Lenovo Legion Go / Výkonný herný handheld s odpojiteľnými ovládačmi
Konštrukčný formát s 8-palcovým displejom je výborný a hlavne veľmi praktický kompromis medzi herným notebookom, ktorý nie je vhodný na mobilné hranie napríklad v dopravných prostriedkoch, a „vreckovými“ konzolami s malým displejom a proprietárnym operačným systémom, ktorý umožňuje hrať len obmedzené množstvo podporovaných hier. Lenovo Legion Go má operačný systém Windows 11, takže si na ňom zahráte akúkoľvek hru a môžete používať všetky aplikácie pre túto platformu, samozrejme, v intenciách ovládacích prvkov. Po pripojení klávesnice a myši môžete dokonca plnohodnotne pracovať. Brilantný displej a veľmi dobrý zvuk poskytnú zážitok aj pri pozeraní filmov a videí. V balení je aj praktické pevné puzdro a 65 W zdroj s konektorom USB-C.
Rozlíšenie dotykového displeja 2560 × 1600 pixelov je vzhľadom na jeho veľkosť optimálne. Integrovaná grafika RDNA procesora AMD Ryzen Z1 Extreme v tomto rozlíšení utiahne aj veľa „áčkových“ hier. Pri graficky veľmi náročných hrách v záujme dosiahnutia vysokého FPS pravdepodobne znížite rozlíšenie, prípadne si hra nastaví optimálne rozlíšenie sama. Napríklad pre Forzu Horizon 5 je optimálne rozlíšenie 1920 × 1200 pixelov, a ak chcete hrať dlhšie pri odpojenom zdroji, nastavte ho na 1280 × 800 pixelov. Displej s maximálnou obnovovacou frekvenciou 144 Hz má maximálny jas 500 nitov, takže sa zahráte aj za jasného slnečného dňa, samozrejme, len v tieni.
Obidva ovládacie prvky po stranách displeja sa dajú jednoducho odpojiť, takže ich môžete držať v rukách a handheld mať položený napríklad na stolíku. Batérie v ovládačoch sa nabíjajú cez kontakty. Odpojené komunikujú s handheldom bezdrôtovo. V zadnej časti je praktický odklopný stojan, ktorý oceníte aj pri pozeraní videí. Na ovládačoch sú v ergonomickom dosahu palcov malé analógové joysticky, ktoré možno vychýliť ľubovoľným smerom aj zatlačiť. Okolo nich sú prstence s nastaviteľnou farbou svetla. V dosahu ukazovákov sú dve veľkoplošné tlačidlá a za nimi triggery, ktoré snímajú polohu pri zatlačení. Typický príklad použitia je akcelerácia a brzdenie v simulátoroch automobilových pretekov. Na ľavom ovládači je krížový ovládač D-Pad a tri tlačidlá, na pravom pre herné ovládače klasická štvorica tlačidiel A, B, X, Y, ktoré sú takisto v dosahu palcov, malý štvorcový touchpad na pohyb kurzora vo Windows a aplikáciách. Na ovládanie používateľského rozhrania, samozrejme, môžete použiť dotykový displej, prípadne externú klávesnicu a myš. Na pravom ovládači je aj tlačidlo, ktoré aktivuje okno na operatívne nastavovanie parametrov, ako je jas, hlasitosť, rozlíšenie displeja, prepínanie výkonových profilov a ďalšie funkcie. Po dve tlačidlá sú aj na zadnej strane ovládačov. Na pravom ovládači vzadu je navyše aj otočný ovládací prvok a dve tlačidlá na boku. Ovládače majú aj jemnú haptickú reakciu. Na odpojenie ovládačov stačí zatlačiť malé tlačidlá, ktoré uvoľnia západky. Pripojenie je zložitejšie. Ovládače treba zarovnať s výrezmi na boku handheldu a následne ich zatlačiť dovnútra a nahor. Chce to trochu cviku.
Konštruktéri pamätali aj na to, že niektoré hry a prakticky všetky aplikácie sa najlepšie ovládajú myšou. Na spodnej strane pravého ovládača je malý prepínač označený FPS (first-person shooter) a optický snímač. Naspodku kufríka nájdete malý magnetický disk, ovládač doň umiestnite a po prepnutí na FPS ho môžete používať ako vertikálnu myš.
Čipová súprava AMD Ryzen Z1 Extreme na báze architektúry Zen 4 s 8 jadrami a 16 vláknami má veľkú výkonovú rezervu, ale musí sa trochu krotiť s ohľadom na výdrž batérie. Podľa aktuálnej záťaže funguje v rozsahu TDP 5 až 30 W. Vyšší výkon určite poteší, ale vplyv na výdrž batérie si ľahko domyslíte. Relatívne malé telo Legion Go je zároveň veľká výzva pre chladenie. Studený vzduch je nasávaný mriežkou vzadu a výduchy teplého vzduchu sú v hornej časti. Disk SSD s kapacitou 512 GB vystačí na hry, ktoré aktuálne hráte, a prípadne aj na zásobu multimediálnej zábavy. Na ilustráciu, rovnakou kapacitou disponuje Xbox S. Úložnú kapacitu môžete rozšíriť pomocou pamäťovej karty, rýchlosť prenosu údajov však bude nižšia než pri internom disku.
Funkciu používateľskej nadstavby Windows 11 optimalizovanú na ovládacie prvky handheldu plní aplikácia Legion Space, ktorá sa po zapnutí automaticky spustí. Umožňuje aj pokročilejšie nastavenie profilov chladenia či funkcií ovládacích prvkov. Na rýchle nastavovanie parametrov, ako je jas, či prepínanie výkonových profilov slúži Command Center.
V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy som dosiahol skóre 3130 bodov, pričom 3D Mark si nastavil rozlíšenie full HD. Viac ako výsledky syntetických benchmarkov ma zaujímalo porovnanie grafického výkonu s herným PC. Môj stolový PC, ktorý používam na editovanie videí a príležitostné hranie s grafickou kartou NVIDIA RTX 4060 Ti, dosiahol v tomto teste skóre 11 416 a s kartou RTX 3050, ktorú som tam mal predtým, skóre 6796. V 3D Mark Time Spy na Ally som dosiahol polovičnú hodnotu skóre. Z toho vyplýva, že grafický výkon Legion Go je zhruba na úrovni notebookovej grafiky RTX 1650. Na porovnanie, herný handheld ROG Ally dosiahol v TimeSpy skóre 3145 bodov
Testovanie som začal vlastnou hrou Flappy Chicken Adventure, ktorú som pred tromi rokmi publikoval do aplikačného obchodu Microsoftu vo verziách pre Windows aj Xbox. Nie je to poskakujúci vták, ale adaptovaná logická hra na podobnom princípe ako Sokoban z 8-bitovej éry. Testoval som verziu pre Windows, ktorá nebola optimalizovaná pre gamepad. Napriek tomu sa hra dala veľmi dobre ovládať pomocou joysticku a tlačidiel. Na ovládanie strategických hier typu Age of Empire je ideálna myš, ale veľmi dobre ju zastúpi aj pravý ovládač v magnetickom držiaku prepnutý do režimu FPS.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Dizajn, výpočtový a grafický výkon, výborný displej, odpojiteľné ovládače, puzdro v balení
- Nič podstatné
Cena: 799 EUR
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu