Dokážu smart hodinky a náramky zistiť covid-19 skôr, ako sa objavia príznaky?
Michael Snyder, vedecký pracovník v odbore biológie na Stanfordovej univerzite, je nadšencom nositeľnej elektroniky. Sám má na zápästí niekoľko modelov ako Apple Watch, Fitbit či Biostrap. Používa ich na určenie toho, či tieto druhy biosenzorov, ako aj údaje z nich získané môžu pomôcť sledovať výskyt infekcií alebo chorôb. Teraz Snyder a jeho tím začínajú nový výskumný projekt. Dúfajú, že tieto zariadenia by mohli upozorniť ľudí, že majú vírusové infekcie vrátane covid-19, a to až dva-tri dni pred objavením príznakov.
Používajú softvérové algoritmy, ktoré boli vycvičené na zdravotných modeloch z predchádzajúcej štúdie. Snyderova skupina však nie je v tomto úsilí osamotená. Napríklad výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vybavili zdravotníckych pracovníkov „inteligentnými“ prsteňmi Oura, ktoré sledujú srdcový rytmus a nočné dýchanie, s cieľom vytvoriť algoritmus, ktorý by pomohol sledovať model šírenia covid-19.
Tím z Scripps Research Translational Institute zasa bude ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH