Chránime svoje dáta na verejných bezdrôtových sieťach
Na úvod si zhrnieme, čo všetko na nás na verejných sieťach Wi-Fi číha. Najbežnejšia hrozba je odchytenie prenášaných dát. V prípade vhodných podmienok sa môžu dáta na sieti prečítať a po analýze z nich možno zistiť aj prihlasovacie mená a heslá. Pozor, dáta sa dajú zachytiť aj na sieťach chránených heslom!
Ďalšiu potenciálnu hrozbu predstavujú útoky typu man-in-the-middle (MITM). V tomto variante sa útočníkovi podarí presmerovať komunikáciu na sieti tak, že si obeť nebude dáta vymieňať s požadovaným serverom, ale priamo s útočníkom. Výsledkom útoku môže byť sfalšovanie webových stránok alebo služieb, ktoré sa na prvý pohľad zdajú legitímne.
Útoky typu Evil Twin alebo Rogue Access Point sa zakladajú na vytvorení falošnej siete Wi-Fi, ktorá útočníkovi útoky typu MITM značne uľahčí.
Samozrejme, existujú aj iné, sofistikovanejšie útoky, všetky sa však zakladajú na už spomínaných princípoch – odchytení dát alebo snahe o oklamanie používateľa.
Staré pravidlo kybernetickej bezpečnosti hov ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH