Betón aktivovaný svetlom odstraňuje v tuneloch znečistené ovzdušie
Inžinieri v Južnej Kórei dokázali, že fotokatalytický betón môže pomôcť znížiť znečistenie ovzdušia v tuneloch. Prechod na ekologickejšie vozidlá môže trvať ešte niekoľko desaťročí. Dovtedy je dôležité nájsť iné spôsoby, ako znečistenie ovzdušia eliminovať. V posledných rokoch vedci vyvinuli betón, ktorý dokáže premeniť niektoré škodliviny v okolitom ovzduší na neškodné produkty. Betónové systémy na čistenie vzduchu sú založené na povlaku oxidu titaničitého, ktorý reaguje na slnečné svetlo a vytvára molekuly reaktívnych foriem kyslíka.
Tie majú silnú oxidačnú schopnosť, rozkladajú látky znečisťujúce ovzdušie, ako sú prchavé organické zlúčeniny, oxidy dusíka, oxidy síry a amoniak, a zabraňujú tvorbe jemných prachových častíc. V novej štúdii výskumníci z Kórejského inštitútu stavebného inžinierstva a stavebných technológií vyvinuli takýto druh fotokatalytického betónu a testovali ho v dopravnom tuneli, kde je znečistenie často vyššie v dôsledku zlej cirkulácie vzduchu.
Pozdĺž stien b ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH