CouchSurfing / 1. časť
V januárom úvodníku som si vytvoril svoj To-Do list na rok 2014 a zároveň dal niekoľko prísľubov na veci, ktoré sa pokúsim v tomto roku splniť. Boli to úplne obyčajné veci, ktoré som však nikdy predtým neskúsil. Jeden z takýchto bodov bolo vyskúšať CouchSurfing. Keďže patrím do kategórie konzervatívnych ľudí, trvalo mi pomerne dlho, kým som sa k tomu odhodlal.
V jedno letné večerné popoludnie sme s priateľkou objavili lacné letenky do Istanbulu (cena za spiatočnú letenku 92 eur, 10 dní, iba s príručnou batožinou) cez WizzAir z Budapešti a jednoducho sme na túto ponuku klikli. Istanbul je údajne miesto, ktoré sa vám dostane pod kožu a človek tu spozná úplne inú kultúru. Leží na dvoch kontinentoch, je preplnené históriou a žije tu 14 miliónov ľudí. A ako spoznať takéto miesto najlepšie? Asi nastala chvíľa, aby som použil CouchSurfing.org :-). Rád by som, aby nám prvé dva dni ukázal Konštantínopol niekto skutočne domáci a možno nám doprial kúsok svojho domova s pravou tureckou kultúrou.
Do ubytovacej siete sa prihlásite aj cez Facebook
Otváram stránku CouchSurfing.org a prihlasujem sa. Priznávam sa, nemám veľmi rád všetky tie nekonečné registračné formuláre a vymýšľanie hesiel do rôznych služieb. CouchSurfing umožňuje prihlásenie sa cez facebookový účet - toto prepojenie zároveň načíta profilovú fotografiu a základné informácie. Samozrejme, môžete sa prihlásiť aj manuálne, prípadne prelinkovanie s Facebookom zrušiť. Som tu. Mám taký zvláštny pocit, ako keď som sa prvýkrát prihlásil na Facebook. CouchSurfing.org nie je podľa môjho skromného názoru taký intuitívny ako práve Facebook či Twitter, najmä čo sa týka vyhľadávania priateľov. To síce na surfovanie nepotrebujete, ale referencie od priateľov a kvalita vášho profilu sú to najdôležitejšie, čo na tejto „ubytovacej sieti" potrebujete. O tom však o chvíľu.
Skoro 10 miliónov ľudí, ktorí vyznávajú rovnaký životný štýl
CouchSurfing je na webe od roku 2003, aj keď myšlienka vznikla už v roku 1999 v hlave Caseyho Fentona, ktorý cestoval z Bostonu na Island a hľadal si ubytovanie. Z rozposlaných e-mailov (bolo ich údajne 1500) mu od študentov prišlo viac ako 50 ponúk na ubytovanie. Pri ceste z Islandu začal Casey pracovať na svojej myšlienke, ako vytvoriť portál pre „crowd", ktorý by umožňoval presne také vyhľadávanie, aké potreboval počas svojej cesty - nájsť miesto, kde sa dá prespať. Bezplatne. A tak vznikol CouchSurfing.org. V roku 2006 prišiel CouchSurfing pre technické problémy o značnú časť svojej databázy, no už o pár dní vznikol CouchSurfing 2.0. Drvivá väčšina používateľov musela všetky svoje údaje zadať znova. Dnes má CouchSurfing až 9 miliónov používateľov, z toho 400 000 sa prihlási každý týždeň. CouchSurfera nájdete takmer všade na svete. O celý projekt sa stará 20 ľudí so sídlom v San Franciscu.
Kde všade nájdete ľudí, ktorí vás budú chcieť ubytovať zadarmo a ukázať vám ich mesto a ich kultúru? Takmer všade.
Let's go, let's surf
Vráťme sa však k stránke. Na CouchSurfingu vystupujete pod vlastným menom. Ak neviete, ako začať, a chcete sa stretnúť s inými „surfermi", kliknite na Events a určite nájdete miesto, kde sa vo vašom blízkom okolí stretávajú takíto ľudia. Napríklad v Bratislave sa stretáva skupina s témou „Deep talks about nothing" J. Eventy sú však len jedna časť, základ CouchSurfingu je Surf & Host. Aby ste si túto sociálnu cestovateľskú sieť mohli užiť naplno, dôležitý bude váš profil. Nejde ani tak o profil, skôr o vyplnenie informácií o vašej životnej filozofii. Dajte si na tom záležať, strávte pri tom aspoň hodinku. Vyplňujte pravdivo a zháňajte si odporúčania od priateľov. Referencie sú na CouchSurfingu veľmi dôležité. Ak chcete cestovať a nájsť si gauč niekde vo svete, nepotrebujete na oplátku ponúkať svoj gauč. Stačí kliknúť na Surf, zadať dátum a čas, miesto vášho pobytu a voilà - môžete sa začať „prehrabávať" tisíckami možností, na ktorý gauč zložiť svoju hlavu počas vášho pobytu. Nám sa na našu cestu do Istanbulu ponúklo 11 094 možností. To všetko bezplatne! Celý CouchSurfing.org je bezplatný a aj vaše ubytovanie couchsurferov je bezplatné. Ako si vybrať správneho hostiteľa? Je to na vás, na vašom úsudku a pocite. Prečítajte si jeho životnú filozofiu, prezrite si jeho fotografie, jeho záujmy, jeho referencie. Môžete si surferov filtrovať podľa svojho uváženia - podľa veku, pohlavia či kľúčového slova. Môžete hľadať iba medzi vašimi priateľmi, priateľmi vašich priateľov či globálne. Môžete hľadať podľa jazyka, ktorým sa dohovoríte (aby ste sa vyhli rečovej bariére), môžete si nájsť fajčiara či nefajčiara, psíčkara či koníčkara. Chcete bývať u jednotlivca alebo u skupinky? Aj to si môžete vybrať.
Úvodná stránka CouchSurfing.org - kliknite na Surf a môžete si začať hľadať gauč.
Uf, poďme teda na to
CouchSurfing.org vám ponúka niekoľko pomôcok, ako hľadať bezpečnejšie. Prvá z nich je tzv. vouching systém - ak u niekoho objavíte toto logo, znamená to, že niekto „dal ruku do ohňa" za svojho priateľa, dal mu virtuálny symbol dôvery. Mohol ho však dať iba vtedy, ak sám dostal tri takéto „ruky". Ďalšia pomôcka je tzv. overenie, za ktoré si pýta CouchSurfing.org 19 eur a slúži na overenie adresy a miesta daného surfera. Takýchto overených používateľov je už viac ako milión. Na čo sa však treba asi najviac spoľahnúť, je váš úsudok. A aby sme mali menej teórie a viac praxe, v ďalšom vydaní PC REVUE vám v druhej časti porozprávam, ako sa virtuálna skúsenosť premenila na reálnu. Uf, poďme teda na to, čaká nás cesta do Istanbulu a návšteva môjho prvého couchsurfera. Pocity? Mierne sa bojím (okrem toho, že pri couchsurfingu boli zaznamenané krádeže, znásilnenia a vraždy), pretože som v tomto smere konzervatívny. Ale teším sa na novú skúsenosť a nové zážitky. Aké to bude? Sám som veľmi zvedavý... :-)