Gigabyte Aorus Z370 Ultra Gaming 2.0-OP: To najvýhodnejšie pod „káčkový“ Coffee Lake
Intel Z370 je najstaršou čipovou súpravu pre mainstreamové procesory (do pätice LGA 1151) Coffee Lake. Vybavená je ňou i táto doska. A hoci sa už do obchodov pretláčajú modely postavené na o trochu bohatšom čipsete Z390, dovolím si tvrdiť, že Aorus Z370 Ultra Gaming 2.0-OP zostane nejaký čas neprekonaná. Zrejme do momentu, kým ju sám Gigabyte nenahradí nejakou inou.
V prvom rade je tu výnimočná dodávka s urýchľovacím SSD Intel Optane s 32 GB. K nemu sa podrobnejšie vrátime v druhej polovici článku. Nateraz naň zabudnite a odrátajte 60 eur, za ktoré sa predáva, od ceny dosky. Sme zhruba na 110 eurách, teda na úrovni najorezanejších dosiek so Z370. Tie majú typicky poslabšie napájacie kaskády, niektoré sú dokonca bez chladičov alebo sa šetrilo na I/O paneli či na zvukovej výbave. Skrátka a dobre, po zohľadnení konečnej ceny a výbavy je pridaný Optane naozaj takmer zadarmo. Kupovať ho samostatne k nejakej inej doske, s ktorou sa nedodáva, tak nemá príliš zmysel.
Napájacia kaskáda je tu 11-fázová, z čoho štyri fázy sú pre SOC/iGPU a zvyšných sedem pre procesorovú časť. Na jednu cievku sú dva MOSFETy, 46 a 69-ampérové kúsky ON Semiconductor. Konfigurácia na pretaktovanie je to schopná a úzkym hrdlom budú vždy možnosti procesora. Pri agresívnejších nastaveniach (Ci7-8700K@5 GHz/1,4 V) zahrievanie VRM nepresiahlo v dlhodobej záťaži pohodových 70 °C. Chladiče teda fungujú dobre.
Ani jeden z dvojice slotov M.2 nie je bezprostredne pod grafikou, kde môže dochádzať k prehrievaniu. Porty SATA sú k dispozícii vodorovné i kolmé, 4-pinových konektorov (6) je na všetko dostatok. Prvé dva šestnástkové sloty sú armované, na pomery integrovaných je prvotriedny i zvukový kodek (Realtek ALC1220). A teší i prítomnosť interného konektora USB-C. Ten si môžete vyviesť na predný panel skrinky.
Je tu však i niekoľko drobností, ktorých absencia trochu zamrzí. A síce chýba druhý header na USB 3.1 gen. 1, osamotené je i HDMI (v1.4) na zadnom paneli. Bez DisplayPortu z integrovaného grafického jadra 4K@60 Hz nevytiahnete, čo je trochu škoda, pretože ide o pekný základ i pre neherný stroj.
Ešte poznamenám, že dosku vizuálne charakterizujú všadeprítomné nastaviteľné diódy RGB. Osvetlený je chladič čipovej súpravy, sloty PCIe ×16, sloty na pamäte a nakoniec i zvislý vzorovaný pás vedľa 24-pinu.
A teraz sľúbený Optane
Toto malé SSD v súčinnosti s HDD je principiálne podobné SSHD. V tomto prípade ide o dva samostatné komponenty, ktorých súčinnosť už konfigurujete sami. A hoci v hrubých črtách je technológia automatického presúvania uvádzacích súčastí používaných aplikácií rovnaká, rozdiel v používateľskom komforte je priepastný.
V rámci testovania som vytvoril niekoľko modelových situácií, s ktorými sa pri práci s počítačom bežne stretávate, a meral jednotlivé časy. V prvom rade štartu operačného systému (vrátane POSTu od stlačenia zapínacieho tlačidla po otvorenie webového prehliadača Google Chrome), potom otvorenie projektu vo Photoshope (vrátane kompletného načítania všetkých ovládacích panelov), otvorenie 25-megabajtovej tabuľkovej databázy a načítanie náročnej lokality (Hierarch Square) v Zaklínačovi a na záver som z RAM disku na každé zo štyroch typov úložísk presúval hore-dole veľmi malé súbory. To všetko päťkrát za sebou.
Odhalená napájacia kaskáda s odstránenými chladičmi
Platňový disk (4-terabajtový, 7200-otáčkový Seagate IronWolf Pro) akcelerovaný Optanom je síce komplexne o trochu pomalší ako SSD, najmä v štarte OS, no pri inicializácii Photoshopu či pri načítavaní uloženej pozície v hre má Optane dokonca navrch. A to treba poznamenať, že SSD (Patriot Hellfire) je model NVMe patriaci do vyššej triedy.
Naproti tomu SSHD (2 TB Seagate FireCuda) si vždy počína horšie ako samostatný HDD, hoci použitý IronWolf Pro patrí k tým najvýkonnejším. Časy sa po opakovaných štartoch rôzne menia, ale vždy k lepšiemu. Najlepšie výsledky boli v niektorých testoch až pri ôsmom opakovaní, následne sa však opäť vrátili k horším a výkon rôzne kolísal. Každopádne aj pri najpriaznivejších stavoch všetko trvá stále dlho, čo znepríjemňuje prácu. Automatická správa Optanu zato funguje skvelo, dlhší je iba prvý štart, potom už nepoznáte rozdiel oproti SSD. Takto malo fungovať i SSHD, žiaľ, nepodarilo sa. Dosku Aorus Z370 Ultra Gaming 2.0-OP tak i vďaka prítomnosti Optanu považujem v súčasnosti za najatraktívnejšiu voľbu do výkonných zostáv, v ktorých sa okrem vysokého procesorového výkonu, bleskového chodu a veľkého úložného priestoru berie zreteľ i na cenu.
Kompletná PC zostava s doskou Aorus Z370 Ultra Gaming 2.0-OP v skrinke NZXT H500i
Parametre:
• Formát ATX (305 × 244 mm), 3× slot PCIe ×16, 3× slot PCIe ×1, 6× SATA 6 Gb, 2× M.2, 6× 4-pinový konektor na ventilátor, 15× USB – externe 2× 2.0, 5× 3.1 gen. 1, 1× 3.1 gen. 2 typ C, interne 4× 2.0, 3× 3.1 gen. 1, gigabitová sieť (Intel I219V) s 1× RJ-45, 1× PS/2, zvuk 7.1 – kodek ALC1220, videovýstup: 1× HDMI 1.4
PLUSY, MÍNUSY:
+ Nadštandardná výbava, predinštalovaný Intel Optane, slušná napájacia kaskáda (vrátane chladenia), bezkonkurenčná cena, efektné osvetlenie RGB
- Iba jeden videovýstup (HDMI)
HODNOTENIE:
Konektivita: 90 %
Možnosti UEFI: 90 %
Chladenie: 100 %
Cena/hodnota: 100 %
Celkovo: 95 %
• Cena: 170 EUR
Zobrazit Galériu