť na ne dosiahnuť. Prechmaty sú pri takýchto rozmeroch nevyhnutné a týka sa to všetkých výrobcov. Ideálne by bolo teda použitie poklepania na displej. Žiaľ, aj napriek „nadupanému" štvorjadrovému procesoru si ho nevychutnáte tak ako pri modeli G2. Ten bol v tomto smere priekopníkom, výrobca teraz priveľmi zaťažil systém efektmi a animáciami. Na takéto zapnutie displeja teraz čakáte asi dve sekundy, čo je priveľa. Neraz poklepete znova, keďže nie vždy to funguje stopercentne. Vtedy však oneskorene zapnutý displej opäť vypnete. Pri modeli s cenou na úrovni solídneho ultrabooku nám toto prekážalo.
Zadný kryt
Ako sme už úvode testu naznačili, telefón má špeciálnu chemickú úpravu zadného krytu. V kooperácii so sesterskou divíziou LG Chem prináša výrobca kryt, ktorý vydrží podstatne dlhšie. Na rozdiel od seriálovej podoby kozmických lodí, ktoré po poškodení spustili regeneračný proces, je tu odlišný postup. Pôsobením tepla sa aktivujú chemické procesy, ktoré ryhu v zadnom paneli zacelia. Samozrejme, nejde o všemocnú technológiu. Hlbokých škrabancov sa nezbavíte, no počas testu sme pár bežných škrabancov napravili. Na druhý deň na telefóne nebol po nich ani náznak. Jednoznačne palec hore. Zabudnite na hliník, ktorý je zbytočne ťažký a telefón vďaka nemu nie je až taký odolný. Budúcnosť je v polyméroch a špeciálnych plastoch, ktoré luxusne vyzerajúci hliník nahradia.
Tento kryt sa automaticky zregeneruje, takže vydrží bez škrabancov dlhšie ako bežné kryty vrátane hliníkových
Rozšírenia systému
LG pri svojich vlajkových lodiach jednoznačne zapracovalo na ovládacom rozhraní. Zamknutá obrazovka graficky zobrazuje počasie a zároveň dennú/nočnú dobu. Je to veľmi efektné a takýto detail nás zaujal. Špecialitou je dvojité zobrazenie. Môžete mať súčasne zapnuté dve aplikácie či už vo vertikálnom, alebo horizontálnom zobrazení. Škoda, že displej nemá full HD rozlíšenie, no aj tak ide o veľmi dobrú funkciu a na veľkom displeji nájde svoje využitie.
Tlačidlo na ovládanie a signalizáciu je na zadnej strane umiestnené podľa vzoru modelu G2
Špecialitou je farebne podsvietené tlačidlo na zadnej strane. Informuje o udalostiach a zároveň signalizuje odpočítavanie pri nastavení časovej pauzy fotoaparátu, ak si chcete pripraviť autoportrét z hlavného fotoaparátu. Pri viacerých zmeškaných hovoroch od tej istej osoby toto tlačidlo bliká načerveno. Chválime aj celkové rozhranie hlavného menu a domácej obrazovky, podporu gest a možnosť prepnutia niektorých funkcií na ovládanie jednou rukou. Nechýbajú aplikácie QSlide a Quick Memo, ako ich poznáme z iných telefónov tejto značky. Páčili sa nám aj gestá na prijímanie hovorov, stlmenie zvonenia švihnutím telefónu alebo stíšenie zvonenia po zodvihnutí telefónu.
Zhodnotenie
LG G Flex je prelomový a prémiový telefón. Má špičkovú výbavu, ako sa na poriadny telefón patrí. Teda štvorjadrový procesor na frekvencii 2,26 GHz, silný grafický čip Adreno 330, 2 GB RAM a 32 GB dátové úložisko. S tým si treba vystačiť, pretože výrobca nepridal podporu pre pamäťové karty. Špecialitou je 13 Mpix fotoaparát, na ktorý sa môžete spoľahnúť. Fotí oveľa lepšie ako pri staršej G2-ke. Predný fotoaparát má rozlíšenie 2,1 Mpix. Pre nás bola extra záležitosť aj integrácia Wi-Fi AC, čo je najnovší a najrýchlejší štandard vo svete Wi-Fi. Prístup na domáce NAS bolo svižné a bez problému sme streamovali filmy priamo cez domácu sieť AC. Aj napriek našim výhradám ide o špičku na trhu. Za danú cenu by sme však očakávali dokonalosť vo všetkých smeroch.
Hodnotenie
Zakrivený displej, regeneračný kryt, špičkový výkon, Wi-Fi AC, reálna výdrž dva dni, LG nadstavba systému |
Oneskorené odomykanie displeja, artefakty na displeji pri sledovaní filmov, odlesky ohnutého displeja |
Cena: 727 EUR
Zapožičal: LG Electronics
HTC Desire 300
Materiálové vyhotovenie Desire 300 je podľa nás bez chybičky. Malé telo sa dobre drží a zadná časť je mierne zdrsnená, takže sa telefón nebude šmýkať. Po hranách sú umiestnené len dve tlačidlá - jedno na zapnutie displeja a druhé na ovládanie hlasitosti. Prvé je umiestnené na hornej hrane a vzhľadom na rozmery telefónu nám to neprekážalo. Bez problému naň dočiahnete. HTC už tradične upúšťa od kompletnej výbavy tlačidiel a za tie roky zo štyroch tlačidiel zostali len dve hlavné.
Je to pochopiteľné, keďže Android 4.0 prišiel s novým konceptom, ktorý viac-menej všetci využívajú. Pod displejom tak nájdete tlačidlá na návrat na domácu obrazovku a krok späť. Verzia operačného systému trochu zaostáva, očakávame však skorú aktualizáciu aspoň na verziu 4.2.2. Do telefónu už treba vložiť microSIM, ocenili sme možnosť rozšírenia základnej pamäte až o 64 GB. Displej má uhlopriečku 4,3 palca a rozlíšenie 480 × 800. Využili by sme aj väčšie, no písmo je už aj tak dosť jemné na danú veľkosť displeja.
Dvojjadrový procesor Snapdragon S4 (z nižšej výkonovej série) má frekvenciu 1 GHz a poznať to už po zapnutí telefónu. Nečakajte extra rýchlosti ani plynulý pohyb medzi domácimi obrazovkami. S kapacitou 512 MB RAM, ktorá bude takmer neustále plná, treba počítať. Je to telefón pre nenáročných používateľov. Výrobca integroval nadstavbu Sense 5.0, čo v praxi znamená, že mnohí nedočkavo čakajú na aktualizáciu na 5.5, aby ju mohli v prípade potreby vypnúť. Ušetríte tým časť pamäte. Aspoňže sa hlavná obrazovka BlinkFeed môže prestaviť a nemusí byť primárna. To sa dá zmeniť a viac ako čítačku RSS oceníte pri návrate na úvodnú obrazovku vlastné widgety a ikony aplikácií.
Čo sa týka rozhrania, nie je mu čo vytknúť v oblasti prispôsobenia a úprav. Tu má používateľ k dispozícii jednu z najvydarenejších nadstavieb na trhu. Tradične výrobca zvládol aktualizáciu e-mailového klienta a aplikácie na kontakty. Základná výbava poteší každého, kto nechce inštalovať neznáme aplikácie z Google Play. S tými od HTC nebudete mať potrebu čokoľvek meniť. To je výhoda, ktorá sa zvykne opomínať, no aj napriek výhradám k Sense 5 ju radi pripomenieme. V hlavnom menu môžete aplikácie zlučovať do skupín, čo zatiaľ inde nemožno. Pomáha to pri udržaní prehľadu a navyše netreba zástupcov programov „vytiahnuť" na hlavnú obrazovku. Jednoduchý prístup k nim máte teraz aj cez hlavné menu.
Pri fotení sa musíte spoľahnúť na výborné svetelné podmienky, keďže výrobca usúdil, že model 300 v modelovom rade nebude mať blesk ani dva reproduktory, ba ani NFC. Je to škoda, pretože pridaním prvých dvoch vlastností by telefón obhájil vyššiu cenu. V tomto prípade je cenotvorba prispôsobená modelom 200 a 500, ktoré obkolesujú najnovší Desire 300.
Hodnotenie
Vzhľad a konštrukcia, displej, možnosti Sense 5, rozšírenie úložného priestoru |
Starší systém, nemá blesk ani NFC, pomalší procesor, vyššia cena |
Cena: 179 EUR
Zapožičal: HTC
Verdikt PC REVUE
LG G Flex je absolútna špička na trhu. Nástup nových telefónov ako Samsung Galaxy S5 alebo Sony Xperia Z2 jeho pozíciou určite otrasie. Už teraz je však jasné, že každý výrobca sa s vlajkovou loďou mazná a snaží sa priniesť unikátne vlastnosti. Na trhu sa tak objavia aktualizované modely vlajkových lodí, každý s originálnym poňatím high-end telefónu roku 2014. Vieme takisto, že slovné spojenie vlajková loď vyvoláva úžas, no jej kúpu bežným smrteľníkom je sťažuje vysoká cena. HTC Desire 300 je fajn telefón, ktorý má adekvátnu výbavu nižšej strednej triedy. Cena však podľa nás úplnr nezodpovedá jeho možnostiam. Skôr by sme siahli po modeli Desire 500, hoci s vyššou cenovkou.