Čipy pre kvantové počítače by sa mohli vyrábať hromadne. 30-qubitový počítač mohol mať výkon 10 teraflops
Kvantové počítače sú sľubné tým, že dokážu využiť zvláštnu schopnosť subatomárnych častíc existovať vo viac ako jednom stave naraz na riešenie problémov, ktoré sú pre súčasné počítače príliš zložité alebo časovo náročné.
Tím vedcov z University of New South Wales nedávno oznámil, že vynašiel nový dizajn čipov, založený na novom type kvantového bitu, základnej jednotky kvantovej informácie, známej aj ako qubit.
Nový dizajn by umožnil kremíkovému kvantovému procesoru prekonať dve obmedzenia existujúcich konštrukcií: potrebu presne umiestniť atómy a umožniť ich umiestniť ďalej od seba, pričom by boli stále kvantovo prepojené. V súčasnosti musia byť qubity veľmi blízko seba (asi 10 až 20 nanometrov), aby mohli komunikovať. Nový návrh umožňuje ich komunikáciu na vzdialenosť až 500 nanometrov.
Vedúci projektu Andrea Morello nazýva nový čip na kremíkovej báze „flip-flop qubit“. Vyrobený môže byť s použitím rovnakej technológie a zariadení ako súčasné počítačové čipy. „Vybudovanie kvantovéh ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH